moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PKW Turcja już działa

Dwie misje rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym zdążyli już zrealizować żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego w Turcji. Każda z nich trwała około 3,5 godziny. Podczas lotów załogi monitorowały ruch okrętów oraz wojskowych samolotów spoza NATO, współdziałały przy tym z okrętami Sojuszu. W Turcji polski kontyngent gości po raz pierwszy w historii.

Polscy żołnierze polecieli do Turcji 20 kwietnia, a już dwa tygodnie później kontyngent osiągnął pełną gotowość operacyjną. W ramach tego procesu załoga samolotu patrolowo-rozpoznawczego Bryza zrealizowała pierwszą misję – wówczas jeszcze treningową. – Chodziło o to, by zapoznać się z rejonem, w którym będziemy operować, sprawdzić łączność, przećwiczyć wymianę korespondencji – wyjaśnia kmdr ppor. Jakub Murzynowski, pilot Bryzy. – Był to wstęp do właściwych misji – dodaje. Te załoga zrealizowała w ubiegły piątek i wczoraj. Każda z nich trwała mniej więcej trzy i pół godziny. – Naszym zadaniem było monitorowanie sytuacji nawodnej i powietrznej we wskazanym rejonie. Interesowały nas przede wszystkim pojawiające się tam okręty i wojskowe samoloty spoza NATO. Ale oczywiście zwracaliśmy też uwagę na jednostki cywilne, które mogą przemycać broń – mówi pilot. Polacy współdziałali przy tym z okrętami Sojuszu. – Zasięg nawet najlepszych radarów, którymi dysponują jednostki pływające, kończy się na linii horyzontu. Z góry widać znacznie więcej, więc samolot stanowi dla nich coś w rodzaju dodatkowego oka. Poza tym jest w stanie przemieszczać się szybciej – podkreśla kmdr ppor. Murzynowski. O szczegółach pierwszych misji, jak zastrzega, nie może powiedzieć zbyt dużo. – Ale już one pokazały, że jesteśmy w tym rejonie potrzebni – przyznaje.

Polski kontyngent stacjonuje w bazie Incirlik. – Mniej więcej 150 kilometrów dalej przebiega umowna granica pomiędzy strefą pokoju a rejonem zapalnym – mówi pilot. Dość powiedzieć, że w sąsiedniej Syrii od dekady trwa wojna domowa. Swoją obecność w tej części Azji bardzo mocno zaznacza Rosja. NATO nie pozostaje w tyle. W ramach misji TAMT samoloty Sojuszu skrzętnie gromadzą dane z rozpoznania, aktywne są tam również zespoły okrętów. Na styku wód tureckich i syryjskich operują między innymi jednostki z Włoch, Francji czy Turcji. – Z czasem zapewne będziemy wykonywać zadania na rzecz każdej z nich – zapowiada pilot.

Przez kilka kolejnych dni polska Bryza pozostanie w bazie. W przyszłym tygodniu jednak lotników czekają kolejne zadania. – Harmonogram lotów został rozpisany ze sporym wyprzedzeniem – przyznaje kmdr ppor. Murzynowski.

W Turcji polski kontyngent gości po raz pierwszy w historii. Okres aklimatyzacji był jednak krótki. – Bardzo dużo zależy tutaj od doświadczenia żołnierzy, a także od ich zaangażowania oraz inicjatywy – zaznacza kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca pierwszej zmiany PKW Turcja. – Znaczna część personelu już wcześniej miała okazje służyć w różnych kontyngentach, w tym tworzyć pierwszą zmianę PKW EU Sophia – dodaje. Podczas wspomnianej misji polscy żołnierze stacjonowali na Sycylii, a załogi samolotu Bryza monitorowały szlaki, którymi z Libii na południe Europy zmierzali nielegalni migranci. Na tym jednak nie koniec. – Kilkanaście dni przed pojawieniem się zasadniczych sił PKW Turcja w rejonie misji, do bazy Incirlik została przemieszczona grupa żołnierzy składająca się głównie z logistyków oraz łącznościowców. Przygotowali nam warunki do sprawnego osiągnięcia gotowości. Do tego doszła jeszcze ogromna życzliwość gospodarzy, od których otrzymaliśmy znaczne wsparcie – wylicza dowódca PKW Turcja.

Polski kontyngent w Turcji liczy około 80 żołnierzy i pracowników. Jego trzon stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wcześniej jednostka ta była odpowiedzialna za formowanie kolejnych zmian PKW Sophia. Żołnierze z BLMW są zresztą nadal obecni na Sycylii. Tyle że teraz wykonują zadania w ramach misji Irini. Pierwsza zmiana PKW Turcja potrwa pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PKW Turcja

dodaj komentarz

komentarze


Dzień, który zmienił bieg wojny
 
Pokazali swoją siłę
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Trzy miecze pokoju
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
„Baltops” – moc na Bałtyku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Sztandar dla cyberwojsk
Kremlowska wirtualna korekta
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Equipment Tailored to the Needs
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terroryści na lotnisku
Plan na szczyt
Docenić „misjonarzy”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zaprojektuj mural o powstaniu
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
NATO on Northern Track
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Koszykarskie święto w Łodzi
Więcej niż szkolenie TCCC
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Wkrótce certyfikacja WOT-u
„Osiodłać krowę”
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Policjanci szkolą wojsko
„Czarownice” nad Londynem
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Latający radar
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak rozbito więzienie w Końskich
Więcej miejsc dla dobrowolsów
AWACS-y dostarczone
„Umieram jak Polak”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AW149 wkrótce „made in Poland”
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Podróż w ciemność
Ameryka daje wsparcie
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Spadochroniarze w operacji TALO
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Przesmyk w grze
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Gortat Team vs drużyna NATO
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO