moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jesteś rezerwistą? Szykuj się na ćwiczenia!

Nawet 80 tysięcy rezerwistów może zostać wezwanych w przyszłym roku na ćwiczenia. To dwa razy więcej niż w mijającym roku i aż sześć razy więcej niż w 2015 roku. 10 października będziemy po raz pierwszy świętować Dzień Rezerwisty. Natomiast służbę w WOT rozpocznie 29 tysięcy ochotników. Tak wynika z projektu rozporządzenia dotyczącego limitów powołań do służby czynnej.

Liczbę osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby wojskowej określa co roku rozporządzenie przygotowane przez resort obrony, a następnie zaakceptowane przez Radę Ministrów. Przepisy te dotyczą m.in rezerwistów, czyli byłych żołnierzy służby wojskowej oraz osób, które nie odbywały służby, ale po przeprowadzonej kwalifikacji wojskowej zostały przeniesione do rezerwy.

 

Rok rezerwistów

Co przewiduje projekt rozporządzenia na 2020 rok? Przede wszystkim stawia na szkolenia rezerwistów. – To jeden z priorytetów wyznaczonych przez szefa Sztabu Generalnego. Zgodnie z zapowiedziami gen. Rajmunda T. Andrzejczaka rok 2020 stanie się „Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych”. Rezerwiści po raz pierwszy w historii tej formacji będą też obchodzić swoje święto. Zostało ono ustanowione na 10 października – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy SGWP.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ćwiczenia organizowane w przyszłym roku – w zależności od specyfiki szkolenia – potrwają od 5 do 12 dni. W tym czasie rezerwiści poznają m.in. nowe procedury obowiązujące w armii, nauczą się też obsługi nowoczesnego sprzętu. Niektórych czeka przekwalifikowanie do innych specjalności wojskowych. Według informacji Sztabu Generalnego, na ćwiczenia do jednostek może w sumie trafić ok. 80 tysięcy żołnierzy rezerwy. Ale to nie wszystko. Kolejnych 1100 będzie mogło przejść tzw. kursy kadry rezerwy. Wezmą w nich udział oficerowie i podoficerowie, którzy mogą zostać wyznaczeni na stanowiska w strukturach wojennych, wymagających wyższych kwalifikacji.

W przyszłym roku żołnierze rezerwy mogą częściej niż dotychczas spodziewać się wezwań w „trybie natychmiastowego stawiennictwa”. Oznacza to, że w jednostce muszą się wtedy stawić w ciągu czterech godzin. Taki tryb powołań będzie stosowany jednak tylko wobec tych osób, które mają nadane przydziały mobilizacyjne do jednostek, czyli są przypisane do konkretnego etatu na czas mobilizacji. Takie wezwanie może nastąpić wówczas, gdy dana jednostka zostanie wyznaczona do udziału, np. w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, w działaniach antyterrorystycznych czy akcjach poszukiwawczych.

Rezerwiści będą też mogli otrzymać powołanie do okresowej służby wojskowej. Ma ona charakter ochotniczy i może trwać maksymalnie cztery lata. Pełni się ją w kraju lub za granicą, m.in. w sytuacjach zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. MON planuje, że w przyszłym roku do tego rodzaju służby wojskowej może zostać powołanych 200 żołnierzy rezerwy.

Służba przygotowawcza i NSR

Projektowane przepisy dotyczą również osób, które nigdy nie były w wojsku, a chciałyby odbyć jedną z form służby czynnej. Chodzi tu np. o ochotników służby przygotowawczej. Według planów MON w ciągu całego roku będzie ją mogło odbyć 12 tysięcy osób. Ci, którzy pozytywnie ukończą szkolenie, będą mogli ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby terytorialnej lub zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych. Te bowiem wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zostaną zlikwidowane.

W 2020 roku – jak proponuje MON – zostanie przygotowanych ponad 5 tys. miejsc dla studentów, którzy chcą wziąć udział w programie „Legii Akademickiej”.

Projektowane przepisy dotyczą też powołań kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W przyszłym roku w szeregi formacji będzie mogło wstąpić maksymalnie 29 tys. ochotników.

Liczba szkolonych rezerwistów systematycznie wzrasta. O ile w 2015 roku przeszkolono ok. 13 tys. osób, rok później 15 tys., w 2017 – ok. 25 tys., w 2018 roku było już ich ok. 30 tys. W 2019 roku wezwania do jednostek dostało w sumie 38 tys. rezerwistów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
SOR w Legionowie
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO