moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Opiniowanie po nowemu

Podczas tegorocznego opiniowania żołnierze będą oceniani nie tylko za dyspozycyjność, trafność podejmowanych decyzji czy jakość wykonywania zadań, ale też – po raz pierwszy – za wyszkolenie bojowe. W arkuszu oceny pojawią się też informacje o absencji żołnierza, a skala punktowa będzie bardziej elastyczna niż dotąd. Zmiany dotyczą około 112 000 zawodowców.

Każdy żołnierz zawodowy jest opiniowany przez przełożonego raz w roku (w okresie między 15 sierpnia a 15 października). Po sześciu latach obowiązywania przepisów dotyczących opiniowania, MON postanowił je znowelizować. W tym roku żołnierze będą oceniani już według nowych zasad.

 

REKLAMA

Ważne wyszkolenie żołnierza

Jakie zatem zmiany czekają żołnierzy? Nowości dotyczą na przykład tej części arkusza opinii, w której przełożony ocenia kompetencje i predyspozycje żołnierza. Do dziewięciu dotychczas obowiązujących kryteriów (odnoszących się np. do odpowiedzialności, determinacji, odporności na stres czy trafności i szybkości podejmowania decyzji), doszły dwa kolejne. Ocenie ma podlegać wyszkolenie bojowe żołnierza. Tu ważna będzie nie tylko wiedza nabyta w czasie edukacji w wojskowych akademiach i na kursach szkoleniowych, ale również umiejętności zdobyte np. podczas ćwiczeń z wykorzystaniem środków bojowych, bo w ten sposób żołnierz uczy się działać w warunkach stresu, rozwija też umiejętności współpracy w zespole.

Drugą z nowości są kryteria dodatkowe. Przełożony będzie mógł przyznać żołnierzowi punkty np. za zaangażowanie w wykonywanie dodatkowych obowiązków służbowych lub pełnienie nieetatowych funkcji, a także za udział w inicjatywach społecznych promujących postawę patriotyczną i proobronną.

Bez zmian pozostała natomiast kwestia oceny wywiązywania się z obowiązków i zadań żołnierza. Pod uwagę będą nadal brane: dyspozycyjność, jakość i terminowość wykonywania obowiązków i zadań, samodzielność i inicjatywa, planowanie i organizacja pracy. Podobnie rzecz ma się z oceną za sprawność fizyczną, która wciąż będzie miała duży wpływ na końcową ocenę z rocznego opiniowania służbowego. Żołnierz, który nie zaliczy sprawdzianu z WF-u, będzie mógł z opiniowania otrzymać co najwyżej ocenę dostateczną.

Więcej danych o L-4

Jako nowość w arkuszu oceny pojawiła się tabela zawierająca informację o nieobecnościach żołnierza w okresie od 15 sierpnia ubiegłego roku do 14 sierpnia bieżącego roku. Te dane będą wypełniane przez kadry na podstawie danych uzyskanych z systemu informatycznego. Absencje zostały podzielone na: nieusprawiedliwione, spowodowane tymczasowym aresztowaniem, zastosowaniem dyscyplinarnych środków zapobiegawczych lub przebywaniem na zwolnieniu lekarskim (z wyjątkiem L-4, za które żołnierz zachowuje 100% wynagrodzenia). Dzięki takiemu rozwiązaniu dowódca zyska wiedzę na temat dyspozycyjności danego żołnierza i będzie mógł, w bardziej obiektywny sposób, ocenić wywiązywanie się przez niego z obowiązków i zadań służbowych.

Przepisy wprowadzają też bardziej elastyczną niż dotychczas skalę punktową oraz dodatkowe przedziały punktowe pozwalające na dokładniejszą ocenę żołnierza. W sumie żołnierz będzie mógł uzyskać maksymalnie 100 punktów – 56 punktów za wywiązywanie się z obowiązków lub realizację zadań służbowych oraz 44 punkty w ramach oceny kompetencji i predyspozycji (w tym 4 punkty za kryteria dodatkowe). W przypadku zdobycia poniżej 26 punktów żołnierz otrzyma dwójkę. By zasłużyć na ocenę bardzo dobrą konieczne będzie uzyskanie od 78 do 92 punktów. Żołnierz, który zdobędzie ich co najmniej 93, otrzyma ocenę wzorową.

Rozporządzenie zostało opublikowane 26 lutego. Wejdzie w życie po dwóch tygodniach, czyli 12 marca. Nowe przepisy dotyczą około 112 000 żołnierzy zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
 
SOMA dla specjalsów
Legioniści wkraczają do Warszawy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Aktywność migrantów powoli spada
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Oczy na wschodnią flankę
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
F-16 lecą na Litwę
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
W jedynym słusznym kierunku
Afganistan. Czas wracać do domu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Lekcja wojska od górali
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Orlik po raz dziesiąty
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
We Are Where We Are Needed
Święto żołnierzy artylerii
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Harduny dla strażaków?
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Śladem „białych kurierów”
Nastał dzień krwi i chwały…
W BBN o sytuacji na granicy
W Sejmie o kondycji PGZ
Paczki świąteczne od PGZ
Bryza na południowej flance
Mielec wraca do odrzutowców
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
„Tumak ’21” na finiszu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nauka kruszenia lodu
„Murem za polskim mundurem”
„Czajka” składa skrzydła
Zmiany w szkoleniu podoficerów
Sojusznicze wsparcie na granicy
Zespół NATO na bojowo
Pierwsze Żmije na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
35 medali wojskowych pływaków
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Prezydent z wizytą na granicy
Na granicy nieco spokojniej
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO