moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”

Okręt dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej  ORP „Kontradmirał X. Czernicki” niedługo trafi do remontu. Tak wynika z podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy, którą  Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta  zawarło  z Komendą Portu Wojennego w Świnoujściu. Remont ma trwać 465 dni i kosztować ponad 85 mln zł.

– Jednym z głównych zadań stoczni wchodzących w skład PGZ jest zagwarantowanie autonomii w zakresie diagnostyki, remontowania i utrzymywania gotowości operacyjnej okrętów wojennych. Zlecenie nam prac nad ORP „Czernicki” potwierdza nasze możliwości do serwisowania jednostek Marynarki Wojennej RP– powiedział podczas uroczystości podpisania umowy Sebastian Chwałek, wiceprezes PGZ S.A.

Kontrakt dotyczy wykonania naprawy głównej i dokowej okrętu wojennego. Zgodnie z dokumentacją i przepisami obowiązującymi w marynarce, okręty poddawane są naprawom planowym (co wynika z resursu) i nieplanowym. – W trakcie napraw planowych uzbrojenie, wszystkie urządzenia i systemy, mechanizmy oraz wyposażenie okrętu podlegają kompleksowemu odtworzeniu spławności technicznej – mówi kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Przeprowadza się również modernizację, modyfikację lub wymianę niektórych elementów na nowe, dostosowane do współczesnych standardów – dodaje. Oficer wyjaśnia, że naprawa główna obejmuje największy zakres prac spośród napraw planowych. – Jej celem jest przywrócenie do pełnej sprawności technicznej wszystkich urządzeń i systemów będących na wyposażeniu okrętu. Chodzi o to, by okręt był tak sprawny, jak w dniu rozpoczęcia eksploatacji – mówi kmdr ppor. Lewandowski.

Naprawa główna i dokowa ORP „Czernicki” były zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Okręt jest już w stoczni, co oznacza, że prace rozpoczną się niebawem. Umowa zakłada, że remont zajmie 465 dni.
Poprzednia naprawa o tak szerokim zakresie odbyła się w 2012 roku. Prowadziło ją wówczas konsorcjum Stoczni Remontowej Nauta oraz Stoczni Marynarki Wojennej z Gdyni.

Okręt dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Marynarze nazywają go „Iksem” od pierwszej litery imienia Xawery. Do służby wszedł 1 września 2001 roku.  Początkowo był okrętem wsparcia logistycznego, ale po modernizacji został przygotowany do dowodzenia siłami przeciwminowymi. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych okrętów marynarki wojennej. Brał udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach i misjach, m.in. patrolował ujście Eufratu, osłaniał też transporty humanitarne do Umm Kasr w Iraku.

Był także już trzykrotnie jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) w latach 2010, 2011 oraz 2013. Natomiast przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATOGrupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym, z którego pokładu polski sztab dowodził międzynarodową grupą niszczycieli min.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1553062320
temat rzeka dla portalu na kolejne 30 lat ... .. . p.s. 2023 - opóźnienie w remacie Ksawerego spowodowane jest ... . króliczka trzeba gonić.. .
EC-B4-95-43
~Ślązak
1552926840
Kwota duża nawet bardzo , ale gdyby były dwa okręty tego typu byłaby o wiele mniejsza ORP Kaszub ORP Ślązak za nie długo , okręty buduje się seriami przynajmniej od ponad 100 lat na świecie , a jak mamy tzw. białe słonie to płacimy koszty utrzymania jak za przysłowiowe zboże
0C-C4-6B-89
~arys
1552906020
okręt nie ma agresywnego wyglądu,jest uległy w swej bryle
35-80-B3-82
~Eryk
1552755780
Czy remont-modernizacja obejmuje wymianę uzbrojenia ZU-23-2MR Wróbel II na System armaty morskiej kal. 35 mm AM-35 Tryton ?
8C-57-F8-8A

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
WAM wraca po latach
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Przysięga w Limanowej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Podróż po AWACS-ie
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO