moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu

Od dziś poczynaniami amerykańskich wojsk lądowych w Europie będą dowodzić wojskowi stacjonujący w Polsce. W Poznaniu oficjalnie zainaugurowało działalność wysunięte dowództwo reaktywowanego niedawno V Korpusu US Army. – Staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA, nasza współpraca przebiega modelowo – mówił podczas uroczystości minister obrony Mariusz Błaszczak.

V Korpus Sił Lądowych został odtworzony w lutym tego roku. Jego główna baza mieści się w Fort Knox. Wysunięte dowództwo od piątku działa w Poznaniu. Jeśli chodzi o wojska lądowe, to najważniejsza struktura dowódcza US Army w Europie. Oficerowie stacjonujący w Polsce pokierują działaniami tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wcześniej zostali rozmieszczeni na Starym Kontynencie. W razie potrzeby skoordynują też przerzut sił armii USA zza oceanu. Na czele dowództwa stoi gen. broni John S. Kolasheski.

– Niespełna dwa tygodnie temu prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę dotyczącą wzmocnienia współpracy militarnej USA i Polski. Dziś jesteśmy świadkami realizacji postanowień tej umowy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Poznaniu. – Obecność wysuniętego dowództwa służy bezpieczeństwu naszego kraju i państw połączonych Sojuszem Północnoatlantyckim, które leżą na wschodniej flance NATO, ale też stabilności całego wolnego świata – zaznaczał szef MON-u. Zapewniał też, że Polska nie zamierza poprzestać na korzystaniu z amerykańskiego parasola. Sama pracuje na to, by stać się istotnym elementem systemu zbiorowego bezpieczeństwa. – Zwiększamy liczebność naszych wojsk. Armia jest też modernizowana – mówił minister. – W styczniu tego roku miałem sposobność uczestniczyć w podpisaniu umowy na zakup 32 samolotów piątej generacji F-35, a to tylko jeden z przykładów. Mogę wspomnieć też o kupionym w 2018 roku systemie Patriot czy wyrzutniach rakietowych Himars, które nabyliśmy w 2019 roku. Inwestycje służą temu, by Wojsko Polskie w jak najściślejszy sposób współpracowało z armią USA w ramach NATO – zapewniał. Minister Błaszczak przypomniał, że Polska jest gotowa przyjąć nawet 20 tys. żołnierzy US Army. – Inwestujemy w infrastrukturę i rozwój zaplecza. Razem jesteśmy silniejsi – mówił.

Z kolei ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreślała, że rosnąca obecność armii Stanów Zjednoczonych w Polsce gwarantuje ogromny potencjał odstraszania przed ewentualną agresją. – Reaktywacja V Korpusu pozwoli na lepszą integrację naszych sił i optymalizację wspólnych działań nie tylko przez najbliższe lata, ale i dekady. Będziemy mogli łatwiej osiągnąć strategiczne i operacyjne cele w tym regionie, ale nie tylko – tłumaczyła.

Dla sztabu ulokowanego w Poznaniu najbliższy rok upłynie pod znakiem rozbudowy i zgrywania. Docelowo ma w nim służyć 200 żołnierzy. – Będziemy wzmacniali współpracę wojskową z naszymi polskimi sojusznikami, choćby poprzez wspólne ćwiczenia – zapowiedział gen. dyw. Terrence J. McKenrick, zastępca dowódcy V Korpusu. Jednocześnie przypomniał, że długa historia jego jednostki nierozłącznie splata się z dziejami Europy. – Korpus został sformowany w lipcu 1918 roku. Podczas I wojny światowej walczył we Francji. W czasie kolejnej wojny brał udział w alianckim desancie w Normandii, a potem walczył o oswobodzenie kontynentu. Nasi żołnierze stacjonowali w Europie także podczas zimnej wojny. Byliśmy siłą odstraszającą przed potencjalną agresją ZSRR – wylicza gen. McKenrick. Potem Korpus był zaangażowany w misje na Bałkanach. Walczył także w innych częściach świata – Iraku i Afganistanie. W 2013 roku został rozwiązany. – Teraz otwieramy nowy rozdział – podkreślał generał. – Dzisiejsza ceremonia potwierdza nasze zaangażowanie na rzecz współpracy wojskowej, bezpieczeństwa i stabilności w Europie – podsumowywał.

Ulokowanie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu to tylko jeden z efektów rozszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy Polską a USA. Na mocy dokumentu, który 15 sierpnia podpisali szef MON-u Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo, zmieniła się formuła amerykańskiej obecności wojskowej nad Wisłą. Liczba żołnierzy US Army stacjonujących w Polsce w najbliższym czasie ma wzrosnąć o tysiąc. Jednocześnie w Drawsku Pomorskim powstaje Centrum Szkolenia Bojowego, z którego będą korzystać wojska USA, Polski oraz innych państw NATO, z kolei we Wrocławiu zostanie ulokowana lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa sił powietrznych USA, w Lublińcu swoją bazę będą mieli amerykańscy komandosi, zaś w Łasku – eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy jadą na ukraiński front
 
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polsko-koreańskie rozmowy
Z pułku w brygadę
Przysięga w Kolnie
Spełnia marzenia
Trening na awaryjnym lotnisku
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Nie uznaje półśrodków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Tak rodziła się konspiracja
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wychodzi poza schematy
Stawia na dobrą komunikację
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Raki dla podhalańczyków
16 Dywizja świętuje
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Polska rozdarta przez okupantów
Nie płynie z nurtem
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Odliczanie do przysięgi
Wirtualna walka na morzu
WOT świętuje sześciolecie
Długi marsz na wschód
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Konsekwentnie dąży do celu
The Power of Buzdygany Awards
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wojsko pomoże Słoweńcom
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Brązowa czwórka podwójna
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Wyższe diety za służbę na granicy
Lecimy F-35
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Moc Buzdygana
Cyberżołnierze na szczycie NATO
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
RBN o rezultatach szczytu NATO
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Plan misji „Air Defender”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Dwa medale w Budapeszcie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Przyszłość pod znakiem dronów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wojskowe kontrakty w USA
Szwedzi na „Czernickim”
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Śladem profesjonalistów
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO