moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krótsza „unitarka” dla ochotników

Najpierw dwutygodniowe szkolenie e-learningowe, potem 3,5 tygodnia praktycznych, intensywnych zajęć w jednostkach – to nowy model szkolenia podstawowego dla osób chcących wstąpić do wojska. Dzięki niemu, powołania do służby będą odbywały się częściej, a w szkoleniach będzie mogło wziąć udział więcej ochotników. Zmiany wejdą w życie 1 września. Dwa tygodnie później ruszą pierwsze szkolenia.

Już w przyszłym tygodniu wojsko ma ogłosić wprowadzenie nowego systemu rekrutacji w swoje szeregi. Ma on zoptymalizować proces naboru do czynnej służby wojskowej i sprawić by był on prostszy i szybszy. Zgodnie z decyzją MON, nowymi elementami systemu staną się m.in. wojskowy portal rekrutacyjny, który umożliwi aplikację do wojska przez Internet oraz Wojskowe Centra Rekrutacji, gdzie kandydat w ciągu jednego dnia załatwi wszelkie formalności.

Jednym z założeń reformy było też opracowanie i wdrożenie zunifikowanego modelu szkolenia podstawowego w ramach czynnej służby wojskowej. Przez ostatnie kilka tygodni zajmowali się tym specjaliści ze Sztabu Generalnego WP z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7. Dokument jest już gotowy, ma obowiązywać od 1 września. – Znowelizowany program dotyczy wyłącznie szkolenia podstawowego, które przechodzą ochotnicy do służby. Zmiany miały na celu urealnić to szkolenie i bardziej dopasować je do rzeczywistości. Zamiast 230 godzin szkolenia, turnus przewiduje 196 godzin zajęć, w tym 44 godziny e-learningu – tłumaczy płk Krzysztof Żerański z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych – P3/P7 Sztabu Generalnego WP.

Zdalna nauka regulaminów

Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie modułu zdalnego. Każdy ochotnik z chwilą powołania otrzyma login i hasło do platformy e-learningowej (serwis ruszy za kilka dni). Zanim kandydat zostanie wcielony w szeregi armii, będzie musiał samodzielnie przyswoić podstawową wiedzę teoretyczną. – W module zdalnym została zawarta problematyka, którą ochotnicy mogą zrealizować w ramach samokształcenia. W ciągu dwóch tygodni będą mieli do zaliczenia w sumie 44 godziny teorii – wyjaśnia płk Żerański. Wśród zagadnień znajdą się: regulaminy, kształcenie obywatelskie, zagadnienia prawne, a także teoretyczne podstawy strzelectwa, terenoznawstwa, łączności, ochrony i obrony obiektów i szkolenia medycznego. – Będziemy mieli stały wgląd w realizowany przez ochotnika proces kształcenia. Będzie widać jakie ma braki, z czym ma problemy, co na dalszym etapie szkolenia umożliwi nam wyrównanie tej wiedzy. Sam moduł będzie się zresztą kończył sprawdzianem wiedzy – mówi oficer ze Sztabu Generalnego.

Później ochotników czeka szkolenie praktyczne, realizowane w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Zgodnie z nowymi założeniami, czas jego trwania zostanie skrócony z 47 dni do 27 dni (z 7 do 3,5 tygodnia). Szkolenie będzie za to bardziej intensywne, bo zajęcia będą się odbywać sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku po 10 godzin, a w sobotę – do 6 godzin. Szkolenie obejmie w sumie 152 godziny zajęć. – Założeniem tego etapu jest, by ochotnicy osiągnęli niezbędny w naszej ocenie poziom umiejętności potrzebnych żołnierzowi. To m.in. zasady żołnierskiego działania i zachowania się na polu walki, prowadzenie ognia z etatowej broni strzeleckiej oraz udzielanie sobie i kolegom pomocy na polu walki – wyjaśnia płk Żerański.

Więcej szkoleń dla ochotników

W ramach modułu stacjonarnego program przewiduje też tzw. dni dyspozycyjne. Jeśli dany ochotnik wyrazi akces wstąpienia do zawodowej służby wojskowej, będzie mógł w tym czasie przejść niezbędne badania lekarskie, odbyć rozmowy kwalifikacyjne czy załatwić procedury kadrowe. Inni będą mogli w czasie dni dyspozycyjnych uzupełnić braki szkoleniowe z etapu teoretycznego.

Całe szkolenie zakończy się egzaminem końcowym i przysięgą wojskową. Ci, którzy nie zdecydują się na dalszą, zawodową służbę wojskową, zostaną przeniesieni do rezerwy i otrzymają status żołnierza rezerwy.

Przyjęte rozwiązania sprawią, że szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, będą się odbywać znacznie częściej niż teraz i będzie w nich mogło wziąć więcej osób. Tak stanie się już w tym roku. Zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego WP, do końca roku 2020 zaplanowano sześć terminów powołań na szkolenia: 14 IX-10 X, 28 IX-24 X, 12 X-7 XI, 26 X-21 XI, 9 XI-5 XII, 23 XI-19 XII.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Tyszko

dodaj komentarz

komentarze

~amorpatriae
1619014020
Możliwe są też szkolenia sezonowe, wakacyjne z wyżywieniem i odpowiednim noclegiem. Takie możliwości dają stowarzyszenia. Takim przykładem może byc jedno ze stowarzyszeń Amor Patriae https://amorpatriae.pl/2021/04/21/oboz-szkolenia-poligonowego-spap-i. Takie szkolenie daje większą też elastyczność dostosowaną do uczestników.
E3-E7-D0-84

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO