moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze królowali na mistrzostwach w maratonie

Wszystkie miejsca na podium mistrzostw Polski w maratonie wywalczyły reprezentantki Wojska Polskiego. Tytuł mistrzowski zdobyła mar. Aleksandra Lisowska, srebrny medal szer. Aleksandra Brzezińska, a brązowy szer. Anna Bańkowska. W rywalizacji mężczyzn drugie miejsce zajął st. szer. Adam Nowicki, a trzecie st. szer. Kamil Karbowiak.

Na trasie w Oleśnie w województwie opolskim najlepsi w Polsce biegacze specjalizujący się na dystansie 42 km 195 m rywalizowali nie tylko o medale, lecz także o uzyskanie tzw. minimów olimpijskich. Polski Związek Lekkiej Atletyki wyznaczył dla mężczyzn barierę 2 godz. 11 min 30 s, a dla kobiet 2 godz. 29 min 30 s. O uzyskanie tych wskaźników było bardzo trudno, gdyż sportowcom przyszło rywalizować na pofałdowanej trasie z długimi podbiegami i przy niesprzyjającym, silnym wietrze. – Szkoda, że maratończykom przyszło rywalizować w takich warunkach. Ale zważywszy na porę roku, nie ma co narzekać. Jestem zadowolony z wyników żołnierzy, którzy albo poprawili swoje rekordy życiowe, albo pokonali trasę w czasie zbliżonym do życiówek – mówi chor. Robert Banach, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie.

W rywalizacji kobiet, które po raz 40. walczyły o medale mistrzostw Polski, czołowe role odegrały reprezentantki sił zbrojnych. Zwyciężczyni – mar. Aleksandra Lisowska – poprawiła swój rekord życiowy o 53 s, a wynikiem 2 godz. 30 min 47 s wpisała się do kronik jako zawodniczka, która w 40-letniej historii mistrzostw uzyskała drugi rezultat. Szybciej od niej biegła po złoto tylko st. szer. Monika Stefanowicz-Drybulska. – Oli do zdobycia minimum zabrakło tylko 1 min 17 s. Jestem przekonany, że w bardziej sprzyjających szybszemu bieganiu warunkach wywalczyłaby przepustkę na igrzyska w Tokio – podkreśla chor. Banach.

Mar. Aleksandrze Lisowskiej przyszło rywalizować o medale z koleżankami z reprezentacji Wojska Polskiego. Do 20. kilometra biegła razem z szer. Anną Bańkowską i broniącą tytułu mistrzowskiego szer. Aleksandrą Brzezińską. Przed półmetkiem oderwała się od koleżanek Bańkowska. Połowę dystansu pokonała w 1 godz. 14 min 25 s. Jednak od 25. kilometra bieg utrudniała jej ostra kolka. Dlatego nie była w stanie utrzymać przewagi nad rywalkami, a na ostatnich kilometrach walczyła sama ze sobą, aby nie zejść z trasy. Biegnąca swoim tempem Lisowska, do 35. kilometra w asyście nadającego jej tempo zawodnika Wojciecha Kopcia, dotarła do mety pierwsza. Srebro zdobyła Brzezińska, a brąz Bańkowska.

Mar. Aleksandra Lisowska wbiega na metę. Fot. chor. Robert Banach/WZS Poznań   

W rywalizacji mężczyzn najbliżej uzyskania minimum na igrzyska był Kamil Jastrzębski. Zawodnik ze Szkolnego Klubu Biegowego z Kraśnika o blisko 3 min 30 s poprawił swój rekord życiowy. Niestety, do wskaźnika ustalonego przez PZLA zabrakło mu niespełna półtorej minuty. 47 s za Jastrzębskim wbiegł na metę st. szer. Adam Nowicki, który na zeszłorocznym czempionacie w Warszawie był trzeci. Z kolei w Oleśnie brąz wywalczył st. szer. Kamil Karbowiak. – Adam był blisko życiówki, a Kamil poprawił swój życiowy rekord. Bardzo dobrze spisał się także w swoim pierwszym ukończonym maratonie czwarty na mecie st. szer. Tomasz Grycko. Szkoda, że z powodu kontuzji musiał zejść z trasy sierż. Szymon Kulka, którego uważano za jednego z głównych faworytów do złota – mówi chor. Robert Banach.

W biegu mężczyzn, podobnie jak w rywalizacji kobiet, zabrakło na starcie zawodników z zagranicy. W związku z tym goście spoza Polski nie mogli też dyktować tempa naszym biegaczom. W roli pacemakerów wystąpili więc Polacy Damian Kabat i Przemysław Dąbrowski. – Damian dyktował tempo do 8. kilometra, a Przemek do 12. Potem w sześcioosobowej czołówce postanowiliśmy wychodzić dwójkami na prowadzenie i zmieniać się co kilometr. Niestety, na 15. kilometrze musieliśmy zmienić taktykę, gdyż z czołówki odpadli Szymon Kulka i Błażej Brzeziński – relacjonuje st. szer. Adam Nowicki.

Na półmetku prowadząca czwórka – Jastrzębski, Nowicki, Karbowiak i Grycko – uzyskała czas 1 godz. 6 min 18 s. – Po minięciu 24. kilometra Jastrzębski zaczął rwać tempo. Za jego plecami próbował się utrzymywać Karbowiak. Ja wolałem biec swoim tempem i nie zamierzałem na siłę dotrzymywać kroku Kamilom. Ze swojego doświadczenia wiedziałem, że rwanie tempa nie kończy się dobrze – mówi srebrny medalista. Na 27. kilometrze Jastrzębski odskoczył od Karbowiaka i samotnie zmierzał do mety. Z kolei na 33. kilometrze wyprzedził Karbowiaka Nowicki. Ale nie zdołał już dogonić prowadzącego Jastrzębskiego. – Kamil zaskoczył mnie. Nie sądziłem, że uda mu się utrzymać wysokie tempo, które narzucił. Pozostało mi cieszyć się ze srebra, a o minimum na igrzyska powalczę wiosną – podkreśla st. szer. Adam Nowicki.

Żołnierki na podium. Fot. chor. Robert Banach/WZS Poznań

W limicie 3 godz. 30 min trasę w Oleśnie pokonało 51 zawodników i siedem zawodniczek. O medale mistrzostw Polski mężczyźni walczyli po raz 90., a kobiety po raz 40. W tym roku mistrzostwa odbyły się w nietypowym dla maratończyków terminie, jednak krajowy czempionat w ogóle doszedł do skutku dzięki działaczom z Opolszczyzny. Oni to w trybie awaryjnym – po tym jak odwołano maraton w Dębnie – w ciągu trzech tygodni przygotowali nową imprezę. – Jesteśmy wdzięczni organizatorom, że dzięki nim w ogóle mogliśmy wystartować. Po odwołaniu maratonu w Dębnie już nie było żadnych szans, aby załatwić sobie start poza granicami Polski. Np. w Walencji, gdzie były idealne warunki do walki o minima, mogli wystartować tylko ci, którym udało się zapisać na listę startową w kwietniu. Po odwołaniu wielu maratonów o starcie w Hiszpanii marzyło wielu znakomitych maratończyków, ale organizatorzy musieli odmawiać nawet i takim, którzy dystans 42 km 195 m pokonują w czasie mniejszym niż 2 godz. 10 min – podkreśla st. szer. Adam Nowicki.

Wyniki

kobiety
1. mar. Aleksandra Lisowska (Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Olsztyn) 2 godz. 30 min 47 s
2. Aleksandra Brzezińska (Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń) 2 godz. 35 min 20 s
3. szer. Anna Bańkowska (KS Podlasie Białystok) 2 godz. 37 min 56 s
4. Anna Zajączkowska (Miejski Klub Sportowy Siechnice) 3 godz. 7 min 19 s
5. Izabela Murawiec (Lekkoatletyczny Uczniowski KS Start Nakło) 3 godz. 12 min 46 s
6. Aleksandra Niwińska (Ludowy Klub Sportowy Olymp Błonie) 3 godz. 17 min 29 s.

mężczyźni
1. Kamil Jastrzębski (Szkolny Klub Biegowy Kraśnik) 2 godz. 12 min 58 s
2. st. szer. Adam Nowicki (Miejski Klub Lekkoatletyczny Szczecin) 2 godz. 13 min 45 s
3. st. szer. Kamil Karbowiak (Klub Lekkoatletyczny Kotwica Brzeg) 2 godz. 15 min 6 s
4. st. szer. Tomasz Grycko (Uczniowski Klub Sportowy Bliza Władysławowo) 2 godz. 16 min 6 s
5. Krzysztof Bodurka (KS AZS Akademii Wychowania Fizycznego Kraków) 2 godz. 25 min 41 s
6. Damian Świerdzewski (KS AZS AWF Biała Podlaska) 2 godz. 26 min 43 s.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: chor. Robert Banach/WZS Poznań

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEle dla wojska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zachować właściwą kolejność działań
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO