moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi szkolą się w Toruniu

Biegi z przeszkodami, zajęcia z metodyki, taktyki i ogniowe. Między innymi w takim szkoleniu uczestniczyli terytorialsi, którzy ubiegali się o tytuł instruktora. Kurs zorganizowało Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. – To był bardzo intensywny tydzień. Dużo od nas wymagano, ale też bardzo dużo się nauczyliśmy – mówi jeden z żołnierzy.



Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej powstało w ubiegłym roku, ale dopiero kilka dni temu zakończył się pilotażowy kurs dla terytorialsów. Toruńskie centrum jest pierwszą w armii jednostką szkolnictwa wojskowego przeznaczoną dla żołnierzy WOT.

W Toruniu szkolili się kandydaci na instruktorów lekkiej piechoty. Byli to żołnierze ze wszystkich 13 brygad OT. Spośród 23 kursantów było czterech żołnierzy zawodowych i 19 ze służby terytorialnej. – Jestem bardzo zadowolony z poziomu, jaki reprezentowali kursanci. Dziesięć osób miało wykształcenie wyższe, a reszta średnie – mówi płk Mariusz Miechowicz, komendant Centrum Szkolenia WOT. – Zauważyliśmy, że potrafią współpracować w zespole i są dla siebie wsparciem – dodaje oficer.

Mocne otwarcie

– Przed wyjazdem do Torunia niewiele wiedziałem o tym, co może mnie spotkać w czasie kursu. Nie przygotowywałem się ani merytorycznie, ani fizycznie. Pracuję jako informatyk, wstałem zza biurka i pojechałem na kurs – opowiada st. szer. Mirosław Lubowski z 31 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady OT. – I już pierwszego dnia pomyślałem: nie dam rady! – dodaje.

Kurs rozpoczął się od egzaminu sprawnościowego. Żołnierze musieli w umundurowaniu przebiec 10 kilometrów po leśnych ścieżkach, a po drodze pokonywać przeszkody i wykonywać różnego rodzaju zadania, np. transportować rannego przez kilometr. – Chcieliśmy zobaczyć, jak kursanci działają w stresie, jak wpływa na nich zmęczenie. Dlatego też podczas zadań grupowych na trasie biegu byli obserwowani przez instruktorów i psychologa – przyznaje płk Miechowicz.

Przez kolejne dni terytorialsi uczyli się po 12 godzin dziennie. Mieli zajęcia z taktyki, terenoznawstwa, trenowali na strzelnicy, ale przede wszystkim brali udział w zajęciach z metodyki, które miały przygotować ich do samodzielnego prowadzenia zajęć. – Prawdę mówiąc, wszystko było dla mnie ciekawe, a jednocześnie było wyzwaniem i zaskoczeniem. Dużo się nauczyłem i ugruntowałem zdobytą wcześniej wiedzę – mówi st. szer. Lubowski. Żołnierz ma 46 lat, a w WOT służy od maja 2017 roku.


Szkolenie zakończyło się pętlą taktyczną, w czasie której kadra centrum zweryfikowała umiejętności przyszłych instruktorów. – Po pokonaniu kilkukilometrowej pętli myślałem, że to już koniec zmagań, że w końcu będzie można odpocząć. Tymczasem instruktorzy mieli dla nas kolejną niespodziankę. Następnym etapem egzaminu była tzw. praca z bronią, czyli składanie i rozkładanie karabinka Grot na czas – wspomina szeregowy.

Kursu dla instruktorów nie ukończyło dwóch żołnierzy, a kolejnych dwóch nie otrzymało certyfikatu instruktora.

Brązowy instruktor

Zajęcia z kursantami prowadziła kadra centrum, która wywodzi się z różnych rodzajów sił zbrojnych. Pośród instruktorów są np. żołnierze wojsk lądowych i specjalnych, ale także pogranicznicy i policjanci. – To doświadczeni ludzie, którzy gwarantują wysoką jakość szkolenia. Niedługo centrum będą podlegać także Mobilne Zespoły Szkoleniowe – uzupełnia komendant toruńskiej placówki. Pułkownik zapowiada również, że kolejne edycje kursu będą nieznacznie modyfikowane pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Za przykład podaje m.in. wprowadzenie do programu e-learningu. – Chcemy, by kandydaci na instruktorów jeszcze przed przyjazdem do centrum powtórzyli niezbędne wiadomości, ugruntowali wiedzę. Chodzi o to, by wszyscy zaczynali naukę na kursie na podobnym poziomie – mówi płk Miechowicz. Kolejny kurs rozpocznie się 22 czerwca.

Absolwenci kursu w Toruniu otrzymują certyfikat instruktora pierwszego poziomu, tzw. „brązowego”. Taki instruktor może nauczać, ale pod nadzorem żołnierza o wyższych kwalifikacjach. Instruktor „brązowy” jest przygotowany do organizowania i prowadzenia zajęć w ramach szkolenia podstawowego, wyrównawczego i indywidualnego.

– W wojskach obrony terytorialnej obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski. Instruktorem może zostać żołnierz lub pracownik resortu obrony narodowej, który potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wymaganym dla instruktora I, II lub III poziomu – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. – Poza poziomem brązowym jest jeszcze srebrny i złoty – dodaje.

Kursy dla instruktorów drugiego i trzeciego poziomu rozpoczną się w Toruniu nie wcześniej niż w 2020 roku.

Pomysłów nie brakuje

W ramach Centrum Szkolenia WOT funkcjonować będzie także szkoła podoficerska dla tego rodzaju sił zbrojnych. Komendant zapowiada, że pierwszy kurs podoficerski odbędzie się już jesienią. Zamiarem komendy centrum jest także to, by kursy podoficerskie prowadzone były w trybie stacjonarnym – w siedzibie placówki – oraz niestacjonarnym, czyli np. w brygadach.

Z kursów podoficerskich korzystać będą przede wszystkim żołnierze WOT-u, ale jest możliwość, by na szkolenia kierowani byli także żołnierze pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

Kadra centrum pracuje także nad przygotowaniem zaawansowanego kursu dla lekkiej piechoty, który ma być wzorowany na amerykańskim kursie Rangers.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
 
Kluczowy partner
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Turecki most nad Białą Lądecką
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Symulator w nowej odsłonie
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Czworonożny żandarm w Paryżu
Zawiszacy na ratunek
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Morze ruin, na których wyrosło życie
Kwalifikacja po raz szesnasty
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
„Popcorny” niemile widziane
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Wojsko potrzebuje lotnisk
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Siedząc na krawędzi
Rosomaki i Piranie
Olympus in Paris
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Granice są po to, by je pokonywać
Nie walczymy z powietrzem
Polska w gotowości
Generacje obok siebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Rozgryźć Czarną Panterę
Atak na cyberpoligonie
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Dziki zachód na wschodzie II RP
Wojsko wraca do Gorzowa
Zmiany w prawie 2025
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
To nie mogło się udać, ale…
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO