moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia

System dowodzenia wymagał pilnej naprawy. Cieszę się, że ta zmiana właśnie następuje – mówił prezydent Andrzej Duda tuż po podpisaniu ustaw wprowadzających reformę systemu kierowania i dowodzenia armią. Zmiany mają przywrócić jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych. Zakładają, że najważniejszym dowódcą polskiej armii będzie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Prace nad reformą Systemu Kierowania i Dowodzenia w Siłach Zbrojnych ruszyły w pierwszej połowie września tego roku. Wtedy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawił rządowe projekty dwóch ustaw: o urzędzie ministra obrony oraz o powszechnym obowiązku obrony.

Sejmu uchwalił nowelizacje na początku października. A dziś w Pałacu Prezydenckim podpis pod dokumentami złożył prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że zmiany są wstępem do nowego systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnym, ponieważ wymaga on pilnej naprawy. – W wyniku błędów reformy z 2014 roku odpowiedzialność za dowodzenie była rozproszona. Dlatego cieszę się, że prace zostały rozpoczęte właśnie od rzeczy, którą od samego początku uważałem za najważniejszą – od uporządkowania kwestii dowodzenia poprzez szczegółowe wskazanie w jaki sposób ma być rozłożona za nie odpowiedzialność. Zmiany przywrócą jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych oraz usprawnią system kierowania i dowodzenia – mówił prezydent.

Zapisy noweli zakładają że Sztab Generalny, który obecnie pełni rolę naczelnego organu planowania, ponownie zyska funkcje dowódcze. Najważniejszym dowódcą polskiej armii będzie szef Sztabu, a podlegać mu będą dowódcy: generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. „Pierwszy żołnierz” w czasie wojny będzie głównodowodzącym Siłami Zbrojnymi RP do czasu mianowania naczelnego dowódcy. Do obowiązków szefa SGWP będą należały także m.in. planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, przygotowanie i wyszkolenie sił zbrojnych na potrzeby obrony państwa oraz udziału w działaniach poza granicami kraju, jak również doradzanie kierownictwu MON. Zapisy ustawy utrzymują odrębność wojsk obrony terytorialnej, które mają podlegać bezpośrednio ministrowi obrony do czasu, gdy uzna on, że WOT osiągnęły pełną gotowość działania.

Prezydent podkreślał, że zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi zostały przygotowane wspólnie przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej. – Za tę współpracę serdecznie dziękuję. Razem udało nam się wypracować rozwiązanie które konsoliduje funkcje planowania, przygotowania, użycia i zabezpieczenia Sił Zbrojnych RP – mówił prezydent.

Prezydent zaznaczył też, że w ramach przygotowań do wprowadzenia reformy, w czerwcu tego roku mianował nowego szefa Sztabu Generalnego, którym został gen. broni Rajmund Andrzejczak. – Panie Generale, to właśnie Pan, z chwilą wejścia w życie nowo przygotowanych rozwiązań stanie się głównodowodzącym, pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej. W chwili gdy powierzałem panu funkcję szefa Sztabu Generalnego wiedziałem, że jest Pan człowiekiem odważnym i przygotowany do tego, by wziąć na siebie tę niezwykłą odpowiedzialność – mówi prezydent do generała obecnego podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zmiany podpisane dziś przez prezydenta wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Są pierwszym z etapów reformy (tzw. mały SKID). Po analizie efektów wprowadzonych zmian planowany jest drugi etap reformy, dotyczący szczebla operacyjnego. Przywrócone mają zostać m.in. odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych, które zlikwidowała reforma z 2014 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Priorytety dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Pamiętamy o Niezłomnych
Sztandar dla Dowództwa WOT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rusza morski „Dragon”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Kleszcze dla wojska
Offset dla „Wisły”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowoczesna łączność dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ferie w mundurze
Palmiry – miejsce kaźni
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lotnictwo i kobiety
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Lista trupich główek
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO