moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polka będzie pracować nad reformą NATO

Sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg, powołał zespół ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Zmiany mają doprowadzić m.in. do wzmocnienia współpracy politycznej pomiędzy państwami członkowskimi. W składzie dziesięcioosobowego zespołu znalazła się była polska minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga.

„Wyznaczyłem grupę ekspercką składającą się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, która ma pomóc określić przyszłość NATO. Grupa zaproponuje zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz zwiększenie zakresu konsultacji politycznych i koordynacji pomiędzy sojusznikami” – poinformował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W zespole znalazła się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, a obecnie europosłanka PiS. – Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że jestem w tym gremium jedynym przedstawicielem Europy Środkowej – podkreśla Fotyga. Oprócz niej w składzie grupy znaleźli się m.in. Thomas de Maiziere, były minister obrony Niemiec, Wess Mitchell, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA czy prof. John Bew, historyk dyplomacji z King's College w Londynie. Zostali oni wybrani z ponad stu kandydatów zaproponowanych przez państwa członkowskie. Każde z nich mogło zgłosić trzech kandydatów.

Fotyga tłumaczy, że planowana reforma ma dotyczyć nie tyle sfery wojskowej, co politycznej. – Mandat został sformułowany dość ogólnie, jesteśmy na etapie analizowania dokumentów, niebawem zapewne propozycje zostaną skonkretyzowane. W przyszłym tygodniu zespół spotka się po raz pierwszy. Oczywiście będzie to posiedzenie prowadzone zdalnie, w formie wideokonferencji – mówi Fotyga i dodaje, że epidemia koronawirusa jest dla NATO bardzo poważnym wyzwaniem. – Sojusz włącza się w walkę z pandemią. Może wykorzystać tutaj wiedzę związaną ze zwalczaniem broni biologicznej. Te doświadczenia można przenieść na sferę cywilną – przekonuje.

Pomysł powołania zespołu, który pracowałby nad zmianami w funkcjonowaniu NATO, narodził się przy okazji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Londynie. Przywódcy spotkali się tam przede wszystkim po to, by uczcić 70-lecie Paktu Północnoatlantyckiego. Krótko przed uroczystością doszło jednak do tarć. Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” zarzucił Stanom Zjednoczonym dystansowanie się od reszty członków. „Brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgową NATO” – mówił. Słowa te skrytykowali zarówno Jens Stoltenberg, jak i amerykański prezydent Donald Trump. Z drugiej strony on sam kilkakrotnie krytykował europejskich przywódców za to, że wbrew ustaleniom nie przeznaczają na obronność dwóch procent PKB. Do tego, tuż przed londyńskim szczytem NATO, prezydent Turcji Recep Erdogan zagroził, że zablokuje plan obrony dla Polski i państw bałtyckich, jeśli Sojusz nie uzna za terrorystów członków kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, którzy walczą w Syrii. Natowscy przywódcy nie chcieli się na to zgodzić. Ostatecznie Erdogan ustąpił, a plan obrony został przegłosowany.

Jednocześnie przywódcy zgodzili się, że trzeba powołać tzw. Radę Mędrców, która podpowiedziałaby, co należy zmienić, by NATO silne od strony wojskowej, wzmocnić i usprawnić politycznie. Plan reformy ma być gotowy w 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Didier Bauweraerts / Unia Europejska.

dodaj komentarz

komentarze


Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
 
35 medali wojskowych pływaków
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Oczy na wschodnią flankę
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Mielec wraca do odrzutowców
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
„Czajka” składa skrzydła
Legioniści wkraczają do Warszawy
W BBN o sytuacji na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Nastał dzień krwi i chwały…
Harduny dla strażaków?
Bryza na południowej flance
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
F-16 lecą na Litwę
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Afganistan. Czas wracać do domu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Paczki świąteczne od PGZ
Orlik po raz dziesiąty
Sojusznicze wsparcie na granicy
W Sejmie o kondycji PGZ
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
SOMA dla specjalsów
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Nauka kruszenia lodu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Na granicy nieco spokojniej
Zmiany w szkoleniu podoficerów
„Murem za polskim mundurem”
Zespół NATO na bojowo
Święto żołnierzy artylerii
Pierwsze Żmije na granicy
Aktywność migrantów powoli spada
Lekcja wojska od górali
„Tumak ’21” na finiszu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Prezydent z wizytą na granicy
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
W jedynym słusznym kierunku
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
We Are Where We Are Needed
Śladem „białych kurierów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO