moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze nurkują w Jeziorze Czos

Żeglarstwo, windsurfing, narciarstwo – oferta Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo jest niezwykle bogata ale wciąż się powiększa. Po kilku latach przerwy ośrodek wznowił zajęcia z nurkowania. Płetwy i maski założyli tym razem przebywający nad Jeziorem Czos żołnierze sił powietrznych.

Wojskowy Ośrodek Kondycyjno-Szkoleniowy Mrągowo to jedna z dwóch placówek ukierunkowanych na prowadzenie zajęć, podczas których żołnierze pracują nad poprawą formy. Trzytygodniowy pobyt nad Jeziorem Czos rozpoczął personel latający polskich sił zbrojnych. Każdy pilot musi odbyć turnus kondycyjny raz w roku, a nawigatorzy czy technicy – raz na trzy lata. – Program pobytu w naszym ośrodku zawiera punkty obowiązkowe, takie jak badania lekarskie, testy wydolnościowe czy zajęcia ogólnorozwojowe, na przykład na siłowni. Jednak każdy żołnierz wybiera także inny rodzaj aktywności. W zależności od pory roku może to być żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing czy narciarstwo – wylicza kpt. Tomasz Olender, rzecznik prasowy WOSzK Mrągowo. – W tym roku do naszej oferty, po kilkuletniej przerwie spowodowanej brakiem instruktora, wróciło także płetwonurkowanie – dodaje.

I właśnie z tej aktywności korzysta właśnie jedenastu przedstawicieli sił powietrznych. Dla pięciu z nich to podwodny debiut. – Grupa początkująca, po omówieniu zasad bezpieczeństwa, zalicza pierwsze zanurzenia na basenie. Wówczas żołnierze uczą się, jak oddychać przez automat, posługiwać się kamizelką wypornościową, która utrzymuje ich w toni oraz jak reagować, kiedy do maski dostanie się woda – wyjaśnia sierż. Mariusz Niezgoda, instruktor. – Kiedy ten etap mają już za sobą, przenosimy się nad jezioro. Tu panują już inne warunki, pod wodą jest ciemno, temperatura jest niższa, żołnierze mają na sobie więcej sprzętu, między innymi rękawice, kaptury i buty. Muszą też pamiętać o tym, aby nie wynurzać się za szybko i w odpowiednim momencie wykonać tzw. przystanek bezpieczeństwa.

Natomiast żołnierze, którzy mają już doświadczenie, uczą się nurkowania w suchych skafandrach, pływania z wykorzystaniem tzw. twina, czyli podwójnej butli. Mają też zajęcia z nawigacji podwodnej czy korzystania z maski pełnotwarzowej. Jak sobie radzą? – Piloci to grupa, która ma świetną kondycję, nic więc dziwnego, że nie mają najmniejszych problemów – zaznacza instruktor.

Szkolenie, które odbywa się w WOSzK Mrągowo, nie wiąże się ze zdobywaniem żadnych uprawnień, a maksymalna głębokość zanurzenia to 10 metrów. – Chodzi o to, aby zaproponować ciekawą aktywność osobom, które przebywają w ośrodku – mówi.

Zwieńczeniem turnusu kondycyjnego będzie egzamin. Wówczas specjalna komisja oceni, czy żołnierze właściwie wykorzystali pobyt w Mrągowie i czy rzeczywiście poprawili swoją kondycję.

Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny Mrągowo został utworzony w 1960 roku i początkowo służył do szkolenia przedstawicieli sił powietrznych. Pierwszy turnus kondycyjny rozpoczął się 2 stycznia 1961 roku. Przez 44 lata istnienia ośrodka przez jego mury przewinęło się ponad 45 tysięcy żołnierzy.

W 2005 roku WOSzK znalazł się w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa i pozostaje w nich do dziś. Zmieniła się też oferta szkoleniowa ośrodka. W Mrągowie odbywają się już nie tylko szkolenia personelu latającego, ale także turnusy rehabilitacyjne z treningiem psychologicznym dla żołnierzy i pracowników jednostek wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa oraz turnusy readaptacyjno-kondycyjne dla weteranów poszkodowanych i ich bliskich, zgrupowania sportowców w mundurach przygotowujących się do zawodów, odprawy, konferencje, a także zajęcia rekreacyjne czy kulturalne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Teresa Kowalewska, sierż. Mariusz Niezgoda

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO