moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie generała Surawskiego

Pełniąc najwyższe stanowiska w armii, sprostał pan wszystkim wyzwaniom. Dziś dziękuję panu za wieloletnią służbę w Wojsku Polskim – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystego pożegnania generała Leszka Surawskiego. Były szef Sztabu Generalnego odchodzi z armii po 38 latach służby.

Uroczystość pożegnania generała Surawskiego odbyła się dziś w sali im. gen Franciszka Gągora w Sztabie Generalnym. 31 stycznia oficer kończy zawodową służbę wojskową. – Osiągnął pan najwyższe możliwe do osiągnięcia w Wojsku Polskim stanowiska, odchodzi pan mając najwyższy możliwy stopień. W pełni pan na to zasłużył. Dziękuję za wieloletnią służbę w Wojsku Polskim – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON przyznał, że współpracując z generałem Surawskim zawsze widział jego ogromne zaangażowanie i poświęcenie, a także klasę. – Wszystko, co pan robił, było na bardzo wysokim poziomie. To niezwykle istotne, bo przecież dowódca to ktoś, na kogo patrzą jego podwładni, to także, w przypadku bycia szefem sztabu, ktoś, przez kogo postrzega się również całe siły zbrojne i ojczyznę. Sprostał pan wszystkim wyzwaniom – dodawał minister. Były szef Sztabu Generalnego otrzymał z rąk ministra Szablę Honorową Wojska Polskiego.

Odchodzącemu z armii generałowi podziękował również gen. Andrzejczak, obecny szef Sztabu Generalnego. „Pierwszy żołnierz” przekazał też generałowi Surawskiemu miniaturę proporca Sztabu Generalnego. – Pozwolę sobie podziękować małżonce pana generała. Nie ma bowiem wątpliwości, że ta długa lista stanowisk, z takimi dobrymi recenzjami, jakie wystawił minister, to także zasługa najbliższych. Niewielu ma świadomość, jak wiele znaczą bliscy, gdy pełni się to najwyższe stanowisko związane z ogromem obowiązków i odpowiedzialności – przekonywał gen. Andrzejczak.

Generał Surawski wspomniał początki swojej służby. Podkreślał, że na każdym pełnionym stanowisku starał się osiągać postawione cele. – Kiedy się odchodzi ze służby, pojawiają się różne myśli i pytania. Jak było przez okres tych prawie 40 lat? Dziś mogę powiedzieć: było ciężko, ale dobrze było. I było warto – mówił gen. Surawski.

Generał Surawski służył w wojsku przez 38 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej. Na tej ostatniej ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne oraz Podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Jest także absolwentem studiów podyplomowych z dziedziny służby cywilnej, administracji publicznej, zarządzania jednostkami terenowymi oraz rozwoju regionalnego i lokalnego w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Do Sztabu Generalnego trafił w 2010 roku, rok później został szefem Zarządu Planowania Operacyjnego – P3. Następnie dowodził 16 Dywizją Zmechanizowaną w Elblągu. Był też inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W styczniu 2017 roku został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zastąpił na tym stanowisku generała Mieczysława Gocuła.

W lipcu 2018 roku generał Surawski ustąpił ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego. Akt mianowania na „pierwszego żołnierza” odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy generał broni Rajmund T. Andrzejczak. Podczas lipcowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim generał Surawski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sztab Generalny to najstarsza instytucja Wojska Polskiego, która powstała 25 października 1918 roku. Po reformie systemu kierowania i dowodzenia armią w 2013 roku Sztab stał się organem doradczym i planistycznym, a część kompetencji szefa SGWP przejęli dowódcy: generalny i operacyjny. Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie kolejna reforma, wprowadzająca zmiany w istniejącym systemie kierowania i dowodzenia. Zgodnie z założeniami przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na czele armii ponownie stanął szef Sztabu Generalnego WP. Podlegają mu dowódca generalny oraz operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. Po osiągnięciu gotowości w podporządkowanie „pierwszego żołnierza” wejdzie także dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Zmiany wprowadzone nowelizacją ustaw o urzędzie ministra obrony narodowej oraz o powszechnym obowiązku obrony RP mają uprościć system kierowania armią, a struktury organizacyjne w czasie pokoju mają być maksymalnie zbliżone do tych przygotowanych na czas wojny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Antoni Szubiński/ SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO