moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu działalności dydaktycznej w pięciu wojskowych uczelniach. Wszystkie zajęcia są wstrzymane od 12 do 25 marca. Dotyczy to studentów i doktorantów, ale też np. uczestników kursów. W tym czasie kształcenie może odbywać się zdalnie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez MON z powodu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zostało przygotowane przez resort w trybie pilnym. Ma to związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. „To nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa, a przez to zmniejszające ryzyko epidemiczne. Projekt przepisów jest reakcją na sytuację kryzysową w kraju, w której znalazły się m.in. uczelnie wojskowe” – uzasadnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przygotowane przepisy dotyczą w sumie pięciu Akademii: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej w Dęblinie oraz Sztuki Wojennej w Warszawie. Na tych uczelniach od 12 do 25 marca 2020 r. działalność dydaktyczna została zawieszona. Chodzi o studia wojskowe i cywilne, podyplomowe, zajęcia doktorantów oraz inne formy kształcenia, np. różnego rodzaju szkolenia i kursy, w tym: kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych.

W miarę możliwości uczelnie będą korzystać z formuły kształcenia na odległość. Tak będzie wyglądać nauka np. na WAT. – Chcemy, by nasi studenci mogli kontynuować naukę poza uczelnią i jak najmniej odczuli ograniczenia związane z panującą sytuacją. Dlatego zamierzamy w tym okresie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jak platforma e-learningowa. Rozważamy też inne formy, jak np. wykłady i konsultacje przez Skype’a. Zajęcia laboratoryjne zostaną zaplanowane w innym terminie – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Na LAW zajęcia online mają ruszyć w poniedziałek. Na niektóre z nich studenci będą musieli obowiązkowo logować się przez internetową platformę, inne będą przeprowadzone w ramach e-learningu na podstawie przygotowanych przez nauczycieli materiałów. Szczegółowe plany studenci mają otrzymać do końca tygodnia w serwisie Verbis oraz w wiadomościach e-mail w skrzynkach uczelnianych.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych studentom wojskowym wstrzymano przepustki, a wszelkie wyjścia zostały ograniczone do minimum. Uczelnia odwołała też egzaminy na trzymiesięczne studium oficerskie, które miały się odbyć.

Przepisy są na etapie uzgodnień międzyresortowych. Z uwagi jednak na sytuację wymagającą natychmiastowych działań profilaktycznych już dziś zajęcia na uczelniach nie odbywają się.

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 433a ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej, minister nadzorujący te uczelnie może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części. To nowy przepis dodany do Prawa o szkolnictwie wyższym na podstawie Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Pułkownik Ciepliński w rękach UB
 
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
SOMA dla specjalsów
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Oczy na wschodnią flankę
Mielec wraca do odrzutowców
Święto żołnierzy artylerii
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Niespokojna granica
W Sejmie o kondycji PGZ
W jedynym słusznym kierunku
„Murem za polskim mundurem”
Śladem „białych kurierów”
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Nauka kruszenia lodu
Na granicy nieco spokojniej
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Paczki świąteczne od PGZ
W BBN o sytuacji na granicy
Harduny dla strażaków?
Zespół NATO na bojowo
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Reforma administracji wojskowej
Nastał dzień krwi i chwały…
Sojusznicze wsparcie na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Pierwsze Żmije na granicy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
„Tumak ’21” na finiszu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Legioniści wkraczają do Warszawy
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Bryza na południowej flance
Aktywność migrantów powoli spada
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Lekcja wojska od górali
Orlik po raz dziesiąty
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Afganistan. Czas wracać do domu
F-16 lecą na Litwę
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
35 medali wojskowych pływaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO