moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ślady warszawskich walk utrwalone w brązie

Kościół św. Stanisława Kostki, Reduta Banku Polskiego, mur getta – m.in. w tych miejscach widać jeszcze pozostałości po powstańczych walkach sprzed 77 lat. Członkowie Fundacji „Mi Polin / Z Polski” odszukali ślady po kulach i utrwalili je w brązowych odlewach. Projekt powstał dzięki grantowi z Muzeum Historii Polski w ramach kampanii „Patriotyzm Jutra”.

– Chcieliśmy utrwalić ostatnie ślady po powstańczych walkach, które wciąż widać na murach Warszawy – mówi Aleksander Prugar, prezes Fundacji „Mi Polin / Z Polski” o zrealizowanym przez nich projekcie „Ślady Pamięci”. Prezes dodaje, że ślady po kulach to symbole poświęcenia i walki warszawiaków, ich dążenia do niepodległości, a także świadkowie przypominający o tym, ile miasto wycierpiało podczas II wojny światowej. – Niestety takie pamiątki cały czas znikają, wiele już zostało zamurowanych podczas remontów – podkreśla Helena Czernek z Fundacji, autorka m.in. projektu żółtego żonkila upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim. Na szczęście, jak dodaje, część inwestorów zostawia wojenne pozostałości na fasadach budynków np. zabezpieczając je pancernym szkłem.

Z taką dbałością został przeprowadzony remont szkoły przy ul. Czarnieckiego na Żoliborzu, gdzie na odrestaurowanej elewacji pozostawiono przedwojenną cegłę, a na niej ok. trzech tysięcy śladów po powstańczych kulach. – Czujemy się częścią historii Warszawy i nie chcemy o niej zapominać – zaznacza Prugar. Dlatego odszukali dziesięć miejsc w stolicy, w których pozostały ślady po kulach i przygotowali ich odlewy w brązie. – W naszym projekcie połączyliśmy historię, sztukę i design, nadaliśmy śladom rzeźbiarską formę, w rezultacie powstały małe pomniki tamtych dramatycznych wydarzeń – dodają członkowie Fundacji.

Prace nad projektem, który powstał dzięki grantowi z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, trwały trzy miesiące. Członkowie Fundacji wybrali 10 miejsc w stolicy i zebrali informacje o walkach, jakie się tam toczyły. Następnie odciskali ślady po kulach widoczne na fasadach budynków za pomocą naturalnego silikonu, dzięki czemu nie została naruszona oryginalna powierzchnia muru. Potem tworzyli z nich formę gipsową i silikonową, a w końcu odlew z brązu. Odlewy pochodziły z różnych dzielnic Warszawy. Utrwalono m.in. ślady z fasady kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie podczas powstania zorganizowano szpital polowy i magazyn broni; z Mostu Poniatowskiego, który powstańcy próbowali bezskutecznie zdobyć od pierwszego dnia walk; budynku Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, który był broniony przez powstańców do 1 września czy kamienicy na ul. Żelaznej, gdzie mieściła się część władz powstania, a stacjonujący tu żołnierze blokowali okupantom poruszanie się Alejami Jerozolimskimi. Każdy odlew jest opisany – członkowie Fundacji przygotowali zdjęcia budynków, z których odlewy pochodzą oraz informację o walkach, jakie miały tam miejsce.

– Dla mnie dwa z tych miejsc są najważniejsze – zaznacza Helena Czernek. Jednym z nich jest mur kamienicy przy ul. Waliców, który od 1940 roku stanowił granicę warszawskiego getta, a w czasie powstania warszawskiego był terenem walk batalionu Armii Krajowej „Sowiński”. Uwzględniając go w naszym projekcie chcieliśmy przypomnieć, że Warszawa jest miastem dwóch powstań: w getcie i warszawskiego – mówi Helena.

Drugie miejsce to budynek przy ul. Mazowieckiej, w którym dziś mieści się Dom Artysty Plastyka. W sierpniu 1944 roku ze względu na sąsiedztwo siedziby Arbeitsamtu, czyli okupacyjnego urzędu pracy, było to miejsce zaciętych starć powstańców z Niemcami. – Walczył tam w batalionie AK „Kiliński” mój dziadek Zbigniew Grabowski „Chemik”, który brał udział m.in. w zdobywaniu budynku PAST-y – dodaje projektantka.

Fundacja chciałaby kontynuować projekt. – Marzę, abyśmy zrobili dziesiątki takich odlewów i aby kiedyś powstał z nich pomnik, będący odbiciem historii powstańczej Warszawy – mówi Prugar.

Odlewy stanowiące Kolekcję Pamięci miały być pokazane na wystawie w Muzeum Niepodległości, ale plany te pokrzyżowała pandemia. Na razie kolekcja jest więc dostępna na stronie: sladypamieci.waw.pl.

AD

autor zdjęć: Aleksander Prugar / sladypamieci.waw.pl

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nowe zadania szefa SKW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO