Przedstawiamy kolejnych zawodników polskiej reprezentacji na VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. O medale w Chinach będzie walczyć mocna ekipa w biegach na orientację: siedmiu mężczyzn i cztery kobiety. Choć większe szanse na podium mają zawodniczki – zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i zespołowej – to trenerzy liczą także na medal drużyny mężczyzn.
W biegach na orientację sportowcy będą walczyć na chińskich trasach o osiem kompletów medali. Połowę z nich odbiorą zawodnicy startujący w rywalizacji indywidualnej kobiet i mężczyzn na dwóch dystansach: średnim i długim. Odbędą się także biegi sztafetowe kobiet i mężczyzn. Ponadto najlepsi biegacze i biegaczki otrzymają medale za klasyfikację drużynową, do której będą liczone cztery najlepsze wyniki czasowe uzyskane przez zawodników w obu biegach indywidualnych (każde państwo może wystawić siedmiu biegaczy) i trzy najlepsze wyniki zawodniczek (do startu można zgłosić cztery biegaczki). Polska wysyła reprezentację w orienteeringu w pełnym składzie.
Na igrzyskach w Chinach będzie walczyć o medale jedenaścioro Polaków: siedmiu zawodników i cztery zawodniczki. Mł. chor. Wojciech Dwojak, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w biegach na orientację, do startu w Wuhan powołał: mł. chor. Wojciecha Kowalskiego, szer. Rafała Podzińskiego (obaj z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu), szer. Mikołaja Dutkowskiego (4 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk), st. szer. Michała Olejnika, st. szer. Bartosza Pawlaka (obaj z WZS Poznań), mł. chor. mar. Marcina Richerta, st. mar. Mateusza Wensława (obaj z WZS Gdynia), st. szer. Hannę Wiśniewską (WZS Wrocław), szer. Aleksandrę Hornik (WZS Poznań), mar. Ewę Gwóźdź i mar. Agatę Olejnik (obie WZS Gdynia).
– Do Chin polecą nasi najlepsi żołnierze. Wystawiliśmy pełny skład i zdajemy sobie sprawę, że naszym reprezentantom przyjdzie rywalizować z najlepszymi na świecie orientalistami. W wielu reprezentacjach wystąpią bowiem zawodnicy, którzy odgrywają czołowe role na mistrzostwach świata i w zawodach o Puchar Świata – mówi chorąży Dwojak. W polskiej ekipie znaleźli się doświadczeni sportowcy, którzy startowali już w niejednych wojskowych igrzyskach, a także najlepsza zawodniczka młodego pokolenia szer. Aleksandra Hornik, która przebojem wdarła się do seniorskiej reprezentacji Polski i Wojska Polskiego. – Zdobywała już miejsca w czołowej dziesiątce zawodów o Puchar Świata i jest naszą największą nadzieją na pierwszy seniorski medal w mistrzostwach świata. Bardzo liczę na jej udany występ w Chinach – dodaje trener.
Na poprzednich wojskowych igrzyskach, które w 2015 roku odbyły się w Korei Południowej, reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli jeden medal – brązowy w klasyfikacji drużynowej mężczyzn. Na podium stanęli: st. sierż. Wojciech Kowalski, sierż. Wojciech Dwojak, szer. Michał Olejnik, szer. Bartosz Pawlak i st. mar. Mateusz Wensław. – Bardzo blisko medalu był Wojtek Kowalski, który w obu biegach indywidualnych zajął czwarte miejsce – przypomina jego kolega z drużyny, a obecnie trener-koordynator reprezentacji. W Chinach szkoleniowiec jednak zdecydowanie więcej szans na medal daje kobietom niż mężczyznom. – Liczę na Olę Hornik w biegach indywidualnych oraz sztafetę i drużynę kobiet. Natomiast panowie chyba największe szanse na wywalczenie miejsca na podium będą mieli w rywalizacji drużynowej – przyznaje chorąży Dwojak.
Udział w tegorocznych igrzyskach to dla biegaczy na orientację czwarty start olimpijski. Debiutowali w Zagrzebiu w 1999 roku. W Chorwacji wywalczyli trzy medale: złoty – drużyna kobiet (Ewa Kozłowska, Monika Depta, Barbara Bączek, Aneta Matuszkiewicz), srebrny – sztafeta kobiet (Kozłowska, Depta, Bączek) i brązowy – Ewa Kozłowska w biegu indywidualnym. Natomiast w drugim starcie na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2011 roku biało-czerwoni spisali się jeszcze lepiej. Wywalczyli dwa złote medale i cztery srebrne. Złoto zdobyła sztafeta mężczyzn (plut. Wojciech Dwojak, st. mar. Mateusz Wensław i sierż. Wojciech Kowalski) i drużyna kobiet (st. mar. Daria Lajn, st. mar. Marlena Wieleba, szer. Paulina Faron i szer. Hanna Wiśniewska). Natomiast tytuły wicemistrzowskie wywalczyli: Kowalski, Wiśniewska (w biegu na dystansie klasycznym) i Lajn (w biegu na średnim dystansie) oraz drużyna mężczyzn (Kowalski, Dwojak, bosm. Marcin Richert, Wensław).
Ostatnie zgrupowanie przed VII Światowymi Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi nasi biegacze odbędą w dniach 10-29 września w Jakuszycach. – Popracujemy tam nad poprawą wydolności, a także będziemy sporo biegać z mapami. W Kotlinie Jeleniogórskiej może być podobna rzeźba terenu do tej w Chinach. Zresztą tak naprawdę to nikt nie wie, czego możemy się spodziewać w okolicach Wuhan. Dla wszystkich reprezentacji będzie to dziewiczy teren. Zatem szanse będą równe – podkreśla chorąży Dwojak.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski, archiwum DG RSZ
komentarze