moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń

Wasi żołnierze wykorzystują do wykrywania i zwalczania skażeń najnowsze taktyki oraz sprzęt – ocenia mjr Jon Allen, rzecznik prasowy pancernej brygady US Army, która stacjonuje na zachodzie Polski. Amerykanie wzięli udział w szkoleniu chemików z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Na razie jako obserwatorzy. W przyszłym miesiącu będą działać wspólnie.

Wojskowa ciężarówka została zaatakowana bronią chemiczną. Wkrótce na miejscu zdarzenia  pojawili się specjaliści od likwidacji skażeń z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Żołnierze, ubrani w ochronne kombinezony, zabezpieczyli teren, po czym zajęli się samym pojazdem. Ciężarówka została poddana procedurze dekontaminacyjnej w urządzonym na poligonie punkcie likwidacji skażeń. Chemicy najpierw ustalili rodzaj materiału wykorzystanego podczas ataku, następnie dobrali odpowiedni środek odkażający, rozpylili go na pojeździe, a później spłukali wodą. Był to zaledwie drobny element prezentacji, którą Polacy przygotowali z myślą o swoich amerykańskich kolegach z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Riley (1. ABCT), którzy od kilku tygodni stacjonują w zachodniej Polsce.

– To kolejne z całej serii zajęć – mówi mjr Michał Stańczyk, szef Wojsk Chemicznych 10 Brygady. – Prezentowaliśmy już Amerykanom nasz sprzęt i procedury jego użycia – dodaje. Sojusznicy przyznają, że było to dla nich ciekawe doświadczenie. Choćby dlatego, że mieli okazję przyjrzeć się wyposażeniu, którym na co dzień nie dysponują. Wystarczy wspomnieć tzw. imitatory skażeń iperytem i środkami paralityczno-drgawkowymi. Są to substancje pozwalające upozorować atak tego rodzaju bronią, nie wyrządzając jednocześnie żołnierzom żadnej szkody. Chemicy ze Świętoszowa zaprezentowali również działanie granatów chemicznych. Przypominają one petardy. W momencie ich wybuchu dochodzi do rozpylenia środka, który potrafi oddziaływać na detektory skażeń. Pozwala to na stworzenie podczas ćwiczeń warunków, które w dużym stopniu są zbliżone do tych realnych.

– Polscy żołnierze podczas treningów związanych z wykrywaniem i likwidacją skażeń wykorzystują najnowszej generacji sprzęt oraz taktyki. Możliwość ich obserwowania to cenne doświadczenie, które pewnie okaże się przydatne podczas dużych ćwiczeń w tej części Europy – podkreśla mjr Jon Allen, rzecznik 1. ABCT.

Zanim to jednak nastąpi, polscy i amerykańscy chemicy będą mogli poćwiczyć w swoim gronie. – W marcu czeka nas jeszcze jeden pokaz, tym razem zakrojony na szerszą skalę, między innymi z udziałem czołgu. Na koniec maja planujemy pierwsze podczas tej zmiany wspólne działania – zapowiada mjr Stańczak. – Będziemy prowadzić odkażanie pododdziałów amerykańskich. Zajmą się tym żołnierze z plutonu chemicznego naszej brygady, ale podczas zajęć zostanie wykorzystany sprzęt należący do obydwu armii – zapowiada oficer. I dodaje, że generalna zasada działania wojsk chemicznych jest na całym świecie taka sama. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. – Bardzo ciekawy jest na przykład sposób, w jaki Amerykanie oznaczają obszar skażony. Takie różnice warto wyławiać, dzielić się swoimi spostrzeżeniami, bo dzięki temu można po prostu działać sprawniej i skuteczniej – podsumowuje mjr Stańczak.

Od lutego w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu stacjonuje czwarta już zmiana amerykańskich wojsk. Brygada nazywana Devil Brigade zjechała do Polski w sile 3,5 tys. żołnierzy. Do dyspozycji mają m.in. 80 czołgów, bojowe wozy piechoty Bradley oraz armatohaubice Paladin. Przez najbliższe miesiące będą brać udział w ćwiczeniach na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ich obecność jest związana z operacją „Atlantic Resolve” i stanowi odpowiedź na rosyjską aneksję Krymu, agresję we wschodniej Ukrainie i prowokacyjne działania w pobliżu granic NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO