moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe wozy dla wojskowych strażaków

Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło 24 nowoczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przekazał je strażakom. – Aby Wojsko Polskie mogło wykonywać swoje zadania, musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt – mówił szef MON-u. Podczas uroczystości odznaczył także żołnierzy, którzy wykazali się odwagą i bohaterstwem.

Kluczyki do nowych wozów wręczył żołnierzom minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Aby Wojsko Polskie mogło wykonywać swoje zadania, musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, dlatego dziś przekazuję nowe pojazdy Wojskowej Straży Pożarnej. To sprzęt, który na co dzień pomoże zapewnić bezpieczeństwo na lotniskach oraz poligonach i pozwoli żołnierzom z WSP na skuteczne pełnienie służby – mówił dziś w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego szef MON-u. Przypomniał także, że Wojskowa Straż Pożarna wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Płk Andrzej Nawrocki, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, przypomniał, że w Polsce funkcjonuje obecnie 91 jednostek Wojskowej Straży Pożarnej, w których służy dwa i pół tysiąca żołnierzy. W ciągu roku podejmują ok. 80 tys. interwencji na terenach wojskowych oraz dwa i pół tysiąca w środowisku cywilnym. Wówczas współpracują z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczej. – Jednak nie bylibyśmy w stanie gasić pożarów czy usuwać skutków klęsk żywiołowych, gdyby nie odpowiednie wyposażenie. Ten sprzęt nam to umożliwi – mówił podczas uroczystości.

24 pojazdy ratowniczo-gaśnicze

W sumie resort kupił 24 pojazdy. Ich wartość to 23 mln zł. Wszystkie zostały skierowane do służby w jednostkach Wojskowej Straży Pożarnej na terenie całego kraju. Z tego:

- 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych Mitsubishi L200 otrzymało osiem baz lotnictwa sił powietrznych,

- 2 lekkie poligonowe samochody ratowniczo-gaśnicze do prowadzenia akcji podczas ćwiczeń wojskowych trafiły do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz na 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach,

- 8 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych Scania P320 B 4x4HZ skierowano do służby w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia – Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Toruniu, 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakwie, 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, 10 Pułku Samochodowego w Warszawie, 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku i Komendy Portu Wojennego na Helu,

- 3 ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P450 B 6x6HZ, przydzielono do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku, 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach i Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu,

- 3 ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P410 B 4x4Hz będą służyły w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i w 4 Regionalnej Bazie Logistycznej we Wrocławiu.

Modernizacja na rzecz bezpieczeństwa

Do 15 Brygady Zmechanizowanej trafiła dziś Scania P320 B 4x4HZ. – Straż pożarna zabezpiecza jednostkę pod względem przeciwpożarowym. Mamy dużo sprzętu, intensywnie się szkolimy, w związku z tym strażacy z naszej jednostki mają pełne ręce roboty przy zabezpieczaniu terenów. Sprzęt, który dziś otrzymaliśmy jest bardzo nowoczesny i na pewno przyczyni się do poprawy komfortu oraz bezpieczeństwa ich pracy – mówi płk Norbert Iwanowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej. Wtóruje mu mł. chor. Ernest Szukaj, komendant Wojskowej Straży Pożarnej 15BZ w Giżycku. Wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o możliwość działania w różnych warunkach terenowych. – Nasz poprzedni pojazd był przystosowany do działania w mieście, teraz bez problemu będziemy mogli poruszać się także na poligonach, gdzie zazwyczaj panują trudne warunki terenowe. Poza tym ma automatyczną skrzynię biegów i jest wyposażony w nowoczesny sprzęt zabezpieczenia medycznego, ratownictwa drogowego, a jego autopompa ma przepustowość sięgającą nawet 2400 litrów. No i nie jest tak wyeksploatowany jak jego poprzednik – dodaje.


Film: MON

Podobną opinię mają żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z Żagania. Otrzymali Scanię P450 B 6x6HZ. Komendant jednostki, st. chor. sztab. Wojciech Graczyk wyjaśnia, że jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczanie przeciwpożarowe Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Jednak żołnierze bardzo często interweniują także podczas pożarów lasów oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – pomagają cywilom. Dowódca zastępu z WSP z Żagania precyzuje, że chodzi przede wszystkim o mobilność i wyposażenie nowego wozu. – Napęd 6x6, opony terenowe i automatyczna skrzynia biegów na pewno ułatwią pracę kierowcy – mówi. – Poza tym zbiornik na wodę ma pojemność 10 tysięcy litrów, dodatkowo pojazd może transportować tysiąc litrów środka gaśniczego. Jest także wyposażony w działko zderzakowe i dachowe, sterowane przez dowódcę z kabiny – dodaje.

Nagrody dla bohaterskich żołnierzy

W trakcie uroczystości minister Błaszczak odznaczył żołnierzy, którzy zasłużyli się społeczeństwu, m.in. pomagając ofiarom wypadków drogowych, ratując ich z pożarów, reagując w obliczu przestępstw czy oddając honorowo krew. – Oni udowodnili, że możemy mieć pewność, że w każdej sytuacji można liczyć na strażaków Wojska Polskiego – mówił szef MON-u. – Zasługujecie na to, aby nazywać was bohaterami – zwrócił się do wyróżnionych. Wszyscy odznaczeni żołnierze otrzymali od ministra obrony nagrody finansowe.

Minister podkreślił, że dzisiejsza uroczystość nie bez powodu odbyła się w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Ta jednostka będzie bowiem jednym spośród 20 garnizonów, w których już w sobotę odbędą się wojskowe pikniki, aby uczcić 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. – Wówczas będzie można zobaczyć sprzęt, jakim dysponują żołnierze, a także skosztować wojskowej grochówki. – mówił minister. – Wszystko po to, abyśmy pamiętali o tym ważnym fakcie historycznym. Zapraszam serdecznie – zakończył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ccc
1551247080
Czuję się co raz bezpieczniej ! Mamy już nowiutkie mobine kuchnie polowe dalekiego zasięgu i opancerzone pralnie kontenerowe ... teraz będzie czym je gasić zwłaszcza jak strażacy pojadą nowymi drogami ufundowanymi przez MON....
51-A3-2B-1B

Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO