moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medalowy rekord żołnierzy w zapasach

Mamy się z czego cieszyć! Tylu medali na mistrzostwach Europy jeszcze nie zdobyliśmy – mówi ppor. Piotr Krajewski, trener kadry narodowej kobiet w zapasach. Jego podopieczne wywalczyły podczas czempionatu w Warszawie pięć medali. Trzy zdobyli też zapaśnicy w stylu wolnym i jeden „klasycy”. W sumie siedem z dziewięciu medali należy do żołnierzy.

Mistrzostwa Europy w zapasach odbyły się na warszawskim Torwarze. Najwięcej radości gospodarzom przyniósł występ reprezentacji kobiet. Polki wywalczyły pięć medali, dwa srebrne i trzy brązowe, oraz zajęły trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej kobiecego czempionatu. Tytuły wicemistrzyń Europy zdobyły: st. szer. Roksana Zasina w kategorii do 55 kg i Anhelina Łysak w kat. do 57 kg. Natomiast brązowe medale wywalczyły: szer. rez. Anna Łukasiak (-50 kg), szer. rez. Katarzyna Mądrowska (-62 kg) i szer. rez. Aleksandra Wólczyńska (-65 kg).

– To był znakomity występ naszych reprezentantek. Ciężka praca na treningach przyniosła efekty. Zdały też egzamin wspólne zgrupowania w Polsce z reprezentantkami innych krajów – mówi ppor. Piotr Krajewski, trener kadry narodowej kobiet w zapasach i jeden z opiekunów reprezentacji Wojska Polskiego w zapasach. Dzięki temu, że obóz przygotowawczy odbył się w kraju, można było uniknąć kłopotów związanych z podróżowaniem w okresie pandemii. – Nie musieliśmy nigdzie wyjeżdżać, a to do nas przyjeżdżały świetne zawodniczki, z którymi można było trenować. A i dla tych zapaśniczek, które szlifowały formę z naszymi reprezentantkami, mistrzostwa w Warszawie też były udane. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ekip jest teraz chętnych przyjeżdżać na wspólne zgrupowania do Polski – dodaje szkoleniowiec.

Mistrzostwa w Warszawie przyniosły dobre wyniki także reprezentantom Polski w stylu wolnym. W Warszawie wywalczyli trzy medale: srebrny – szer. Krzysztof Bieńkowski (-65 kg) i brązowe – st. szer. Radosław Baran (-97 kg) i Eduard Grigorjew (-61 kg). – Radek i Krzysiek wreszcie stanęli na podium mistrzowskiej imprezy. Kilka razy byli blisko zdobycia medalu, ale zawsze coś im przeszkadzało, aby postawić kropkę nad „i”. W końcu im się to udało – przyznaje trener Krajewski. Oficer, który jest też trenerem koordynatorem w sekcji zapasów Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań, ma również powody do radości. – Radek Baran i Ola Wólczyńska wywalczyli dla Grunwaldu pierwsze od czterech lat medale z mistrzowskiej imprezy. Ten ostatni, zresztą złoty, zdobyła na mistrzostwach Europy w 2017 roku st. kpr. Monika Michalik – dodaje ppor. Krajewski.

Czempionat w Warszawie zakończyła rywalizacja o medale w stylu klasycznym. Nasi „klasycy” zdobyli tylko jeden krążek. Srebro w kategorii do 67 kg wywalczył szer. Mateusz Bernatek. W walce o złoto zapaśnik z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Atletycznego Klubu Sportowego Piotrków przegrał 2:7 z Serbem Mate Nemesem. Polak po walce czuł niedosyt i nie mógł sobie wybaczyć błędu popełnionego podczas pierwszej rundy, po którym rywal wykonał rzut przez ramię. W Warszawie Bernatek wywalczył swój pierwszy medal mistrzostw Europy. W swojej kolekcji ma też jeszcze bardziej cenne trofeum – srebro mistrzostw świata z 2017 roku.

W mistrzostwach Starego Kontynentu zorganizowanych w Warszawie w rywalizacji kobiet i mężczyzn medale wywalczyli reprezentanci 25 krajów. W łącznej klasyfikacji medalowej triumfowali Rosjanie, którzy zdobyli 13 złotych krążków, 5 srebrnych i 4 brązowe. Drugie miejsce zajęła Turcja (3 – 4 – 1), a trzecie Ukraina (2 – 2 – 9). Reprezentacja Polski z czterema srebrnymi i pięcioma brązowymi medalami zajęła 14. lokatę.

SZUS

autor zdjęć: Rafał Oleksiewicz / PZZ

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowy szach
 
Zielone światło dla Barbary
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
W rezerwie pasywnej będą oceny
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Śnieg może być groźną bronią
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
„Avenger” na Monte Cassino
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO