moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Operacja Wuhan”: Strzelectwo

Polscy strzelcy startowali we wszystkich Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, w których programie było strzelectwo. W pięciu imprezach zdobyli siedem medali: złoty oraz po trzy srebrne i brązowe. W Wuhan ten dorobek postara się powiększyć 18-osobowa reprezentacja, której liderem jest aktualny mistrz świata w strzelectwie szer. Tomasz Bartnik.

Tylko raz strzelectwo nie znalazło się w programie wojskowych igrzysk – w 2003 roku w Katanii. W Wuhan w tej dyscyplinie do rozdania będą 24 komplety medali, w tym osiem w strzelaniu do rzutków. Konkurencje trap i skeet dopiero po raz drugi będą rozgrywane na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, a po raz pierwszy wystartują w nich biało-czerwoni.

W Chinach barw Wojska Polskiego będą bronić: w konkurencjach pistoletowych – por. mar. Sławomira Szpek, mat Agnieszka Korejwo, mar. Joanna Tomala, szer. rez. Agata Nowak, mł. chor. mar. Piotr Daniluk, st. bosm. Radosław Podgórski, mar. Tomasz Wawrzonowski i szer. rez. Oskar Miliwek; w strzelaniu z karabinu – st. szer. Agnieszka Nagay, szer. rez. Aleksandra Szutko, szer. rez. Aneta Stankiewicz, mł. chor. Robert Kraskowski, st. kpr. Bartosz Skorupa i szer. Tomasz Bartnik; w strzelaniach do rzutków – szer. rez. Natalia Szamrej, szer. rez. Piotr Kowalczyk, szer. rez. Tomasz Pasierbski i szer. rez. Jaromir Wojtasiewicz.

Liderem ekipy jest niewątpliwie szer. Tomasz Bartnik. 29-letni strzelec z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i sekcji strzeleckiej CWKS Legia Warszawa w 2018 roku na mistrzostwach świata w Changwon wywalczył złoty medal w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów. Polak został pierwszym w historii polskiego strzelectwa mistrzem świata w strzelaniu w trzech postawach – klęczącej, leżącej i stojącej. Złotym medalem w Korei Południowej zapewnił sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio. Natomiast miesiąc przed igrzyskami wojskowymi w Wuhan Bartnik wywalczył złoty i brązowy medal na mistrzostwach Europy w Bolonii. Zwyciężył w rywalizacji drużynowej w nieolimpijskiej konkurencji strzelanie z karabinu z 50 m z postawy leżąc. Z Marcinem Majką i Danielem Romańczykiem uzyskali wynik 1878,3 pkt., ustanawiając rekord świata. W tej samej konkurencji Bartnik zdobył brązowy medal w rywalizacji indywidualnej.

– Mistrz świata potwierdził w Bolonii, że jest dobrze przygotowany do igrzysk w Wuhan. Myślę, że w Chinach będzie najjaśniejszym punktem naszej reprezentacji. Mam nadzieję, że powalczy o medal w rywalizacji indywidualnej, jak i z kolegami w klasyfikacji drużynowej – mówi st. chor. mar. Jacek Dagil, kapitan strzeleckiej reprezentacji Wojska Polskiego na igrzyska w Chinach. Chorąży żałuje, że drużyny „w karabinie” nie może jeszcze wzmocnić utalentowany junior Maciej Kowalewicz, który na czempionacie Starego Kontynentu w Bolonii wywalczył w rywalizacji juniorów brąz w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów. – Mam nadzieję, że niedługo zostanie żołnierzem i wtedy drużyna z nim i mistrzem świata w składzie będzie bardzo mocna – dodaje kapitan.

Rywalizacja strzelców na wojskowych igrzyskach od lat stoi na wysokim poziomie. W składzie większości reprezentacji są najlepsi strzelcy krajowi. Przy silnej konkurencji trudno będzie znacznie poprawić dorobek medalowy polskich strzelców. Chorąży Dagil liczy, że może o medal w drużynie powalczą zawodnicy strzelający z pistoletu. Wierzy również w dobry debiut na igrzyskach naszych specjalistów od strzelania do rzutków. Kapitan strzeleckiej reprezentacji przypomina, że pół roku przed igrzyskami Piotr Kowalczyk i Jaromir Wojtasiewicz w zawodach Pucharu Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich byli o krok od awansu do finału w trapie.

Powodów do optymizmu jest więcej. Przed kilkunastoma dniami na Regionalnych Mistrzostwach CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) w Salzburgu mat Agnieszka Korejwo z Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia, uzyskała maksymalny wynik 300 pkt, strzelając w drugiej części konkurencji pistolet sportowy 30+30 strzałów. W Wuhan wraz z nią w drużynie o medal powalczą: por. mar. Sławomira Szpek, mar. Joanna Tomala i szer. rez. Agata Nowak. Ta pierwsza zawodniczka jest jedynym sportowcem w reprezentacji Wojska Polskiego, który po raz szósty wystartuje w wojskowych igrzyskach. Warto zaznaczyć, że zawodniczka z gdyńskiego WZS w swoich pięciu startach na wojskowych igrzyskach wywalczyła cztery medale. W 1999 roku w Zagrzebiu zajęła drugie miejsce w strzelaniu z pistoletu sportowego, a w 2011 roku w Rio de Janeiro była dwukrotnie druga w konkurencji pistolet sportowy 30+30 strzałów (indywidualnie i w drużynie) oraz trzecia w „pistolecie szybkostrzelnym”.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojskowego sportu
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy ratują i leczą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Animus Fortis, czyli mężny duch
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Będzie można zostać snajperem lądowym
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Optyka dla żołnierzy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO