moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpital w Legionowie ma już dyrektora

Płk dr n. med. Robert Ryczek został wyznaczony na dyrektora powstającego w Legionowie szpitala wojskowego. Dziś poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak. Podwarszawska placówka lecznicza jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego ma zostać otwarta na początku przyszłego roku. Będzie służyć żołnierzom i mieszkańcom regionu.

Decyzję o budowie szpitala minister Mariusz Błaszczak ogłosił w 2018 roku. Plany zakładały, że placówka będzie otwarta w drugim kwartale 2022 roku. – Dziś już wiadomo, o czym zapewnili mnie i wykonawcy, i sama dyrekcja Wojskowego Instytutu Medycznego, że pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w styczniu 2022 roku. To bardzo dobra wiadomość dla żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej i mieszczącego się w Zegrzu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także dla mieszkańców Legionowa i powiatu – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszego spotkania w siedzibie szpitala.

Kardiolog na czele

Szef MON-u poinformował, że działalnością nowej placówki pokieruje płk dr n. med. Robert Ryczek z WIM-u, obecnie kierownik Oddziału Kardiologii Interwencyjnej i Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego WIM-u. – To doświadczony oficer i lekarz. Uczestnik misji wojskowo-medycznych w rejonie Lombardii we Włoszech czy USA, związanych z pandemią SARS-CoV-2 – podkreślał minister obrony. Płk Ryczek wcześniej był też zaangażowany w charytatywne wsparcie mieszkańców Afryki. W ramach akcji „Kardiolog w Afryce 2017” uczestniczył np. w misji humanitarnej w Tanzanii. Razem z innymi medykami wolontariuszami przez miesiąc pracował w ośrodku zdrowia, przyjmując pacjentów i szkoląc tamtejszych medyków. Po powrocie współtworzył system konsultacji telemedycznych w Tanzanii. W grudniu 2020 roku za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego prezydent Andrzej Duda odznaczył oficera Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Płk dr n. med. Robert Ryczek został wyznaczony na dyrektora powstającego w Legionowie szpitala wojskowego.

– Od początku swojej zawodowej ścieżki byłem związany z wojskową służbą zdrowia i WIM-em. Cieszę, że szpital będzie filią warszawskiej placówki z ulicy Szaserów. To gwarancja wysokiego standardu opieki nad pacjentem, który, jak liczę, stanie się także udziałem szpitala w Legionowie. Dziękuję za zaufanie i obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania i wywiązać się z powierzonej mi misji – mówił płk Ryczek.

Lepsza opieka

Nowa placówka medyczna zlokalizowana jest na legionowskich Piaskach, przy ul. Zegrzyńskiej 8. W szpitalu będą działać: blok operacyjny z dwiema salami oraz sześć oddziałów, w tym chirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych oraz ginekologiczno-położniczy. Lecznica będzie dysponowała w sumie 90 łóżkami, a 30% z nich znajdzie się na oddziale intensywnej opieki medycznej.


Film: MON

Płk Ryczek będzie kierował prawie 250-osobowym zespołem nowego szpitala. Medyczną kadrę kierowniczą będą stanowić w części specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego. Pozostali pracownicy wyższego i średniego szczebla, a także administracyjni oraz personel pomocniczy są obecnie rekrutowani. – Jesteśmy też na etapie zamawiania nowoczesnego sprzętu. Już od stycznia przejmiemy opiekę i pełną odpowiedzialność za pacjentów – podkreślał gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Generał dodał, że już od stycznia szpital przejmie też działającą obecnie na tym terenie Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską. Pacjenci nie mają jednak powodów do obaw, bo zakres świadczeń medycznych będzie jeszcze szerszy. – Pojawią się nowe usługi, będą też bardziej dostępne, ponieważ przychodnia będzie mogła korzystać z zaplecza nowo powstałego szpitala – podkreślał generał. Dodał, że warunki pracy dla medyków i personelu szpitala, jak również warunki udzielanej opieki medycznej będą na miarę XXI wieku. – Cieszę i bardzo czekam na ten moment – dodał gen. Gielerak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Rajd ku czci saperów
Pytania o europejską tarczę
Husarz na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Treningi z wojskiem wracają
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wielka droga” dostępna online
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwszy polski technik AH-64
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
NATO na północnym szlaku
Polki pobiegły po srebro!
Wiosenna burza nad Estonią
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Wojna w świętym mieście, epilog
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po przeprawie ruszyli do walki
W obronie wschodniej flanki NATO
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Uwaga, transformacja!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sztuka ochrony zabytków
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO