moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawiszacy szykują się na misję

Za nimi tygodnie ćwiczeń z taktyki i zajęć ogniowych, ale to nie koniec przygotowań do wyjazdu na Łotwę. Żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej przez pół roku będą razem z sojusznikami strzec wschodniej flanki NATO. – Gdyby teren państw bałtyckich był zagrożony, to właśnie my będziemy reagować jako pierwsi – mówi mjr Maciej Sulewski, dowódca kontyngentu.

Batalionową Grupę Bojową NATO, która stacjonuje na Łotwie tworzą żołnierze z aż dziewięciu armii. Pod kanadyjskim dowództwem, ramię w ramię z sojusznikami z Albanii, Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Włoch, służą także Polacy. Do wyjazdu przygotowuje się właśnie VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon będą stanowić wojskowi z batalionu czołgów 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Żołnierze zabiorą na misję wyposażenie indywidualne, a także czołgi PT-91 Twardy. Będą to jedne z nielicznych ciężkich pojazdów pancernych na Łotwie. – Armia łotewska nie dysponuje czołgami. Natomiast oprócz nas ciężki sprzęt mają także Hiszpanie. Ich czołgi to jedna z wersji Leoparda, choć nasi sojusznicy, nie lubią, gdy używa się tej nazwy. Nalegają, abyśmy mówili na nie po hiszpańsku, czyli „Leopardo” – żartuje mjr Maciej Sulewski, uczestnik III zmiany PKW Łotwa. To właśnie on stoi na czele VII zmiany kontyngentu. – Żołnierze, którzy szykują się do wyjazdu są bardzo doświadczeni, wielu z nich służyło już na misjach, część z nich również na Łotwie. Jednak przygotowania traktujemy bardzo poważnie, musimy być gotowi do zadań, które na nas czekają – mówi.

Pierwsze zajęcia przygotowujące zawiszaków do wyjazdu odbyły się w ubiegłym roku. Wówczas certyfikację przeszły załogi czołgów, a kilka dni temu – plutony. Podczas zajęć na poligonie w Orzyszu żołnierze musieli zrealizować wiele elementów taktycznych, takich jak marsz, zajmowanie i wycofywanie się z rubieży, elementy obrony czy natarcia, spędzili też wiele godzin na zajęciach ogniowych.

Skoro żołnierze mają za sobą doświadczenie misyjne, to czy konieczne jest tak intensywne szkolenie? Dowódca PKW Łotwa zapewnia, że tak. – Zadania, które wykonujemy na co dzień, nie różnią się od tych, które czekają nas na misji. Jednak żołnierze, mimo że służą w tym samym batalionie, nie zawsze realizują je w plutonach czy załogach, które będą działały na misji. A chodzi o to, aby na Łotwę pojechał zgrany zespół, tak abyśmy od razu mogli przystąpić do ćwiczeń z sojusznikami, a nie tracić czas na budowanie więzi i zaufania w zespole – tłumaczy mjr Maciej Sulewski.

Międzynarodowa współpraca to dla zawiszaków żaden problem. Współdziałali z sojusznikami nie tylko podczas misji, w listopadzie ubiegłego roku brali też udział w ćwiczeniach z wojskowymi z litewskiej brygady „Żelazny wilk”, regularnie ćwiczą także z Batalionową Grupą Bojową NATO, która stacjonuje na Mazurach.

– Każde ćwiczenie z sojusznikami to bardzo ważne i potrzebne doświadczenie. To nie tylko możliwość wspólnego szkolenia z taktyki, ale także szlifowanie angielskiego. Zawsze można też przyjrzeć się chociażby sposobowi dowodzenia, jaki jest przyjęty w poszczególnych armiach – zauważa oficer. Podobnego zdania jest mł. chor. Przemysław Rodziewicz, zastępca dowódcy plutonu i dowódca załogi czołgu. Żołnierz jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie, służył też podczas III zmiany PKW Łotwa. – Dla mnie taki wyjazd to przede wszystkim możliwość utrwalenia moich umiejętności, ale bardzo ważne jest także to, że można podpatrzeć, jakim uzbrojeniem dysponują sojusznicy. Poza tym można też sprawdzić się w niecodziennych sytuacjach. Podczas mojej poprzedniej misji na Łotwie, zostaliśmy na przykład desantowani z kanadyjskich śmigłowców. W takim szkoleniu, mimo wielu lat służby, brałem udział pierwszy raz – mówi.

Podczas pobytu na Łotwie grafik żołnierzy będzie bardzo napięty. Przed nimi wiele godzin ćwiczeń. Jednak mjr Sulewski ma nadzieję, że wojsko znajdzie czas także na integrację z sojusznikami i obcowanie z ich kulturą. – Pamiętam, że podczas mojego poprzedniego pobytu na misji, odbywało się dużo zawodów sportowych. Mieliśmy przede wszystkim okazję wykazać się w piłce nożnej. Oczywiście nasza drużyna startowała też w turniejach hokeja, który uwielbiają Kanadyjczycy, jednak sukcesów w tej dyscyplinie nie odnosiliśmy – przyznaje ze śmiechem. Dowódca zmiany zapowiada też, że żołnierze będą uczestniczyli w różnych uroczystościach, zarówno wojskowych, jak i państwowych. – Podczas takich wydarzeń, zazwyczaj przedstawiciele Batalionowej Grupy Bojowej defilują. Wówczas wyróżniają się przede wszystkim Włosi, którzy nie maszerują, a biegną. Natomiast Hiszpanie ustawiają się w rzędzie po 12 osób, a nie jak u nas, po cztery. Te wszystkie elementy powodują, że utrzymanie szyku nie jest łatwe, jednak samo wydarzenie jest bardzo efektowne – dodaje.

Na razie przed żołnierzami kolejne testy. Już wkrótce wyjadą na poligon do Wędrzyna, gdzie certyfikacji zostanie poddana kompania, a następnie na poligonie w Orzyszu cały kontyngent. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czerwcu wyjadą na Łotwę.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Postanowiono wtedy, że na wschodnich i południowych krańcach NATO zostaną utworzone batalionowe grupy bojowe. Na mocy tych ustaleń, sojusznicy stacjonują w Polsce, a także w Rumunii, Estonii, na Litwie i Łotwie.

Baza Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie mieści się w Adazi. Trzon polskiego kontyngentu tworzą na przemian żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 15 Brygady Zmechanizowanej. Do tej pory, za cztery zmiany odpowiadali pancerniacy z Braniewa. Dla zawiszaków będzie to trzecia taka misja. Żołnierze spędzą na Łotwie pół roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Orzeł dla bohaterów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO