moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydenci trzech państw w LITPOLUKRBRIG

Andrzej Duda, Dalia Grybauskaitė i Petro Poroszenko odwiedzili żołnierzy wielonarodowej brygady, w której służą żołnierze z Polski, Liwy i Ukrainy. – Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem. Jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy stajemy w jednym szeregu – mówił Prezydent RP podczas wizyty w jednostce.

Od wczoraj z oficjalną wizytą w Polsce przebywa Dalia Grybauskaitė, prezydent Litwy. Dziś wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą pojechała do Lubina, aby uczcić 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Głowy państw odwiedziły także żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, która stacjonuje w mieście. W spotkaniu uczestniczył Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

– Nasze wojska razem się szkolą, razem uczestniczą w ćwiczeniach, także z żołnierzami armii sojuszniczych. Ta współpraca jest wielostronna i jest ukierunkowana na działania na linii natowskiej – mówił prezydent Polski. Zapowiedział, że także 2019 rok będzie wyjątkowo intensywny dla brygady, bowiem zaplanowano już ćwiczenia z żołnierzami z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Gruzji i Mołdawii.

Andrzej Duda przypomniał, że wczoraj została zacieśniona współpraca wojskowa między Polską, a Litwą. Ministrowie obrony obu państw zawarli bowiem porozumienie dotyczące utworzenia bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnej między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi, a dwie brygady – polska 15 Brygada Zmechanizowana i litewska „Iron Wolf” znajdą się w podporządkowaniu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

– Dziś rozmawialiśmy o współpracy z naszym sąsiadem, który aspiruje do tego, aby także zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent. – Mamy wielką satysfakcję, że ukraińscy żołnierze służą razem z przedstawicielami armii polskiej i litewskiej, opierając swoją działalność militarną na procedurach obowiązujących właśnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, tym samym doskonaląc się i przygotowując do służby w strukturach NATO – podkreślił.

Jednak, jak mówił prezydent, korzyść ze wspólnej służby jest obustronna. – Żołnierze z ukraińskiej Dywizji Powietrznodesantowej, którzy służą w Polsce brali udział w regularnej wojnie. To bohaterowie, którzy zasłużyli się dla swojej ojczyzny i dla niej przelewali krew – podkreślał Andrzej Duda. – Dziś służą razem z naszymi żołnierzami, razem z nimi ćwiczą i dzielą się swoimi doświadczeniami – dodał. 

Głowy państw omówiły także sytuację, która obecnie panuje na Ukrainie. Zarówno prezydent Grybauskaitė i prezydent Duda zapewnili Petra Poroszenkę o swoim wsparciu. – Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem. Jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy razem stajemy w jednym szeregu. Wtedy budzimy respekt i znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas – powiedział Andrzej Duda. – Cieszę się ogromnie, że nasi żołnierze razem służą, doskonalą się i pokazują naszym społeczeństwom, że jest jedność i przyjaźń pomiędzy naszymi państwami, narodami i, mogę śmiało powiedzieć, pomiędzy prezydentami – zaznaczył.

NatomiastDalia Grybauskaitė podkreśliła, że spotkanie prezydentów w Lublinie ma wymiar symboliczny. – Tu 450 lat temu została powołana Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wtedy wrogowie i wyzwania były takie same jak dziś. Wiemy co to znaczy być razem, połączyć swoje siły i bronić się przed niebezpieczeństwem – mówiła. Prezydent Litwy zaznaczyła także, że popiera nowelizację ukraińskiej konstytucji, która zatwierdza dążenia państwa, aby stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Dla nas Europejczyków, członków NATO to bardzo ważne, że Ukraina postawiła na drogę, o którą warto walczyć. Popieramy Ukrainę, bo wiemy, co to znaczy, gdy ktoś atakuje naród i chce przejąć jego terytorium – zaznaczyła.

Petro Poroszenko podziękował prezydentom Polski i Litwy za poparcie, jakiego oba państwa udzieliły Ukrainie po wydarzeniach na Morzu Azowskim, kiedy Rosja przejęła okręty ukraińskich sił zbrojnych i zatrzymała marynarzy. Wyraził także nadzieję, że środowisko międzynarodowe zwiększy presję na Federację Rosyjską, aby ta zaprzestała działań bojowych na terenie państwa. – Sankcje to mechanizm, który może zmotywować Rosję do negocjacji, wypełnienia swoich obowiązków i powstrzymania wojny – powiedział. – Wezwanie Ukrainy do zaprzestania ochrony swojego terytorium oznacza utratę suwerenności Ukrainy. Nigdy na to nie pozwolimy i jestem bardzo wdzięczny za solidne i konsekwentne wsparcie naszych przyjaciół, naszych partnerów, w tym partnerów Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady – dodał prezydent.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1550854740
Nie mogę tego pojąć. Na Ukrainie gloryfikuje się Banderę a nasi przywódcy przyjmują Poroszenkę. Ukraina wciągnie nas ponadto w konflikt z Rosją jak USA i Izrael w konflikty na Bliskim Wschodzie
0F-D7-8C-C3

Abramsy pod dobrą opieką
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lotnictwo i kobiety
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Będzie za co kupić koreańską broń
Wojenny bohater na szubienicy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sztandar dla Dowództwa WOT
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Priorytety dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Przerwany lot „Orlika”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wielki test w West Point coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza morski „Dragon”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ferie w mundurze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO