moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020

Twój głos się liczy! Weź udział w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku i wybierz w internetowym głosowaniu najlepszy projekt. Wśród inicjatyw nominowanych do nagrody są m.in. obchody Roku Jana Kowalewskiego, kryptologa i bohatera wojny polsko-bolszewickiej oraz „Lista Ładosia”, publikacja odtwarzająca nazwiska Żydów, którym polski poseł pomógł wyrobić „paszporty życia”.

– Celem naszego plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą – mówi Elżbieta Lichocka, koordynator plebiscytu z Muzeum Historii Polski.

Do konkursu można zgłaszać takie projekty jak wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, konferencje, przedsięwzięcia edukacyjne, filmy, gry, książki, audiobooki czy konkursy. Swoje propozycje przysyłają instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, a także lokalne czy regionalne stowarzyszenia. W tym roku zgłoszono niemal dwieście projektów. – Zauważyliśmy, że w 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa, wiele wydarzeń odbywało się w sieci. Większość tegorocznych zgłoszeń dotyczy właśnie inicjatyw realizowanych w formie online – podaje koordynatorka plebiscytu.

REKLAMA

Konkurs MHP składa się z dwóch etapów. W pierwszym jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrało po pięć projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” i „Edukacja”. W finałowej piętnastce znalazło się sporo inicjatyw związanych z wojskowością i historią wojen. O tym, kto ostatecznie zwycięży, zdecydują, w drugim etapie konkursu, internauci w głosowaniu online.

Od hetmana do marszałka

Wśród rekomendacji jurorów są dwa zgłoszenia z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: otwarcie placówki oraz wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935”. To pierwsza wystawa prezentująca całościowo postać marszałka i – jak zapewnia muzeum w Sulejówku – opowiadająca także o nieznanych faktach z życia Piłsudskiego. Organizatorzy zadbali również o przedstawienie kontekstu historycznego, zaprezentowali bowiem bogaty zestaw informacji o ówczesnej epoce.

Dwie nominacje otrzymał Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie. W kategorii „Wydarzenie” znalazła się publikacja „Listy Ładosia”. Była to pierwsza próba odtworzenia nazwisk posiadaczy dokumentów, które symbolicznie nazwano „paszportami życia”. O wystawienie fałszywych dokumentów (najczęściej paszportów latynoamerykańskich) dla 3262 Żydów starał się polski poseł w Szwajcarii Aleksander Ładoś. Według badań historyków 24–45 proc. Żydów mających „paszporty Ładosia” przeżyło Holokaust.
Druga nominacja dla Instytutu dotyczy wystawy „Zawołani po imieniu”. Opowiada ona o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani za pomoc Żydom.

Internauci mogą zagłosować także na obchody 100-lecia II powstania śląskiego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz obchody Roku ppłk. Jana Kowalewskiego, kryptologa, który złamał sowieckie szyfry przed Bitwą Warszawską. Z tej okazji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zorganizowało m.in. pokój zagadek i słuchowisko „Zagadka Jana K.”.

Wśród wystaw nominowanych przez jury znalazła się nowa ekspozycja stała Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie „Skrzydła i ludzie XX wieku”. Można na niej obejrzeć np. unikatowe samoloty: PZL P.11c., Geest Moewe IV czy Messerschmitt Me 209, a także modele maszyn i silniki lotnicze.

Natomiast w kategorii „Edukacja” internauci mają do wyboru m.in.: internetowy serwis Polskiego Radia „Bitwa 1920” poświęcony starciu pod Warszawą z bolszewikami 15 sierpnia 1920 roku, wystawę online i film animowany „Hetman” opowiadające o życiu Stanisława Żółkiewskiego, jednego z najważniejszych wodzów Rzeczypospolitej, oraz grę internetową „The Crown – Korona Rzeczpospolitej” osadzoną w realiach XVI–XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Czas na głosowanie

Na najlepsze projekty można głosować do końca sierpnia. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.whr.muzhp.pl i wybrać po jednym projekcie z każdej kategorii. Zwycięzców plebiscytu poznamy w połowie września w pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie podczas uroczystej gali. Nagrodzeni otrzymają wówczas statuetki i dyplomy.

Plebiscyt organizowany jest po raz 14. W sumie zgłoszono do niego ponad tysiąc inicjatyw, a w głosowaniu online wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. W zeszłym roku we wszystkich trzech kategoriach wygrały wydarzenia związane z historią wojen i wojskowości. W kategoriach: „Edukacja” – strona internetowa „Powstańcy Śląscy", „Wydarzenie” – obchody 100-lecia I powstania śląskiego, a za najlepszą wystawę internauci uznali ekspozycję „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”.

AD

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Kosmiczne technologie na MSPO
 
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Defender, czyli innowacyjny obrońca
MSPO 2021 - serwis specjalny
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Czołgi do ataku!
W walce na dwa fronty – bez szans
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
OWŚ – betonowa wizja obrony
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Czarna Dywizja świętuje
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Przez sport do wojska!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Do broni!
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze bez testów z WF-u
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Skok na głęboką wodę
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wybierz się na wojskowe studia
Misja, w której stawką było życie
Emerytura wypłacana w … karmie
Symulator dla kierowców ciężarówek
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Ćwierćwiecze AMW
Współpraca i walka w komunikacji
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Techniki linowe dla wybranych
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ocalić od zapomnienia
Defendery. Innowacyjność w cenie
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
HSW ma ofertę dla armii
Nowy system naboru zmienia też armię
Żołnierze wrócili do Polski
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Course on Diplomacy
In the Only Right Direction
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Nowe racje dla specjalsów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Pomnik prawdy o Katyniu
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO