390 żołnierzy z 15 Batalionu Inżynieryjnego US Army przez prawie miesiąc pracowało na poligonach w Żaganiu oraz Drawsku Pomorskim. Efekt? Przy współpracy z polskimi kolegami zbudowali skład paliwa, pokaźnych rozmiarów magazyn, unowocześnili też strzelnicę dla czołgów. A wszystko w ramach ćwiczeń „Resolute Castle 2020”.
– Więcej energii! Pamiętajcie, że to wasze ćwiczenia i wasz sukces. Powinniście być z niego dumni – motywuje swoich żołnierzy amerykański podoficer. Przed chwilą pododdział zakończył zbiórkę przed uroczystością, która zwieńczy kolejną edycję ćwiczeń „Resolute Castle 2020”. Na poligon w Żaganiu powoli zjeżdżają lokalni oficjele oraz oficerowie dwóch armii: amerykańskiej i polskiej. Zajmują miejsca na krzesełkach rozstawionych naprzeciw nowej hali magazynowej, położonej tuż przy strzelnicy Karliki. Oddziały inżynieryjne wzniosły ją w rekordowo krótkim czasie. Nie mogło być zresztą inaczej, tegoroczna edycja „Resolute Castle” ze względu na pandemię COVID-19 trwała niespełna miesiąc.
W głównej roli podczas ćwiczeń wystąpili żołnierze 15 Batalionu Inżynieryjnego. – To wyjątkowa jednostka. Jedyny batalion inżynieryjny US Army, który na stałe stacjonuje w Europie. Bazę ma w Niemczech, ale regularnie wyrusza do sąsiednich państw, by realizować rozmaite projekty budowlane – tłumaczy płk Timothy McDonald, dowódca 18 Brygady Żandarmerii Wojskowej, której podlega batalion. W Polsce amerykańscy specjaliści od robót inżynieryjnych pojawili się na początku sierpnia. Mieli ze sobą ciężki sprzęt: koparki, spychacze, różnego typu transportery. Udali się na poligony w Żaganiu i Drawsku Pomorskim i ruszyli do pracy. – W sumie udało nam się zrealizować siedem projektów – wyjaśnia płk McDonald. Jeden z nich wiązał się z budową wspomnianej już hali magazynowej. – Stworzyliśmy ją od podstaw i wyposażyliśmy w instalację elektryczną. Posłuży do przechowywania sprzętu wykorzystywanego na sąsiedniej strzelnicy. Będzie też można w niej przeprowadzać drobne naprawy – mówi ppłk Jessica D. Goffena, dowódca 15 Batalionu.
To jednak nie wszystko. Podczas „Resolute Castle” żołnierze z pododdziałów inżynieryjnych zmodernizowali trasę, która łączy bocznicę kolejową z głównymi obiektami żagańskiego poligonu. Prace objęły też strzelnicę czołgową w Świętoszowie. Powstała przy niej droga, która umożliwi sprawny dojazd pojazdów technicznych lub ratowniczych do dowolnych miejsc. Na żagańskim poligonie Amerykanie unowocześnili też punkt tankowania śmigłowców i wyposażyli magazyn amunicji w instalację odgromową. Z kolei najważniejsza z inwestycji na poligonie w Drawsku Pomorskim wiązała się z budową składu paliwa. – Dzięki temu pojemność zbiorników, którymi dysponuje ośrodek została podwojona – podkreśla płk McDonald. We wszystkich pracach brali też udział polscy żołnierze, między innymi z 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie.
– „Resolute Castle” ma znaczenie zarówno taktyczne, jak i strategiczne – uważa dowódca 18 Brygady. Nowe inwestycje, jak tłumaczy, ułatwią prowadzenie ćwiczeń. Żołnierze szybciej i sprawniej będą mogli nie tylko rozlokować się na poligonie, lecz także przemieszczać się po nim. Wszystko to przekłada się na poziom wyszkolenia, co z kolei ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Amerykanie modernizują poligony z myślą o własnych żołnierzach, ale nie tylko. – Korzysta na tym także nasza armia oraz wojska sojusznicze, które często zjeżdżają do nas na ćwiczenia – podkreśla płk Piotr Płocha, szef Regionalnego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze.
Ćwiczenia „Resolute Castle” na polskich poligonach odbyły się już po raz trzeci. Przedsięwzięcie ma bezpośredni związek z operacją „Atlantic Resolve”, która polega na zabezpieczeniu wschodnich rubieży Sojuszu Północnoatlantyckiego. Blisko cztery lata temu w związku z tą misją w Polsce zostali rozlokowani żołnierze Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej armii USA. Amerykanie stacjonują w Żaganiu, Bolesławcu, Świętoszowie i Skwierzynie, regularnie korzystając z polskich ośrodków szkoleniowych. US Army w ramach „Resolute Castle” modernizuje też poligony w Rumunii, Bułgarii czy państwach bałtyckich.
autor zdjęć: Łukasz Zalesiński, MON
komentarze