moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Walkę mamy we krwi”

30 kwietnia w Powidzu odbędą się Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. W rywalizacji wezmą udział żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W akcji zobaczymy m.in. czołgistów, spadochroniarzy, specjalsów, terytorialsów oraz gwiazdy sportów walki. Udział w wydarzeniu potwierdził Mateusz Masternak, jeden z najlepszych polskich bokserów.

Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie to wydarzenie, które od 2015 roku organizuje Akademia Wojsk Lądowych. Już za tydzień odbędzie się ich szósta edycja. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Walkę mamy we krwi”, a żołnierze będą walczyć w formule MMA. Gala odbędzie się 30 kwietnia w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zaplanowano siedem pojedynków w różnych kategoriach wagowych, a także jeden specjalny z udziałem gwiazd sportu.

O tym, kogo zobaczymy w oktagonie, przekonamy się już wkrótce. Dziś w Akademii Wojsk Lądowych rozpoczęły się eliminacje. Bierze w nich udział ponad 80 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych (w tym kilkanaście kobiet), którzy rywalizują w 11 kategoriach wagowych.

– Po pierwszych treningach widzę, że większość zawodników ma bardzo duże doświadczenie, niektórzy mają za sobą walki w różnych federacjach, więc poziom gali finałowej na pewno będzie bardzo wysoki. Szczególnie silną reprezentację wystawiły wojska obrony terytorialnej, a także 12 Dywizja Zmechanizowana – mówi ppłk dr Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni. – Co istotne, na eliminacjach stawili się żołnierze z różnych korpusów osobowych. O możliwość uczestnictwa w gali, która odbędzie się za tydzień, walczą zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie. Widać, że jednostki przywiązują dużą wagę do sportów walki. Część zawodników trenowała wcześniej judo, zapasy czy boks. Teraz przestawiają się na MMA, czyli mieszane sztuki walki – zaznacza.


Film: MON

Zmagania sportowców w mundurach obserwuje m.in. płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Poziom zawodników jest bardzo wysoki, ciężko wyłonić faworyta. Niech wygra najlepszy, na tym polega piękno sportu – mówi.

Zwycięzcy walk, które toczą się właśnie we Wrocławiu, zostaną zaproszeni do reprezentowania swoich związków taktycznych 30 kwietnia w Powidzu. Wówczas zawalczą o tytuły mistrzów Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie. – To bardzo prestiżowy tytuł, bo jest on potwierdzeniem wysokiego poziomu ich wyszkolenia – zaznacza Bartkowiak. Ale to nie wszystko. Podczas gali głównej odbędą się też tzw. super fight, w których z czempionami Wojska Polskiego zmierzą się gwiazdy sportów walki.

30 kwietnia w oktagonie zobaczymy m.in. Mateusza Masternaka, jednego z najlepszych polskich bokserów, a od niedawna także żołnierza Wojska Polskiego. – Bez względu na to, gdzie i z kim walczę, traktuje to bardzo poważnie. Można grać w piłkę, można grać w koszykówkę, ale boks to już nie gra. Tu trzeba walczyć i szanować każdego rywala. Moje doświadczenie nie ma żadnego znaczenia, po prostu trzeba wyjść i wypełnić jak najlepiej swoje zadanie – mówi w rozmowie z „Polską Zbrojną” szeregowy. Masternak jeszcze nie ujawnia, z kim stoczy walkę. – Zapewniam, że to będzie niesamowita gala ze świetną obsadą. Gwarantuję, że walki będą bardzo emocjonujące. Zachęcam wszystkich do śledzenia wydarzenia – zaznacza.


Grafika: MON

Dlaczego wojsko zdecydowało się na organizację takiego wydarzenia? – Stawiamy na rozwój i popularyzację sportów walki w Wojsku Polskim, bo dostrzegamy w tych działaniach duży potencjał promocyjny, który wpływa na zainteresowanie siłami zbrojnymi. Jednym z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka jest zwiększanie liczebności wojska, a sporty walki w siłach zbrojnych mogą przyciągnąć do służby młodych ludzi, którzy będą rozwijali swoje pasje i służyli ojczyźnie – mówi Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. – Oczywiście ważny jest także aspekt czysto sportowy. Żołnierze powinni dobrze czuć się w walce, to naturalna zależność, a formuła walk MMA doskonale się tu sprawdza. Zachęcam wszystkich do oglądania gali. Będzie się działo – zapewnia.

Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Zmagania żołnierzy jednak będzie można obejrzeć w telewizji (transmisja w sobotę 30 kwietnia o godz. 19.00 na kanale TVP Sport).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Monika Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Palmiry – miejsce kaźni
 
Zimowy sprawdzian podchorążych
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Priorytety dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Będzie za co kupić koreańską broń
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Leopardy jadą na poligon
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO