moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki” wrócił ze stoczni

Nowy ster strumieniowy, system sterowania i monitoringu siłowni, wymiana elementów poszycia kadłuba – to zaledwie część prac, które stoczniowcy z Gdyni wykonali na okręcie dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Po 22 miesiącach nieobecności jednostka wróciła do portu w Świnoujściu.

ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych i najbardziej „zapracowanych” okrętów polskiej marynarki wojennej. W ostatnich latach regularnie brał udział w zagranicznych misjach. W marcu 2019 roku został przekazany Stoczni Wojennej w Gdyni na planowaną wcześniej naprawę główną – pierwszą odkąd znalazł się w służbie. Raz na pewien czas musi ją przejść każda z jednostek.

Zgodnie z pierwotnym planem prace miały potrwać 16 miesięcy. Ostatecznie przedłużyły się o pół roku. – Było to spowodowane znacznym rozszerzeniem ich zakresu, ale także obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 – wyjaśnia Antoni Pieńkos, rzecznik gdyńskiej stoczni. Ekipy remontowe przeprowadziły gruntowny remont silników i mechanizmów pokładowych. Na okręcie wymienione zostało całe okablowanie o łącznej długości stu kilometrów, przede wszystkim jednak ster strumieniowy. Nowo zamontowane urządzenie jest znacznie efektywniejsze. Stoczniowcy naprawili bądź wymienili także zużyte elementy poszycia kadłuba. – Otrzymaliśmy również nowy system monitorowania i sterowania okrętową siłownią, który usprawnia pracę napędu – tłumaczy kmdr ppor. Michał Bumbul, dowódca „Czernickiego”. Jednostka wzbogaciła się o dodatkową stację odwróconej osmozy, która pomaga w uzdatnianiu morskiej wody. Do tego doszedł remont kabin i wymiana systemu klimatyzacji. Takie udogodnienia mają duże znaczenie choćby podczas zagranicznych misji, kiedy okręt długo przebywa na morzu i często zapuszcza się w rejony, gdzie temperatury są wyższe niż te na północy Europy.

REKLAMA

– Załoga brała czynny udział w remoncie. Przez długi czas mieszkaliśmy na okręcie i nadzorowaliśmy prace. Obsługiwaliśmy też jednostkę podczas prób morskich – wspomina kmdr ppor. Bumbul. Kilka dni temu „Czernicki” został przekazany 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i wyruszył w rejs z Gdyni do Świnoujścia. W macierzystym porcie zameldował się w czwartek. Niebawem okręt wyruszy na poligon demagnetyzacyjny. Tam specjalistyczne urządzenia pozwolą zredukować wartości emitowanych przez niego pól fizycznych. Zabieg zwiększy bezpieczeństwo okrętu – dziś wiele rodzajów min jest wzbudzanych właśnie przez odpowiednio silne pola. – Potem czekają nas przygotowania do zadań programowych O1 i O2. Pierwsze potwierdza gotowość okrętu do opuszczenia macierzystego portu, drugie gotowość do samodzielnego operowania na morzu – przypomina kmdr ppor. Bumbul. Terminy testów nie są jednak znane. Niebawem okręt powinien jednak wrócić do regularnego szkolenia.

ORP „Czernicki” do służby wszedł w 2001 roku. Jest to okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi, wyposażony w rozbudowane systemy łączności. Ma też możliwość zaopatrywania innych jednostek w żywność, paliwo, amunicję, a także przeprowadzania drobnych remontów w swoich warsztatach i gaszenia pożarów. Na jego rufie znajduje się lądowisko da śmigłowców.

„Czernicki” brał udział w operacjach „Enduring Freedom” (inwazja na Afganistan) oraz „Iraqi Freedom” (II wojna w Zatoce Perskiej). Trzykrotnie był jednostką flagową pierwszego ze Stałych Zespołów Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Działał wówczas na Bałtyku, Morzu Północnym i północnej części Atlantyku. Raz stał na czele SNMCMG2, operując na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jednostka należy do 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, który stanowi część 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
 
Hybrydowa agresja ze Wschodu
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Paczki świąteczne od PGZ
Mielec wraca do odrzutowców
„Tumak ’21” na finiszu
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Harduny dla strażaków?
Zespół NATO na bojowo
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
We Are Where We Are Needed
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pierwsze Żmije na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W BBN o sytuacji na granicy
Aktywność migrantów powoli spada
F-16 lecą na Litwę
„Czajka” składa skrzydła
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
35 medali wojskowych pływaków
Święto żołnierzy artylerii
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Legioniści wkraczają do Warszawy
Śladem „białych kurierów”
W Sejmie o kondycji PGZ
SOMA dla specjalsów
Na granicy nieco spokojniej
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Lekcja wojska od górali
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Nastał dzień krwi i chwały…
Zmiany w szkoleniu podoficerów
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
W jedynym słusznym kierunku
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Oczy na wschodnią flankę
„Murem za polskim mundurem”
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Afganistan. Czas wracać do domu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Sojusznicze wsparcie na granicy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Orlik po raz dziesiąty
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Nauka kruszenia lodu
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Bryza na południowej flance
Prezydent z wizytą na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO