moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce

Gdy rozlega się alarm „Alpha Scramble”, polskie F-16 wzbijają się w powietrze. Stacjonujące na Litwie myśliwce przechwyciły od stycznia około dziesięciu rosyjskich samolotów, które niebezpiecznie zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Pilotom Jastrzębi z Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” wkrótce wsparcia udzielą portugalskie załogi F-16.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego są na Litwie od 2 stycznia, tworząc VIII zmianę PKW Orlik. Ich zadaniem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. – W ciągu ponad miesiąca mieliśmy około dziesięciu tzw. Alpha Scrambles, czyli sytuacji alarmowych. Pary dyżurne F-16 podrywały się, gdy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w bezpośredniej bliskości przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pojawiały się samoloty bez włączonego transpondera. Takie urządzenie identyfikujące znajduje się w każdej cywilnej i wojskowej maszynie – mówi ppłk pil. Adam Kalinowski, dowódca PKW Orlik. Wszystkie naruszające zasady samoloty były rosyjskie. – To Su-27, Su-24, Ił-20, An-26 czy Ił-78. Operacje przechwycenia wykonały polskie załogi myśliwców we współpracy z polskimi i litewskimi nawigatorami – mówi dowódca.

Jak wygląda przechwycenie samolotu? Szczegóły takich misji nie są podawane do informacji publicznej, wiadomo jednak, że rozkaz do wylotu pary polskich myśliwców wydaje Combined Air Operations Centre (CAOC), natowskie dowództwo, któremu podlegają piloci służący w PKW Orlik. – Polscy piloci wykonują misję rozpoznawczą. Oznacza to, że muszą sprawdzić na przykład, czy lot ma charakter rozpoznania radioelektronicznego. Robią zdjęcia, a następnie „odprowadzają” samolot do granicy państwa, w tym przypadku Federacji Rosyjskiej. Następnie F-16 wracają do miejsca dyslokacji. Tego typu operacja może trwać kilka albo kilkanaście minut – wyjaśnia ppłk pil. Adam Kalinowski. 

Oprócz zadań bojowych Polacy wykonują też loty treningowe. Do tej pory odbyło się ich około 40. – Staramy się trenować przechwycenia wspólnie z litewskimi załogami samolotów L-39 Albatros, ale to maszyna szkoleniowa i nie w każdych warunkach atmosferycznych może wystartować. Jeśli pogoda nie pozwala Litwinom latać, treningi przeprowadzamy sami. Zwykle takie loty odbywają się raz albo dwa razy dziennie – wyjaśnia płk pil. Kalinowski.

Misję Baltic Air Policing, w ramach której służy polski kontyngent, wesprą wkrótce portugalskie siły powietrzne. – Ich myśliwce F-16 od 1 marca będą stacjonować w Malborku – mówi ppłk Adam Kalinowski.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Polacy dołączyli do misji dwa lata później. Jako pierwsi polecieli na Litwę piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany Polskiego Kontyngentu „Orlik” nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły już F-16 z Krzesin, ale w styczniu znów nad Bałtyk miały wrócić MiG-i.  Jednak ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą ponownie załogi F-16 z Krzesin. Piloci wrócą do kraju w maju tego roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w „Wisłę”
 
Wojna w świecie popkultury
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Słowo czekisty
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
To dobra ustawa dla wojska
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Pod okiem rangersów
F-35 w powietrzu
GROM szuka odważnych
Defilada powraca!
Młot na dyktatora
Będziemy produkować więcej amunicji
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Great Game on the Sea
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Natowski dialog operacyjny
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Startuje „Jaskółka”
Śladem profesjonalistów
Więcej Bystrych dla armii
Cegiełka na morzu
„Hubal” bije Niemców
Kraby strzelały w Danii
Wspólne zakupy amunicji
NATO podsumowało 2022 rok
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO patrzy na wschód
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Celne oko strzelców CWZS-u
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Karą mogła być tylko śmierć
Biały Dom o polskich MiG-ach
Na trasie legendarnego biegu
Kormorany, czyli praca zespołowa
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Medic on the Battlefield
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Na ratunek „Rudemu”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Air Policing piątej generacji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO