moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata

St. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebrny medal, a st. mar. Kinga Kubicka i mar. Karolina Pieńkowska brązowe na 38. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Dżudo. W klasyfikacji medalowej czempionatu, który odbył się w Rio de Janeiro, triumfowali gospodarze. Brazylijczycy zdobyli 8 złotych krążków i siedem brązowych.

St. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebro w kategorii wagowej do 70 kg. W finale reprezentantka gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego przegrała z Francuzką Marie Eve Gahie. Z kolei st. mar. Kinga Kubicka była trzecia w kategorii do 48 kg. W tej kategorii tytuł mistrzowski zdobyła Rosjanka Irina Dołgowa. Natomiast w kategorii do 52 kg na trzecim stopniu podium stanęła mar. Karolina Pieńkowska. Po złoto sięgnęła Brazylijka Jessica Pereira. W Rio walczyły jeszcze trzy Polki. Mar. Karolina Tałach i szer. Agata Ozdoba-Błach w kategorii do 63 kg zajęły piąte miejsca, zaś szer. Arleta Podolak w kategorii do 57 kg była siódma.

Pozostałe tytuły mistrzowskie w rywalizacji pań wywalczyły: Francuzka Clarisse Agbegnenou (w kategorii do 63 kg) i Brazylijki – Rafaela Silva (-57 kg), Samanta Soares (-78 kg) oraz Maria Altheman (+78 kg).

Natomiast w rywalizacji mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanęło czterech Brazylijczyków: Eric Takabatake (-60 kg), Charles Chibana (-66 kg), Eduardo Santos (-81 kg) i Rafael Macedo (-90 kg), Rosjanie Georgij Jelbakiejew (-73 kg) i Anton Braczew (+100 kg) oraz Francuz Joseph Terhec (-100 kg).

Z reprezentantów Wojska Polskiego najwyżej sklasyfikowano st. szer. Andrzeja Umańskiego – na siódmej pozycji w kategorii do 90 kg. Zawodnikowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej drogę do strefy medalowej przerwał późniejszy zwycięzca Brazylijczyk Macedo. Pozostali z naszych dżudoków nie awansowali do czołowej ósemki. Ppor. mar. Romana Błońskiego wyeliminował z dalszej rywalizacji w kategorii do 90 kg Serb Aleksandar Kukolj. Z Serbem (Bojanem Dosenem) przegrał też w pierwszej walce w kategorii do 100 kg szer. Jakub Wójcik. Natomiast st. szer. Łukasza Błacha (kat. -81 kg) i kpr. Mariusza Janickiego (-73 kg) wyeliminowali Brazylijczycy. Ten pierwszy przegrał z późniejszym zwycięzcą Santosem, a Janicki z brązowym medalistą Marcelo Continim.   

W turnieju drużynowym Polki zajęły piąte miejsce. Złoty medal zdobyły Brazylijki, które w finale pokonały 3:2 Francuzki. Brązowe medale wywalczyły Rosjanki i Chinki. St. chor. mar. Adam Poździk, trener dżudo z gdyńskiego WZS-u, zauważa, że w polskiej reprezentacji nie było zawodniczek w każdej kategorii wagowej, dlatego w rywalizacji drużynowej Daria Pogorzelec musiała walczyć ze znacznie cięższymi od niej rywalkami. – To nie jest plusem w dżudo – dodaje chorąży.

Nie najlepiej poszło polskim zawodnikom startującym w turnieju drużynowym mężczyzn. Tu również triumfowali gospodarze. Brazylijczycy pokonali w finale 3:2 Rosjan. Brązowe medale zdobyli Francuzi i Chińczycy. Piątą lokatę zajęli reprezentanci Kazachstanu i Kataru. Polacy zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji z Serbią.

Reprezentanci Polski w klasyfikacji medalowej zajęli wraz z Serbami piątą lokatę. Drugie miejsce za Brazylijczykami wywalczyli Rosjanie, którzy zdobyli trzy złote krążki, sześć srebrnych i cztery brązowe. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Francuzów (3 – 5 – 3), a na czwartej Chińczyków (0 – 1 – 3). – Brazylijczycy, Francuzi, Rosjanie i Chińczycy byli nie do dogonienia. W swoich składach mieli bowiem wielu medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W takiej stawce zdobycie jakiegokolwiek krążka było bardzo trudne, więc tym bardziej cieszymy się z trzech medali – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef polskiej misji na mistrzostwa w Brazylii.

W 38. Wojskowych Mistrzostwach Świata startowało 171 zawodników z 21 państw. O medale walczyło 119 dżudoków i 52 dżudoczki. W reprezentacji Wojska Polskiego poza zawodnikami z wojskowych zespołów sportowych z Gdyni i Wrocławia znalazło się trzech dżudoków, którzy powołania na czempionat w Brazylii zapewnili sobie świetną postawą na tegorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego. – To dobrze, że otrzymali szansę pokazania się w najważniejszej wojskowej imprezie na świecie – podkreśla chor. Poździk.

Na poprzednim czempionacie, który przed dwoma laty odbył się w Uster w Szwajcarii, polscy dżudocy wywalczyli sześć medali. Tytuły mistrzowskie zdobyły: szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba, a wicemistrzowski mar. Karolina Pieńkowska. Na trzecim stopniu podium stanęli: drużyna kobiet, st. mar. Kinga Kubicka i st. szer. Łukasz Błach.

SZUS

autor zdjęć: Mr. Maxime Morlet / CISM

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO