moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwierzchnik sił zbrojnych z wizytą u komandosów

Dzięki waszemu zaangażowaniu i służbie poza granicami kraju jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Podkreślam to podczas rozmów z prezydentami państw natowskich – powiedział Andrzej Duda na spotkaniu w Jednostce Wojskowej Komandosów. Prezydent obejrzał pokaz wyszkolenia specjalsów i wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe.

Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy odwiedził Jednostkę Wojskową Komandosów. Wizyta zwierzchnika sił zbrojnych w jednostce specjalnej w Lublińcu rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem poświęconym żołnierzom JWK, którzy zginęli na służbie. Prezydent spotkał się następnie z dowództwem i kadrą jednostki. Poznał specyfikę działania specjalsów, dowiedział się też, jakie zadania wykonują podczas misji „Resolute Support” w Afganistanie.

Komandosi przygotowali również prezentację wyposażenia i uzbrojenia jednostki. Prezydent zobaczył m.in. sprzęt nurkowy i łączności oraz różnego rodzaju broń, m.in. karabiny snajperskie Barrett M-82 i M-110, karabin maszynowy M2 Browning, moździerz Antos i granatnik Carl Gustav. Żołnierze zaprezentowali także bezzałogowy statek powietrzny FlyEye i różnego rodzaju spadochrony.

Następnie Andrzej Duda obejrzał pokaz wyszkolenia komandosów. Scenariusz zakładał, że żołnierze podczas patrolu zatrzymali uzbrojonego napastnika. W czasie działania specjalsom towarzyszył pies bojowy. Jednostka Wojskowa Komandosów wprowadziła do służby owczarki belgijskie, które mogą uczestniczyć w niemal każdej operacji specjalnej. Są gotowe m.in. do skoków spadochronowych, desantowania ze śmigłowców i działania w wodzie. Psy bojowe z JWK potwierdziły już swoją skuteczność na misji w Afganistanie, gdzie pomogły wykryć składy materiałów wybuchowych.

Po pokazie dynamicznym prezydent obserwował na wideostrzelnicy umiejętności ogniowe żołnierzy. – Dzięki waszemu zaangażowaniu i służbie poza granicami kraju jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Podkreślam to podczas rozmów z prezydentami państw natowskich, między innymi z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Dziękuję za waszą służbę – powiedział Andrzej Duda.

W czasie wizyty w JWK prezydent wręczył żołnierzom odznaczenia, które otrzymują wojskowi i cywile za zasługi w działaniach przeciw terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych i stabilizacyjnych. Dwóch komandosów otrzymało Krzyż Wojskowy, trzech Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, a dwóch kordziki honorowe.

Komandosi z Lublińca należą do elity Wojska Polskiego. Operatorzy JWK są przygotowani do wykonywania pełnego spectrum operacji specjalnych, które mogą prowadzić na lądzie oraz na wodach śródlądowych w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Wśród ich głównych zadań jest prowadzenie akcji bezpośrednich, rozpoznanie specjalne oraz wsparcie wojskowe (m.in. szkolenie i doradztwo).

Swoje umiejętności i perfekcyjne wyszkolenie udowodnili podczas misji zagranicznych. Ich szlak bojowy zaczął się w 2001 roku i wiedzie przez Macedonię, Irak, Pakistan, Syrię, Czad, Kongo i Afganistan. Pod Hindukuszem, w czasie misji ISAF, żołnierze JWK wykonywali najtrudniejsze zadania, m.in. rozbijali siatki terrorystyczne i zatrzymywali najgroźniejszych przestępców, likwidowali składy broni i materiałów wybuchowych.

W sierpniu 2015 roku komandosi wrócili do Afganistanu w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. Operatorzy działają m.in. w prowincji Kandahar, gdzie zajmują się głównie szkoleniem Narodowej Jednostki Antyterrorystycznej Policji Afganistanu ATF444.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO