moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii

Pomagają personelowi placówek medycznych, opiekują się seniorami, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli wirusa, odwiedzają także osoby przebywające na kwarantannie – lista zadań, jakim muszą sprostać żołnierze walczący z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, nie maleje. Tylko wczoraj w takie działania było zaangażowanych ponad pięć tysięcy wojskowych.

– Żołnierze są zaangażowani w budowę wojskowych szpitali tymczasowych w całej Polsce. W Warszawie już jest gotowy szpital kontenerowy na Bemowie, na pacjentów czekają też tymczasowe szpitale wojskowe we Wrocławiu i Krynicy-Zdroju – poinformował w poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Budowany jest również szpital na Okęciu, a dokładnie – na terenie 1 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Zakończył się już etap stawiania ścianek działowych, teraz trwa podłączenie sieci elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, a także dystrybucji gazów medycznych. Żołnierze z 10 Brygady Logistycznej dostarczyli na plac budowy także cztery kontenery sanitarne, które będą służyły jako toalety i prysznice.

Natomiast logistycy z 1 Brygady przywieźli siedem kontenerów, w których będzie przeprowadzana dekontaminacja – mówi płk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Logistycy przywiozą też sprzęt medyczny, który pobiorą z Agencji Rezerw Materiałowych. – Ostatnim etapem prac będzie zbudowanie zadaszenia przed wjazdem dla karetek – dodaje oficer.

Ale wojsko jest zaangażowane nie tylko w budowę szpitali tymczasowych. Żołnierze wspierają także personel 660 placówek medycznych. Odciążają go m.in. w pracach administracyjnych, zajmują się triażem pacjentów, dostarczaniem do placówek butli z tlenem.

Wojskowi zostali skierowani również do przyszpitalnych punktów pobierania wymazów (w 217 punktach) oraz do punktów, które funkcjonują w formule drive-thru (7). Tylko wczoraj w 231 zespołach, jakie utworzyli żołnierze, pobrano materiał do badań od 1865 potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Przez ostatni tydzień żołnierze wspierali także pensjonariuszy 23 Domów Pomocy Społecznej. Na Podlasiu te zadania w aż trzech placówkach realizowała 1 Brygada OT. Jak informuje kpt. Łukasz Wilczewski, w DPS-ie w Siemiatyczach żołnierze przygotowywali łóżka dla pacjentów, a w DPS „Kalina” w Suwałkach przeprowadzili dekontaminację pomieszczeń oraz pomagali personelowi w pracach gospodarczych. Z prośbą o pomoc do jednostki zwróciła się również dyrekcja Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Warszawsko-Bielskiej ELEOS. Placówka znalazła się w trudnej sytuacji, gdyż 20 jej podopiecznych jest nosicielami koronawirusa, a opieką nad nimi zajmują się tylko dwie osoby. – Do placówki został skierowany ratownik medyczny, którego zadaniem była ocena stanu zdrowia pacjentów. Żołnierz, w kombinezonie ochronnym, dokonał pomiarów temperatury, ciśnienia oraz saturacji u wszystkich pensjonariuszy. Wizyty ratownika będą prowadzone cyklicznie, co kilka dni – mówi rzecznik.

Żołnierze wspierali także organizacje pozarządowe, m. in. Caritas, Stowarzyszenie „Odra–Niemen”, Fundacje Nie Zapomnij o Nas i COVEDA, a także Dom Wsparcia Powstańców Warszawskich, które opiekują się seniorami. W sumie wojskowi pomogli 735 kombatantom i 84 potrzebującym osobom.

1138 żołnierzy wraz z policjantami prowadziło patrole, podczas których kontrolowało osoby przebywające na kwarantannie. Tylko wczoraj skontrolowano ponad 45 tysięcy adresów na terenie całego kraju.

Te wszystkie działania prowadziło wczoraj 5267 żołnierzy, przy czym 2765 pochodziło z wojsk obrony terytorialnej, 2155 z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 16 z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, a 254 z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Razem z żołnierzami pracowało także 254 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej i 13 studentów Akademii Wojsk Lądowych.

Cały czas do walki z pandemią przygotowują się kolejni wojskowi. Podczas specjalistycznych kursów uczą się m.in. pobierać wymazy od osób, które mogą być chore, oraz jak opiekować się leżącymi pacjentami. Kursy dotyczące tego rodzaju opieki odbywają się między innymi w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.  Celem tych szkoleń nie jest zastąpienie kursów opiekunów medycznych, które trwają rok i kompleksowo przygotowują uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi. Kurs powstał, by zaspokoić bieżące potrzeby wsparcia systemu ochrony zdrowia – mówi płk Krzysztof Leszczyński, komendant CSWOT. – W obecnej sytuacji żołnierze z OT muszą mierzyć się z różnorodnymi zadaniami, także takimi jak pomoc personelowi placówek medycznych w opiece nad podopiecznymi w myciu, karmieniu czy sprzątaniu – dodaje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Anna Wolska, st. szer. Piotr Pytel, WOT, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO