moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polka będzie pracować nad reformą NATO

Sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg, powołał zespół ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Zmiany mają doprowadzić m.in. do wzmocnienia współpracy politycznej pomiędzy państwami członkowskimi. W składzie dziesięcioosobowego zespołu znalazła się była polska minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga.

„Wyznaczyłem grupę ekspercką składającą się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, która ma pomóc określić przyszłość NATO. Grupa zaproponuje zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz zwiększenie zakresu konsultacji politycznych i koordynacji pomiędzy sojusznikami” – poinformował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W zespole znalazła się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, a obecnie europosłanka PiS. – Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że jestem w tym gremium jedynym przedstawicielem Europy Środkowej – podkreśla Fotyga. Oprócz niej w składzie grupy znaleźli się m.in. Thomas de Maiziere, były minister obrony Niemiec, Wess Mitchell, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA czy prof. John Bew, historyk dyplomacji z King's College w Londynie. Zostali oni wybrani z ponad stu kandydatów zaproponowanych przez państwa członkowskie. Każde z nich mogło zgłosić trzech kandydatów.

Fotyga tłumaczy, że planowana reforma ma dotyczyć nie tyle sfery wojskowej, co politycznej. – Mandat został sformułowany dość ogólnie, jesteśmy na etapie analizowania dokumentów, niebawem zapewne propozycje zostaną skonkretyzowane. W przyszłym tygodniu zespół spotka się po raz pierwszy. Oczywiście będzie to posiedzenie prowadzone zdalnie, w formie wideokonferencji – mówi Fotyga i dodaje, że epidemia koronawirusa jest dla NATO bardzo poważnym wyzwaniem. – Sojusz włącza się w walkę z pandemią. Może wykorzystać tutaj wiedzę związaną ze zwalczaniem broni biologicznej. Te doświadczenia można przenieść na sferę cywilną – przekonuje.

Pomysł powołania zespołu, który pracowałby nad zmianami w funkcjonowaniu NATO, narodził się przy okazji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Londynie. Przywódcy spotkali się tam przede wszystkim po to, by uczcić 70-lecie Paktu Północnoatlantyckiego. Krótko przed uroczystością doszło jednak do tarć. Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” zarzucił Stanom Zjednoczonym dystansowanie się od reszty członków. „Brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgową NATO” – mówił. Słowa te skrytykowali zarówno Jens Stoltenberg, jak i amerykański prezydent Donald Trump. Z drugiej strony on sam kilkakrotnie krytykował europejskich przywódców za to, że wbrew ustaleniom nie przeznaczają na obronność dwóch procent PKB. Do tego, tuż przed londyńskim szczytem NATO, prezydent Turcji Recep Erdogan zagroził, że zablokuje plan obrony dla Polski i państw bałtyckich, jeśli Sojusz nie uzna za terrorystów członków kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, którzy walczą w Syrii. Natowscy przywódcy nie chcieli się na to zgodzić. Ostatecznie Erdogan ustąpił, a plan obrony został przegłosowany.

Jednocześnie przywódcy zgodzili się, że trzeba powołać tzw. Radę Mędrców, która podpowiedziałaby, co należy zmienić, by NATO silne od strony wojskowej, wzmocnić i usprawnić politycznie. Plan reformy ma być gotowy w 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Didier Bauweraerts / Unia Europejska.

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wielki test w West Point coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwszy skok
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesna łączność dla armii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO