Wielogodzinne treningi na macie, ale też wykłady – tak wyglądał miniony tydzień dla niektórych żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Ponad 40 wojskowych pod okiem trenerów kadry narodowej i wojsk specjalnych ćwiczyło kick boxing. Po ukończeniu szkolenia otrzymają uprawnienia instruktorów tej dyscypliny sportu, a zdobytą wiedzę będą mogli przekazywać kolegom z jednostek.
Organizacja szkolenia, podczas którego żołnierze zdobędą uprawnienia instruktorów sztuk walki, była możliwa dzięki porozumieniu, jakie 18 Dywizja Zmechanizowana podpisała z Polskim Związkiem Kickboxingu. PZKb na co dzień zajmuje się szkoleniem kadry, a także przygotowywaniem imprez sportowych z udziałem najlepszych zawodników sztuk walki.
Szkolenie dla sportowców w mundurach odbywa się w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Kaliszu. Przez cały tydzień, pod okiem trenerów kadry narodowej żołnierze ćwiczą zadawanie ciosów sierpowych, prostych, podbródkowych, całego spektrum kopnięć, a także poznają zasady prowadzenia rozgrzewki czy rozciągania po treningu. Ważnym elementem zajęć są też wykłady z metodyki, podczas których przyszli instruktorzy uczą się jak przekazywać wiedzę podopiecznym.
Organizatorzy kursu wzięli pod uwagę fakt, że w szkoleniu uczestniczą żołnierze, dlatego zaprosili na zajęcia instruktora walki wręcz z Jednostki Wojskowej Komandosów. Ekspert prowadzi treningi z bojowego wykorzystania różnych systemów walki. – Musimy wyraźnie oddzielić sportowy aspekt walki wręcz od tego, który może być wykorzystany na przykład do samoobrony – mówi Jerzy Bassa, zastępca prezesa PZKb. – Na macie obowiązują pewne zasady, na przykład zabronione jest zadawanie ciosów łokciem, ale w boju należy wykorzystać wszelkie sposoby, aby obezwładnić przeciwnika. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić – dodaje.
Na kursie dla instruktorów kick boxingu stawiło się 43 żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Większość z nich to utytułowani zawodnicy sportów walki. Wśród nich jest trzech wojskowych z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. – Wszyscy interesujemy się tą dyscypliną sportu, jesteśmy też medalistami Pucharu Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych – mówi szer. Przemysław Mech z 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. – Walka wręcz to nasza pasja, dlatego chcemy się w tej dziedzinie rozwijać i dzielić naszą wiedzą z kolegami z jednostki – podkreśla.
Jednak zanim to nastąpi, żołnierze mają udowodnić, że są dobrze przygotowani do tej roli. Każdy z nich będzie musiał zdać zarówno praktyczny, jak i teoretyczny egzamin. Dopiero wówczas otrzyma tytuł wojskowego (i cywilnego) instruktora kick boxingu.
– W szeregach naszej dywizji służy wielu utytułowanych zawodników walki wręcz, a sama dyscyplina jest ważnym elementem szkolenia – mówi kpt. Konrad Olbrycht, oficer sztabu 18 DZ, a także instruktor kick boxingu. – Staramy się wykorzystać potencjał naszych żołnierzy, stąd decyzja o skierowaniu ich na takie szkolenie. Dzięki temu będą oni mogli podnieść swoje kwalifikacje, a to przełoży się na jeszcze większą liczbę zajęć ze sztuk walki w podległych nam jednostkach – zaznacza.
autor zdjęć: Polski Związek Kickboxingu
komentarze