moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Zginęli, bo byli Polakami”
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kat warszawskiego getta przed sądem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kurs na dyplomację
Psy (w) WOT
Wiosłują dla Emily
Stalowy człowiek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Ankona – bitwa po polsku
Misja, która zmieniła polską armię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Desantowanie z transportowego giganta
Lufy prosto z Huty
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nowe książeczki wojskowe
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Klauzula: ściśle tajne
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rusza PKW Islandia
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podwodne centrum przyszłości
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Kontyngent do zmiany
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Plany WB Group
Course on Diplomacy
Grot – rozwojowa konstrukcja
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Afganistan. Czas wracać do domu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Combining Two Worlds
Afganistan: powrót do domu
V-2 leci do aliantów
Wilki znów na Mazurach
Wisła i Narew w Sejmie
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO