moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana i wyzwania na 2021 rok

W planach jest rajd z udziałem tysiąca motocyklistów, konwent gier strategicznych, prezentacja kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, a także niezwykłych pasji byłych uczestników zagranicznych misji – rok 2021 w Centrum Weterana zapowiada się wyjątkowo interesująco. Płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum, opowiada o najciekawszych programach, które będą realizowane w nowym roku.


Koniec roku to czas podsumowań. 2020 był nietypowym czasem, ponieważ koronawirus i związane z nim obostrzenia mocno wpłynęły na nasze życie. Co zmieniło się w funkcjonowaniu Centrum?

Płk Szczepan Głuszczak: Pandemia miała wpływ także na nasze działania. Staraliśmy się funkcjonować w miarę normalnie. Mniej było bezpośrednich spotkań z weteranami, żołnierzami w jednostkach wojskowych czy rodzinami poległych, mniej gości odwiedzało naszą placówkę. Większość spraw załatwialiśmy telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej. Część działań edukacyjnych przenieśliśmy do Internetu. Nawet biegaliśmy w wirtualnym Biegu Niepodległości. Nie udało się nam, w takim zakresie jak planowaliśmy, zorganizować Dnia Weterana i Dnia Pamięci. To są dwie najważniejsze dla nas uroczystości w roku, podczas których wspominamy naszych kolegów z misji, ale także tych, którzy nie wrócili do domów. W związku z pandemią musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników tych uroczystości. A obchody Dnia Pamięci całkowicie przenieśliśmy do Internetu – dzięki relacji online można było oglądać je na ekranach monitorów. Zajęcia integrujące weteranów w ramach projektu ,,Wojownik” udało się zorganizować w 50% – na 12 planowanych spotkań, odbyło się tylko sześć.

REKLAMA

Jakie nowe inicjatywy się pojawiły?

W 2020 roku wystartowaliśmy z integrującym środowisko programem ,,Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. To forma terapii po trudnych przeżyciach na misji, stosowana z powodzeniem np. w USA. To był strzał w dziesiątkę. Na 30 miejsc zgłosiło się 60 osób. Byliśmy zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem, dlatego chcemy kontynuować ten projekt w 2021 roku. Podobnego zdania jest Fundacja Bliżej Pszczół, która z nami współpracowała, więc myślę, że uda się nam zorganizować kolejną edycję tego programu.

Rozpoczęliśmy także kampanię promującą kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, który jest współczesnym orderem Virtuti Militari. Realizujemy ją wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i przy wsparciu MON-u. Dotychczas odznaczenie to przyznano 173 żołnierzom, niektórym pośmiertnie. Zostały wykonane portrety kawalerów, a także materiały filmowe oraz grafiki do Internetu, które będę pomocne w kampanii, jaką – mam nadzieję – uda nam się rozwinąć w 2021 roku. Chcielibyśmy, aby wystawę portretów kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego otworzył prezydent, który na wniosek ministra obrony narodowej i kapituły nadaje to odznaczenie.

Trzeba także wspomnieć o akcjach, które prowadzą organizacje pozarządowe. Są to m.in. spływy kajakowe, wyjazdy terapeutyczne, działalność charytatywna, a ostatnio dofinansowanie do rowerów. Bardzo dziękuję za działalność tych organizacji – ich wielki wysiłek i zaangażowanie.

Które projekty na pewno będą kontynuowane w 2021 roku?

Planujemy spotkania edukacyjne w szkołach, podczas których będziemy opowiadać o kawalerach Orderu Krzyża Wojskowego. Uważam, że powinniśmy głośno mówić o etosie służby poza granicami państwa, a także przekazywać młodzieży pozytywne wzorce. Chciałbym również kontynuować projekt ,,Wojownik”, gdyż nadal wielu żołnierzy chce ćwiczyć sztuki walki. Jesteśmy po rozmowach z 11 jednostkami wojskowymi, które są zainteresowane włączeniem się do tego projektu w 2021 roku.

29 maja chciałbym wspólnie z 19 Brygadą zorganizować w Lublinie Dzień Weterana. Planujemy, że tego dnia zakończy się na lubelskim zamku rajd motocyklowy weteranów. Chcemy zaprosić do udziału w nim przedstawicieli innych służb, którzy także jeździli na misje. Mam nadzieję, że zbierze się grupa licząca co najmniej tysiąc osób, która przez cały maj będzie odwiedzała groby poległych na misjach.

Czym jeszcze chcielibyście zachęcić misjonarzy do współpracy?

Jeżeli COVID-19 nie popsuje nam szyków, zorganizujemy wspólnie z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej dwa kursy fotograficzne, które pozwolą weteranom amatorom fotografii poprawić swój warsztat. W planach mamy również projekt, który nazwaliśmy „Weterani inspirują”, mający polegać na przedstawianiu pasji, jakie realizują po służbie. Są wśród nich tacy, którzy mają inspirujące hobby i zainteresowania. Może ich przykład zachęci innych weteranów, by nauczyć się robienia np. witraży, białej broni czy poznać techniki rzeźby w metaloplastyce.

Będziemy mieli także propozycję dla graczy. Myślimy o zorganizowaniu konwentu gier strategicznych, na który zaprosimy miłośników gier planszowych i strategicznych. To nie tylko doskonała zabawa, ale przede wszystkim okazja do kształtowania umiejętności pracy w grupie, taktyki, przywództwa.

Mam nadzieję, że weteranów zachęcą do współpracy z nami również dwie konferencje, jakie w 2021 roku zamierzamy zorganizować. Będą one poświęcone zdrowemu trybowi życia i racjonalnemu odżywianiu oraz zdrowiu psychicznemu, co jest szczególnie ważne dla żołnierzy, którzy emocjonalnie wciąż cierpią z powodu udziału w misji. Liczymy na to, że zechcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami.

Jeśli na przeszkodzie nie stanie koronawirus, w maju 2021 roku polska reprezentacja weteranów i żołnierzy poszkodowanych pojedzie na igrzyska Invictus Games do Hagi, które zainicjowała fundacja księcia Harry’ego. Jesteśmy organizatorem tego wyjazdu i wierzę, że wrócimy z medalami.

Rozmawiała: Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Arek Blomka/Centrum Weterana, st, szer. Adrian Jórski, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia w Zakroczymiu
 
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Advantages of Efficient Organization
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Wilk na poligonie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON odwiedził USA
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Na granicy stratosfery
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
Ziemia z misji na pamiątkę
Strzelec do zadań specjalnych
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Ostatnie dni kampanii 1939
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szef MON-u w Forcie Sill
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Wybierz się na wojskowe studia
Dołącz do sportowców w mundurach!
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polityka nie znosi próżni
Course on Diplomacy
Przeprawa przez Narew
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Emerytura wypłacana w … karmie
Test mobilności 12 Dywizji
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Więcej żołnierzy na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polsko-tureckie obrady
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO