moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą

Zwykle to oni szkolą pododdziały, teraz sami wystąpili w roli ćwiczącego. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada szkoliła się z MDMP, czyli planowania działań i podejmowania decyzji według określonych procedur. Ćwiczenia przebiegały pod okiem sztabowców z 18 Dywizji Zmechanizowanej. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie tych jednostek w ramach nawiązanej niedawno współpracy.

Jednym z głównych zadań Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest działalność szkoleniowa ukierunkowana m.in. na wspieranie reformy sił zbrojnych Ukrainy. Oficerowie organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia szkoleniowe poza granicami Polski i w nich uczestniczą. Natomiast szkolenia w samej brygadzie do tej pory opierały się na wewnętrznym systemie treningów i warsztatów. Niedawno brygada została szkoleniowo podporządkowana do formowanej na wschodzie Polski 18 Dywizji Zmechanizowanej, co otworzyło możliwości do wspólnego działania. – Wiele nas łączy – podkreśla gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Wielonarodowa Brygada funkcjonuje w naszym obszarze, nasz batalion dowodzenia ma wydzielony element do jej zabezpieczenia, więc współdziałanie jest czymś naturalnym, chociażby dzięki organizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych – wyjaśnia.

Pierwszym wspólnym szkoleniem był trening sztabowy pod kryptonimem WKRA-1. Kierownictwo ćwiczeń utworzyli sztabowcy z 18 Dywizji, a LITPOLUKBRIG była głównym ćwiczącym. Podstawowym założeniem było przetestowanie MDMP (Military Decision Making Process), czyli wojskowego procesu podejmowania decyzji. – To ćwiczenia, w których możemy sprawdzić, jak MDMP jest wykonywany w naszej jednostce. To także okazja do zademonstrowania, jak realizujemy procedury, które wypracowaliśmy, oraz porównania ich z tymi stosowanymi w 18 Dywizji – tłumaczy płk Dmytro Bratishko, dowódca LITPOLUKBRIG. Z kolei dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej podkreśla, że taka forma treningu to najlepszy sposób na poznanie procedur wewnątrz sztabu brygady czy stylu działania. – Ten sztab pracuje według innych dokumentów niż my, niemniej częściowo podobnych. Nie chodzi o to, by udowadniać, kto ma lepsze procedury. Zależy nam jedynie, by zrozumieć, jak brygada funkcjonuje – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

Według scenariusza ćwiczeń WKRA-1 sztabowcy mieli zaplanować działania LITPOLUKBRIG podczas operacji obronnej prowadzonej całą dywizją. – Otrzymaliśmy rozkaz dywizyjny, by najpierw opóźniać natarcie przeciwnika, następnie zatrzymać go w określonym miejscu i stworzyć warunki dla dywizji do przeprowadzenia finalnego kontrataku – relacjonuje płk Michał Małyska, szef sztabu LITPOLUKBRIG. Jednostka musiała nie tylko zaplanować wszelkie działania, lecz także zsynchronizować je z pododdziałami sąsiadującymi oraz dowództwem dywizji. – Mieliśmy koordynować nasze działanie z innymi brygadami, dlatego wyznaczyliśmy oficerów łącznikowych, którzy odpowiadali za współpracę z pozostałymi jednostkami – wyjaśnia płk Arturas Jasinskas, zastępca dowódcy LITPOLUKBRIG. To nowość, bo do tej pory brygada działała samodzielnie. – W ten sposób uczymy się pracy w środowisku szerszym niż brygada. Jednocześnie koncentrujemy się na naszym zadaniu, by zrealizować je w założony sposób. Oczywiście efekt finalny to łączne działanie wszystkich jednostek – podkreśla mjr Przemysław Jarema, szef sekcji operacyjnej S-3 LITPOLUKBRIG.

Trening sztabowy WKRA-1 to wstęp do kolejnych wspólnych ćwiczeń, które zostały zaplanowane na jesień. Według założeń mają one być dużo większe i przeprowadzone w kilku etapach. – Wśród zadań do wykonania będzie planowanie, kierowanie działaniami i kierowanie alternatywne, aby skomplikować środowisko działań – zapowiada generał Gromadziński. – Teraz zrobiliśmy pierwszy krok. Chodziło o to, by zacząć przestawiać brygadę z działania samodzielnego na działanie w ramach dywizji. Oficerowie LITPOLUKBRIG muszą mieć świadomość ograniczeń, jakie się z tym wiążą dla brygady – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński i podkreśla, że współpraca z Wielonarodową Brygadą daje obopólne korzyści. – Dziś narodowe jednostki muszą być elastyczne i pozostawać w gotowości do pracy z armiami NATO czy pozostałymi sojusznikami. Tak zbudowaliśmy sztab 18 Dywizji, by miał on zdolność współdziałania w środowisku międzynarodowym. Dzięki współpracy z LITPOLUKBRIG możemy to przećwiczyć – zapewnia dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, 18 Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Priorytety dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Lotnictwo i kobiety
Rusza morski „Dragon”
Ferie w mundurze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Przerwany lot „Orlika”
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Jachrance o skokach spadochronowych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO