moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana na stanowisku dowódcy 10 BKPanc

20 marca w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej nastąpiła zmiana warty. Dotychczasowy dowódca świętoszowskich pancerniaków generał brygady Artur Pikoń przekazał sztandar brygady obejmującemu obowiązki pułkownikowi Rafałowi Kowalikowi.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami, uroczystość przekazania sztandaru odbyła się w Klubie Wojskowym w Świętoszowie. W uroczystości wziął udział dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) wraz z dowódcami jednostek Czarnej Dywizji, a także kierownicza kadra 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Uroczystość zaszczycił także swoją obecnością były dowódca dywizji, a obecnie zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Podczas kulminacyjnego punktu uroczystości gen. bryg. Artur Pikoń przekazał sztandar jednostki płk. Rafałowi Kowalikowi. Następnie została odczytana uchwała, na mocy której kapituła uhonorowała odznaką przechodnią w kolorze złotym Dowódcę 10BKPanc na czas pełnienia służby w tej Brygadzie-płk. Kowalika oraz repliką odznaki pamiątkowej w kolorze złotym po zakończeniu służby w Brygadzie jako odchodzącego Dowódcę- gen. bryg. Pikonia. Po wręczeniu odznak gen. bryg. Pikoń i płk Kowalik zameldowali Dowódcy 11LDKPanc- zdanie i objęcie obowiązków Dowódcy Brygady. Następnie gen. bryg. Parylak nałożył płk. Rafałowi Kowalikowi czarny naramiennik- wyróżnik żołnierzy Czarnej Dywizji, która dziedziczy tradycje 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. broni Stanisława Maczka.

Później nastąpił czas przemówień. Gen. bryg. Artur Pikoń podziękował za czas spędzony wśród pancerniaków. „Powodem do dumy jest i była możliwość dowodzenia Wami. Dzięki Waszemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu, a także wspólnemu wysiłkowi nie raz udowodniliśmy, że świętoszowska Brygada zasługuje na miano najlepszej w Wojsku Polskim”- generał zwrócił się do zebranych.

Również nowy dowódca 10 BKPanc skierował swoje słowa do pancernego grona: „Dla czołgisty z Żurawicy, która kultywuje tradycje jednostek i żołnierzy współtworzących 10 Brygadę Kawalerii oraz żołnierza garnizonu Rzeszów, gdzie pułkownik Maczek pełnił służbę jako dowódca 10Brygady Kawalerii, wyznaczenie na stanowisko Dowódcy jednostki, której patronem jest gen. broni Stanisław Maczek, to ogromny zaszczyt. Dowodzenie Brygadą to wielki przywilej i satysfakcja, a nade wszystko ogromna odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę z wielu wyzwań i obowiązków, które stoją przede mną i przed Brygadą. Jestem świadom faktu, że różnych przedsięwzięć i zadań szkoleniowych będzie wiele. Jestem jednak przekonany, że i mnie i żołnierzom oraz pracownikom 10 Brygady Kawalerii Pancernej wystarczy zapału, by stawić czoła wszystkim trudnościom. Przekonanie to czerpię ze świadomości, że powierzono mi dowodzenie zespołem profesjonalistów; dowodzenie ludźmi z ogromnym i bogatym doświadczeniem zdobytym podczas służby i pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.(…) Szanowni Państwo! Przyjmując dzisiaj sztandar, zobowiązuję się do postępowania zgodnego z honorem i godnością żołnierza Pancernej Brygady oraz przyrzekam, że nie zapomnę o tradycjach jednostek dowodzonych przez legendarnego dowódcę, a naszego patrona gen. Stanisława Maczka.”

Na pamiątkę służby w brygadzie gen. bryg. Artur Pikoń otrzymał replikę sztandaru 10 BKPanc.

Gen. bryg. Arturowi Pikoniowi dziękujemy za dowodzenie i służbę w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz życzymy powodzenia na nowym stanowisku służbowym, natomiast pułkownikowi Rafałowi Kowalikowi życzymy samych sukcesów od samego początku w pancernych szeregach „Dziesiątki”.

Tekst: kpt. Monika Wywiórka

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
I zdobyliśmy!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO