moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawdzian dla WOT-u

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali postawieni w stan gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Część z nich została już zaangażowana do pomocy przy likwidacji skutków podtopień i trąby powietrznej, inni mogą się spodziewać wezwania w ciągu najbliższych 12 godzin. – Po raz pierwszy w historii WOT alarm jest podnoszony w reżimie czasu – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Ponad pół tysiąca żołnierzy WOT niesie pomoc mieszkańcom Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski i Śląska. Współpracują ze strażakami przy udrożnianiu dróg, dostarczają prąd do miejscowości, w których zostały uszkodzone linie elektryczne. Terytorialsi zostali wezwani do akcji dzięki specjalnemu systemowi powiadamiania WOT-u. Najpierw żołnierze zostali postawieni „w stan gotowości do natychmiastowego stawiennictwa”. Co to oznacza? Muszą być przygotowani, że dostaną rozkaz stawienia się w ciągu najbliższych 12 lub 24 godzin w miejsce wyznaczone przez dowództwo brygady. – Z podobnego rozwiązania korzystaliśmy już podczas likwidacji szkód związanych z Afrykańskim Pomorze Świń, ale wszystko było zaplanowane wcześniej, więc nie działaliśmy wówczas w takim reżimie czasowym jak teraz – tłumaczy ppłk Pietrzak.

Skala zniszczeń do jakich doszło w wyniku gwałtownych opadów deszczu na południu Polski oraz przejścia trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, sprawiła, że żołnierze WOT po raz pierwszy w historii otrzymali ramy czasowe swojej gotowości. Zdecydował o tym dowódca WOT-u gen. dyw. Wiesław Kukuła. Ogłoszone zostały trzy rodzaje alarmów: zielony, który oznacza, że terytorialsi mogą dostać powołania w czasie dłuższym niż 24 godziny. Tym alarmem zostali objęci żołnierze z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Żółty alarm to sygnał, że natychmiastowe powołanie można otrzymać w ciągu 24 godzin. W takiej gotowości muszą być żołnierze województw: łódzkiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Z kolei czerwony alarm został ogłoszony dla żołnierzy południowej Polski: województw świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i opolskiego. Oni muszą być gotowi, że ruszą do akcji w ciągu 12 godzin. – Te alarmy nie dotyczą terytorialsów, którzy są maturzystami, strażakami OSP oraz tych żołnierzy, których domy ucierpiały podczas żywiołu – zastrzega Pietrzak. W sumie alert objął 18,5 tysiąca terytorialsów.

Procedura natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy WOT może być stosowana w kilku przypadkach, m.in. gdy istnieje potrzeba włączenia ich w akcje poszukiwawcze albo w likwidowanie skutków klęsk żywiołowych. Żołnierz wezwany do natychmiastowego stawiennictwa jest na czas działań zwalniany z pracy. – Wynika to z zapisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP – mówi ppłk Pietrzk. Obowiązek poinformowania o tym pracodawcy spoczywa na wojskowym komendancie uzupełnień, którego z kolei powiadamia dowódca jednostki WOT. Sami terytorialsi są alarmowani przez swoje brygady za pomocą SMS-ów oraz przez wewnętrzny serwis WOT-u. Wówczas otrzymują dokładne informacje o tym gdzie i o której mają się stawić. Na miejscu otrzymują już konkretne rozkazy i są kierowani do wykonywania zadań.

Ogłoszone przez WOT alarmy zadziałały. Dowództwo najmłodszego rodzaju sił zbrojnych podkreśla, że w pomoc przy likwidacji skutków żywiołów zaangażowało się ponad pół tysiąca terytorialsów. W ciągłej gotowości pozostają kolejni. – Mamy 95-procentowe stawiennictwo żołnierzy. Wielu jeszcze niepowołanych zgłasza swoją dyspozycyjność do natychmiastowego stawiennictwa – zapewnia gen. dyw. Wiesław Kukuła.

KE

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Odstraszanie i obrona
Kolejne FlyEle dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO