moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pałac Saski znów stanie w stolicy?

Wysadzony przez Niemców w 1944 roku Pałac Saski ma znów stanąć w Warszawie. Projekt ustawy w tej sprawie złożył do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Zakłada on, że pałace Saski i Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej zostaną odbudowane i będą odzwierciedlały stan sprzed wybuchu II wojny światowej. Inwestycja ma kosztować skarb państwa ponad 2,4 mld zł.

W ciągu najbliższych 10 lat mają zostać odbudowane w Warszawie budynki stanowiące w okresie II Rzeczypospolitej zachodnią pierzeję placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego: pałace Saski i Brühla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej. Wszystkie budowle zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.

– Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć cały wielodziesięcioletni proces odbudowywania stolicy – mówił Andrzej Duda, gdy przekazywał do Sejmu projekt ustawy dotyczący Pałacu. Prezydent podkreślał, że to szczególna prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy. – Wstępne, pozytywne opinie konserwatorskie przychylają się do tego – zaznaczył Duda. Jak podkreślił, na odbudowę Pałacu jest powszechna zgoda społeczna i polityczna.

REKLAMA

Pałac dla kultury

Projekt prezydenckiej ustawy został przygotowany przez zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. Zgodnie z założeniami projektu odbudowa kompleksu ma wiernie odzwierciedlać stan z sierpnia 1939 roku. „Planowana restytucja Pałacu Saskiego ma również na celu przywrócenie szerszej formy Grobu Nieznanego Żołnierza odsłoniętego 2 listopada 1925 roku w arkadach kolumnady Pałacu Saskiego, z jednoczesnym wkomponowaniem obecnej formy pomnika-ruiny w odbudowaną kolumnadę” – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Według projektu w Pałacu Saskim swoją siedzibę mają mieć instytucje kultury. „O szczegółowym przeznaczeniu obiektów na prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznie użytecznej zadecyduje minister właściwy do spraw kultury” – napisano. Nieoficjalnie wiadomo, że może chodzić m.in. o Muzeum Zniszczenia Warszawy, co w 2019 roku zapowiadał Stanisław Karczewski, ówczesny marszałek Senatu. Natomiast pałac Brühla ma stać się siedzibą Senatu, a kamienice przy ulicy Królewskiej – wojewody mazowieckiego.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, łączny koszt przedsięwzięcia w okresie 10 lat wyniesie około 2 mld 453 mln zł i pieniądze mają pochodzić z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister kultury. Już w tym roku przedsięwzięcie ma pochłonąć 20,4 mln zł. Największe wydatki – od 461 mln zł do 673 mln zł rocznie – zapowiedziano na lata 2025–2027.

Inwestorem jest skarb państwa, a do przygotowania i przeprowadzenia przedsięwzięcia zostanie powołana specjalna spółka. Projekt zakłada także powołanie przy ministerstwie kultury ośmioosobowej Rady Odbudowy, organu pod przewodnictwem generalnego konserwatora zabytków.

Decyzję dotyczącą lokalizacji inwestycji i pozwolenie na budowę ma wydać wojewoda mazowiecki. Natomiast należący obecnie do miasta grunt po zachodniej stronie placu Piłsudskiego, na którym planowana jest odbudowa, ma zostać przejęty przez skarb państwa, który wypłaci miastu odszkodowanie.

Ideę odbudowy kompleksu popiera premier Mateusz Morawiecki oraz Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. – Pałac Saski stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami – stwierdziła Elżbieta Witek (PiS). – Niech odbudowa Pałacu Saskiego będzie dziełem ponadpartyjnym, które połączy wszystkich Polaków – podkreślał z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Długa historia

Pomysł odbudowy Pałacu Saskiego powraca od kilkunastu lat. Zapowiadał go Lech Kaczyński jeszcze jako prezydent Warszawy. W 2004 roku z jego inicjatywy ogłoszono przetarg na odbudowę obu pałaców, inwestycja napotkała jednak problemy m.in. związane z roszczeniami spadkobierców dawnych właścicieli kamienic przy ul. Królewskiej i przetarg odwołano.

Rok później przetarg został ponownie ogłoszony. W 2006 podpisano umowę na budowę, rozpoczęły się prace przygotowawcze i badania archeologiczne. W ich trakcie odsłonięto pałacowe fundamenty, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Inwestycję jednak wstrzymano w 2008 roku (prezydentem Warszawy była wtedy Hanna Gronkiewicz-Waltz).

11 listopada 2018 roku w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wówczas minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał prezydentowi szczegółowe materiały archiwalne, obejmujące dokumentację dotyczącą Pałacu, w tym plany architektoniczne, rysunki techniczne i fotografie zgromadzone w Wojskowym Biurze Historycznym.

W tym roku odbudowa Pałacu Saskiego została przedstawiona jako jeden z elementów Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego rządu, a w czerwcu w Kancelarii Prezydenta powołano zespół do opracowania projektu ustawy dotyczącej odbudowy Pałacu wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami. Dokument został już skierowany do prac w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Symbol Warszawy

Pałac Saski zbudowano w drugiej połowie XVII wieku dla magnata Jana Andrzeja Morsztyna. W kolejnych wiekach budynek był przebudowywany, zmieniał właścicieli i funkcję. W 1713 roku stał się rezydencją króla Augusta II Mocnego. W XIX wieku zajmował go rząd Królestwa Polskiego. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później armii rosyjskiej.

Po odzyskaniu niepodległości swoją siedzibę miał w nim Sztab Generalny Wojska Polskiego, w którym jako szefowie sztabu urzędowali m.in. Tadeusz Rozwadowski i Józef Piłsudski. Mieściło się tutaj także m.in. biuro szyfrów, gdzie w 1932 roku Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki złamali kody Enigmy.

Klasycystyczny gmach z charakterystyczną kolumnadą łączącą dwa skrzydła był jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia. Podczas okupacji Pałac zajęli Niemcy. W grudniu 1944 roku, gdy wycofywali się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, postawionym w 1925 roku.

Z Pałacem Saskim sąsiadował pałac Brühla, zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku dla marszałka Sejmu Jerzego Ossolińskiego. W następnych latach budynek był siedzibą m.in. Henryka Brühla, pierwszego ministra króla Augusta III, miejscem urzędowania wielkiego księcia Konstantego, a następnie siedzibą Centralnego Biura Telegraficznego. W okresie II Rzeczypospolitej mieściło się tutaj Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Podczas wojny pałac był siedzibą Ludwiga Fischera, gubernatora dystryktu warszawskiego. W 1944 został wysadzony razem z Pałacem Saskim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Współpraca i walka w komunikacji
 
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
HSW ma ofertę dla armii
Czarna Dywizja świętuje
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
W jedynym słusznym kierunku
Kosmiczne technologie na MSPO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Emerytura wypłacana w … karmie
Do broni!
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Symulator dla kierowców ciężarówek
Ćwierćwiecze AMW
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Techniki linowe dla wybranych
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Ocalić od zapomnienia
Misja, w której stawką było życie
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Wybierz się na wojskowe studia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Srebro sztafety i brąz kajakarek
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Czołgi do ataku!
W walce na dwa fronty – bez szans
Nowy system naboru zmienia też armię
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Przez sport do wojska!
MSPO 2021 - serwis specjalny
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
In the Only Right Direction
Skok na głęboką wodę
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Defendery. Innowacyjność w cenie
Nowe racje dla specjalsów
OWŚ – betonowa wizja obrony
Żołnierze wrócili do Polski
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rzetelna informacja w cenie!
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Pomnik prawdy o Katyniu
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Course on Diplomacy
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO