moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Reforma sportu wyczynowego w Wojsku Polskim

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad reformą struktur sportu wyczynowego w Wojsku Polskim. – Chcemy pełniej wykorzystać potencjał wojskowych sportowców oraz stworzyć im lepsze warunki do przygotowań – mówi minister Mariusz Błaszczak. Zmiany mają wejść w życie na początku przyszłego roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jeszcze w tym roku chce przyjąć nowe zasady organizacji sportu wyczynowego w Wojsku Polskim. Obecnie w strukturach WP funkcjonuje pięć zespołów sportowych: w Gdyni, Poznaniu, Bydgoszczy, Białobrzegach i we Wrocławiu, w których uprawianych jest 20 dyscyplin. Głównym ich zadaniem jest zapewnienie służącym w wojsku sportowcom wyczynowym, których obecnie jest 207, odpowiednich warunków do treningu i przygotowanie ich do startów na zawodach. – Zdobywają oni medale na międzynarodowych zawodach, popularyzują Wojsko Polskie i wpływają na promocję zdrowego stylu życia w Siłach Zbrojnych RP. Mam też świadomość, że wielu młodych, niezwykle perspektywicznych sportowców, chciałoby służyć w Wojsku Polskim, gdyż nasze struktury stwarzają im doskonałe warunki do rozwoju. Otworzymy im tę możliwość, właśnie poprzez reformę sportu wyczynowego – mówi minister Błaszczak.

Głównym założeniem reformy jest scalenie dotychczas istniejących zespołów w jedną, centralną strukturę organizacyjną. – Zależy mi, aby w większym stopniu wykorzystać potencjał wojskowych sportowców oraz stworzyć im lepsze warunki do przygotowań. W tej chwili struktury wojskowych zespołów sportowych są zbytnio rozbudowane. Doprowadzimy do ich konsolidacji, odbiurokratyzujemy te jednostki, tworząc więcej etatów dla młodych i zdolnych sportowców kosztem etatów zajmujących się administracją – podkreśla szef resortu obrony narodowej.

– Naszym priorytetem nadal będzie stwarzanie jak najlepszych warunków sportowcom, którzy reprezentować będą Polskę i Wojsko Polskie na najważniejszych imprezach cywilnych i wojskowych. Mam nadzieję, że z każdym rokiem wśród medali zdobywanych przez polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy coraz więcej będzie tych wywalczonych przez żołnierzy – mówi płk Tomasz Bartkowiak, który dostał od ministra obrony narodowej zadanie utworzenia jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za sport wyczynowy żołnierzy Wojska Polskiego.

W ostatnich latach zdolnym sportowcom, którzy wiązali swoją karierę sportową również ze służbą wojskową, ułatwiono drogę do wojskowych zespołów sportowych. Resort obrony zwiększył bowiem liczbę etatów dla sportowców. W 2013 roku było ich 168. Obecnie w pięciu wojskowych zespołach sportowych jest 255 etatów, w tym 207 dla sportowców. Pozostałe zajmują trenerzy i osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-logistycznych. – Ogólna liczba etatów nie ulegnie zmianie. Utworzenie jednego zespołu sportowego sprawi natomiast, że będzie można wygospodarować więcej stanowisk dla sportowców – dodaje płk Bartkowiak.

Zdaniem pułkownika, utworzenie jednego wojskowego zespołu sportowego, którego szef będzie bezpośrednio podlegał ministrowi obrony narodowej, znacznie usprawni współpracę resortu z ministrem odpowiedzialnym za sport oraz z polskimi związkami sportowymi. – Lepsza współpraca jest w interesie wszystkich i z pewnością pomoże zsynchronizować przygotowania naszych najlepszych sportowców do najważniejszych imprez sportowych: igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz wojskowych igrzysk i wojskowych mistrzostw świata – twierdzi płk Bartkowiak, który od 2015 roku jako szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za sport wyczynowy w Wojsku Polskim.

Po utworzeniu jednego wojskowego zespołu sportowego nie zmienią się zasady współpracy komórki odpowiedzialnej za sport wyczynowy w Wojsku Polskim z Wojskową Federacją Sportu, która od 2009 roku koordynuje funkcjonowanie wojskowych centrów szkolenia sportowego. Trenuje w nich sportowo uzdolniona młodzież. W tym roku programem szkolenia objęto 209 zawodników uprawiających 16 dyscyplin sportu. Co istotne, program WCSS jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Od 2013 roku dotacja jest na stałym poziomie i wynosi 1 mln zł.

SZUS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO