moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi ćwiczyli działania antykryzysowe

Jak bezpiecznie wyskoczyć z pędzącej łodzi motorowej, by uratować tonącego? W jaki sposób usuwać skażenia chemiczne i jak obsługiwać sprzęt strażacki? To tylko część zadań, z którymi musieli zmierzyć się żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas dwudniowych ćwiczeń na jeziorze Lednica i w jego okolicach. Terytorialsi trenowali działania antykryzysowe wspólnie ze służbami mundurowymi.

Łódź nabiera szybkości. Kiedy wskazówka prędkościomierza sięga 40 km/h, na burcie staje żołnierz. Rzuca do wody bojkę, a potem skacze w ślad za nią. – W takich przypadkach nogi należy trzymać złączone, ręce zaś możliwie blisko ciała. Skaczemy w bok pod kątem 45 stopni. Bojka musi zostać wyrzucona wcześniej, żeby podczas lotu przypadkiem nas nie uderzyła. W wodzie warto ją mieć choćby po to, aby wciągnąć na nią tonącego i w razie potrzeby natychmiast rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy – wyjaśnia szer. Marcin Szymandera, jeden z ćwiczących. W cywilu jest ratownikiem WOPR, ale – jak przyznaje – skoki z motorówki wykonywał po raz pierwszy w życiu. – Miałem trochę obaw, jak chyba każdy w naszej kompanii – mówi. – Gdy stoisz na burcie, musisz się przełamać, pokonać strach. Dalej poszło już gładko – dodaje.

Szer. Szymandera służy w 124 Batalionie Lekkiej Piechoty WOT ze Śremu (Wielkopolska). Ostatni weekend jego kompania spędziła nad jeziorem Lednica. Terytorialsi odbyli tam wspólny trening z ratownikami WOPR, funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej, a także ze strażakami. Cel: przećwiczyć współdziałanie w sytuacjach kryzysowych. – Łącznie zrealizowaliśmy kilkanaście różnego rodzaju zadań. Część związana z ratownictwem na jeziorze była chyba najbardziej rozbudowana – zaznacza por. Tomasz Waściński, dowódca kompanii. Skoki z łodzi RIB (lekka, szybka łódź motorowa) stanowiły zaledwie wstęp. – Kiedy żołnierz znalazł się już w wodzie, musiał dopłynąć do manekina, który odgrywał rolę tonącego, a następnie wydostać go na brzeg – wyjaśnia oficer. Trudność zadania była stopniowana: żołnierze skakali do wody, gdy łódź nie poruszała się, gdy płynęła stosunkowo wolno oraz gdy płynęła z większą prędkością. – Ostatnia z tych umiejętności może im się przydać w razie wypadku z dużą liczbą poszkodowanych, którzy rozrzuceni są na większej przestrzeni. Kiedy o ludzkim życiu może decydować każda minuta, a my dysponujemy tylko jedną łodzią, po prostu nie ma czasu, by zatrzymywać się kilka razy i wpuszczać do wody kolejnych ratowników. Muszą oni skakać w pełnym biegu – podkreśla por. Waściński.

Podczas szkolenia na jeziorze żołnierze korzystali również z łodzi saperskiej – jednej z tych, które są w wyposażeniu batalionów lekkiej piechoty. – W czasie tego zadania działania były prowadzone w nieco wolniejszym tempie. Łódź stawała, a tonący był wydobywany na pokład, gdzie żołnierze trenowali techniki związane z przywracaniem funkcji życiowych – tłumaczy por. Waściński. Poszkodowany był przewożony na brzeg, po drodze zaś zapadała decyzja, czy należy wzywać karetkę, czy też można go przetransportować do szpitala na przykład quadem.

Działań ćwiczącym nie ułatwiała pogoda. – Siąpił deszcz, wiał chłodny wiatr, a żołnierze pod kamizelkami ratunkowymi mieli zwykłe mundury – opowiada por. Waściński. Podkreśla jednocześnie, że takie szkolenie to dobry sprawdzian, i to nie tylko dla wojska. – Umiejętności żołnierzy i ratowników WOPR mogłyby się uzupełniać na przykład podczas akcji na terenach objętych powodzią. Tutaj widzę przestrzeń do dalszej współpracy – podkreśla Marek Frąckowiak z WOPR w Wielkopolsce.

Kompania ze Śremu ćwiczyła także na lądzie. Wspólnie z żołnierzami 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych rozstawiono nad jeziorem punkt likwidacji skażeń, czyli ciąg namiotów, w których prowadzona jest dekontaminacja. Procedura obejmuje zarówno mundury, broń, jak i samych żołnierzy, którzy mieli wcześniej kontakt z chemikaliami czy bronią biologiczną. – W kompanii mamy grupy dekontaminacyjne, podczas ćwiczenia bezpośrednio współpracowały one z chemikami. Nasi żołnierze obsługiwali na przykład zestaw do likwidacji skażeń Apis – tłumaczy por. Waściński.

Podczas zadań realizowanych wespół z policjantami, terytorialsi poszukiwali zaginionej osoby, z kolei pod okiem funkcjonariuszy Straży Granicznej ćwiczyli patrolowanie pasa granicznego. – To zadanie było dla nas czymś nowym. Co prawda, kiedy granice z powodu pandemii zostały na pewien czas zamknięte, włączyliśmy się w ich ochronę, ale nasi żołnierze pojawili się na samych przejściach – zaznacza dowódca kompanii.

W czasie szkolenia z Państwową Strażą Pożarną terytorialści uczyli się obsług sprzętu używanego przez strażaków. – Staramy się, by nasi żołnierze nabywali nowe umiejętności. Takie ćwiczenia jak to nad jeziorem Lednica są dla nas bardzo ważne, bo WOT z założenia powinien współdziałać nie tylko z innymi rodzajami wojsk, lecz także ze służbami mundurowymi i administracją cywilną. Zawsze mamy być blisko ludzi – podkreśla por. Waściński.

Mimo epidemii COVID-19 poszczególne brygady obrony terytorialnej kontynuują ćwiczenia. – Żołnierze dwa dni w miesiącu spędzają na zgrupowaniach. W ostatnim czasie kładliśmy nacisk na szkolenia związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń paramilitarnych – informuje kpt. Marcin Misiak, rzecznik 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Impulsem była właśnie sytuacja związana ze zwalczaniem COVID-19, w te działania WOT włączył się od razu po wybuchu epidemii. – Nasza brygada brała udział w tworzeniu 22 mobilnych punktów pobierania wymazów do badań na obecność wirusa. Żołnierze pobrali aż 36 tysięcy próbek – zaznacza kpt. Misiak. Teraz jednak terytorialsi powoli wracają do ćwiczeń stricte wojskowych. – Ich tematem będzie taktyka i obsługa broni. W ostatnim czasie realizowaliśmy też projekt „Niezłomny”. Wiązał się z on trzydniową rywalizacją w terenie, podczas której żołnierze musieli, na przykład, zjechać na linie z 12-metrowej wieży, przeprawić się pontonem przez jezioro czy zaliczyć kilkunastokilometrowy marsz w pełnym rynsztunku – wspomina kpt. Misiak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO