moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i Litwa wzmacniają współpracę

Powstanie bezpieczne łącze do wymiany informacji radiolokacyjnej między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi. Żołnierze obu armii – głównie 15 Brygady i „Iron Wolf” – będą też częściej wspólnie ćwiczyć. O zacieśnianiu współpracy między Litwą i Polską rozmawiali dziś prezydent Andrzej Duda i Dalia Grybauskaitė oraz ministrowie obrony obu państw.

Prezydent Litwy przyjechała do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. – W tym roku obchodzimy 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej. Mija także 15 lat odkąd Litwa wstąpiła do NATO i 20 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Duda. – Cieszę się, że współpraca między Polską a Litwą w tym symbolicznym okresie przebiega tak dobrze i się intensyfikuje – dodał.

Prezydent wyjaśnił, że tematem dzisiejszych rozmów było między innymi bezpieczeństwo energetyczne, relacje gospodarcze i społeczne. Podczas spotkania zapadły także decyzje dotyczące współpracy polskich i litewskich sił zbrojnych. Ministrowie obrony narodowej obu państw – Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis – zawarli porozumienie o ustanowieniu bezpiecznego połączenia do wymiany informacji radiolokacyjnej między Polską i Litwą. Podpisali także list intencyjny zakładający podporzadkowanie na czas pokoju 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Iron Wolf” dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

– Bardzo dziękuję panu ministrowi Błaszczakowi oraz ministrowi obrony Republiki Litewskiej za tę bardzo dobrą współpracę. To pokazuje naszą aktywność w NATO, a także utwierdza naszych sojuszników w przekonaniu, że potrafimy działać wspólnie – zaznaczył Andrzej Duda, przypominając również o udziale Polaków w misji Baltic Air Policing. Podobną opinię przedstawiła Dalia Grybauskaitė. Prezydent Litwy podkreśliła, że podpisane dziś dokumenty są istotne dla obu państw. – Nieważne, jakie są trudności; nasza przyszłość jest tak silna, jak silny jest nasz sojusz – powiedziała.

Podporządkowanie obu brygad Wielonarodowej Dywizji wpisuje się w plan wsparcia wschodniej flanki. Jednostka z Elbląga ma w przyszłości przejąć dowodzenie nad Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO, które stacjonują na wschodniej ścianie Sojuszu. A 15 Brygada i litewski „Iron Wolf” współdziałają z nimi. W Polsce, w ramach eFP ( Enhanced Forward Presence – wysunięta wzmocniona obecność) służą bowiem Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, natomiast na Litwie stacjonują wojskowi z Niemiec, Chorwacji, Francji, Holandii, Norwegii, Belgii i Islandii.

Jednak współpraca z natowskimi wojskami, to nie jedyna rzecz, która łączy obie jednostki. 15 Brygada Zmechanizowana od roku współpracuje bezpośrednio z „Żelaznym Wilkiem”. Chodzi przede wszystkim o współdziałanie batalionów zmechanizowanych. – W lutym ubiegłego roku nasi żołnierze brali udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym, które odbywało się na Litwie. Natomiast Litwini przyjechali do Polski na „Saber Strike ’18”. Uczestniczyli też w ćwiczeniu „Łasica ’19” – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego z 15 Brygady.

Nie inaczej będzie w tym roku. Zaplanowano już udział Wojska Polskiego w litewskich ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, które odbędą się w marcu i październiku. W listopadzie z kolei żołnierze wyjadą na poligony. Wówczas na Litwę wyruszy jedna z kompanii 15 Brygady. Plany zakładają także udział armii litewskiej w polskich manewrach. – Siły zbrojne Litwy nie dysponują czołgami, a ich poligony nie pozwalają na realizację pełnego spektrum działań, dlatego będziemy ćwiczyć w Polsce. Natomiast nasi litewscy koledzy mają bardzo rozwiniętą obronę przeciwpancerną, chętnie skorzystamy z ich doświadczeń w tym zakresie – podkreśla ppłk Krysiak.

Podczas dzisiejszego spotkania omówiono również sytuację na Ukrainie. – Nasze stanowiska są w tym zakresie jednoznacznie. Uważamy, że nie ma innej drogi: okupacja Krymu, jak i okręgów ługańskiego i donieckiego, musi zostać zakończona. Rosja musi się stamtąd wycofać – powiedział Andrzej Duda.

Jutro prezydenci Polski, Litwy a także Ukrainy – Petro Poroszenko – spotkają się z żołnierzami Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1551206460
Współpraca z Litwą to taka dziwna sprawa .Po wypowiedzi doradcy prezydenta Litwy zrozumiałem że sugeruje on by Litwa nie angażowała się w zacieśnianie współpracy z Polską bo to co jest to i tak za dużo i nie warto tego zwiększać.
9B-CB-C1-F3

Kolejne FlyEle dla wojska
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Optyka dla żołnierzy
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Barwy walki
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO