moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Mikutel rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym WP

W poniedziałek, 20 stycznia br., gen. dyw. dr. inż. pil. Tadeusz Mikutel objął obowiązki na stanowisku I zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Uroczystość odbyła się w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, najwyższych dowódców wojskowych oraz kadry i pracowników SG WP.

Witając swojego pierwszego zastępcę szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że wiedza i doświadczenie lotnicze gen. Mikutela będą bardzo przydatne w realizacji najbliższych zadań, w tym m.in. implementacji F-35.

Generał Andrzejczak wręczył I zastępcy odznakę pamiątkową Sztabu Generalnego WP.

Minister Błaszczak podkreślił, że generał Mikutel jest oficerem doskonale przygotowanym do wykonywania obowiązków I zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP.
"Wierzę, że Pan Generał świetnie poradzi sobie na nowym stanowisku (...). Gratuluję i życzę powodzenia" - powiedział minister.

„Będę reprezentował całe siły zbrojne i resort obrony narodowej najlepiej jak potrafię” – podkreślił generał Mikutel podczas uroczystości.

***

Urodził się 17.01.1963 r. w Kędzierzynie-Koźlu. Dyplomowany oficer Sił Powietrznych, doktor w dziedzinie nauk technicznych. Tworzył i dowodził pierwszą w kraju eskadrą lotnictwa taktycznego spełniającą standardy Sił Powietrznych NATO (7. eskadra lotnictwa taktycznego w Powidzu). W latach 2008-2011 wdrażał w Siłach Powietrznych program eksploatacji samolotów transportowych C-130E Hercules. W okresie dotychczasowej, 35-letniej zawodowej służby wojskowej, dzięki nabytym umiejętnościom, doświadczeniu oraz zdobytej wiedzy ogólnej i wojskowej, zajmował szereg odpowiedzialnych stanowisk związanych z kierowaniem i dowodzeniem jednostkami oraz związkami taktycznymi Sił Powietrznych. Pilot klasy mistrzowskiej oraz instruktor wykonujący loty na samolotach Su-22.

Wykształcenie:

Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie (1985). Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie, kurs dowódców kluczy i szefów służb eskadr lotniczych (1989). Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, wyższe studia dowódczo–sztabowe na Wydziale Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, tytuł oficera dyplomowanego (1992–1994). Canadian School of Aerospace Studies (Winnipeg, Kanada), kurs sztabowy oficerów Sił Powietrznych (Royal Canadian Air Force Staff Course Course - 1996). Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, kurs podyplomowy dowódców oddziałów (1997). Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, kurs podyplomowy integracji z NATO (2002). US Air University, Air War College, Maxwell AFB (Alabama, USA) - studia podyplomowe polityki obronnej, tytuł magistra studiów strategicznych (2008). Politechnika Poznańska, Wydział Maszyn Roboczych i Transportu, stopień naukowy doktora w Dziedzinie Nauk Technicznych, Transport (2015).

Przebieg zawodowej służby wojskowej w kraju:

Pilot w 45. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Babimoście (1985-1987). Starszy pilot w 6. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile (1987-1989). Dowódca klucza lotniczego w 6. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile (1989-1990). Szef rozpoznania powietrznego eskadry w 6. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile (1990-1991). Zastępca dowódcy eskadry w 6. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile (1992). Student w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1992-1994). Nawigator-programista w 6. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile (1994). Dowódca eskadry w 6. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile (1995-1997). Zastępca dowódcy pułku w 7. pułku lotnictwa bombowo-rozpoznawczego w Powidzu (1997-1999). Dowódca jednostki - 7. eskadry lotnictwa taktycznego w Powidzu (2000-2001). Zastępca Szefa Oddziału Wojsk Lotniczych – szef Wydziału Operacyjnego w 3. Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu (2001-2002). Starszy specjalista ds. Sił Powietrznych w Polskim Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym przy SHAPE w Mons, Belgia (2002-2005). Dowódca 33. Bazy lotnictwa transportowego w Powidzu (2005-2007). Student w Air War College, Maxwell AFB, USA (2007-2008). Dowódca 3. Brygady Lotnictwa Transportowego w Powidzu (2008-2009). Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu (2010-2011). Dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (2011-2015). Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie (2015-2017). Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (2017 – 2020).

Od 20 stycznia 2020 r. – I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Mianowania na kolejne stopnie wojskowe:

podporucznik (1985)

porucznik (1988)

kapitan (1991)

major (1996)

podpułkownik (2000)

pułkownik (2005)

generał brygady (2008)

generał dywizji (2018)

Odznaczenia i medale:

Brązowy Krzyż Zasługi (1997)

Lotniczy Krzyż Zasługi (2009)

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2012)

Brązowy, Srebrny, Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1992, 2004, 2009)

Brązowy, Srebrny, Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (1990, 2001, 2011)

Srebrny Medal za Zasługi dla Policji (2013)

Inne wyróżnienia:

„Buzdygan” za wykazanie, iż piloci polscy – dzięki swym talentom, umiejętnościom i poświęceniu – są w stanie dorównać najlepszym lotnikom na świecie, nagroda Polski Zbrojnej (1999).

„Błękitne Skrzydła” za udział we wprowadzeniu polskiego lotnictwa wojskowego do struktur NATO i 30-letniej eksploatacji samolotów Su-22, nagroda Skrzydlatej Polski i Zarządu Krajowej Rady Lotnictwa (2014).

Tytuły:

Zasłużony Pilot Wojskowy RP - 2013

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Mobilne dowodzenie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO