moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy ruszają na Łotwę

Żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Brygady Logistycznej ruszają na misję. Kolejne sześć miesięcy spędzą na Łotwie, gdzie wspólnie z sojusznikami będą dbać o bezpieczeństwo regionu. – Wiem, że sprostacie temu wyzwaniu i będziecie godnie reprezentować brygadę i całe polskie siły zbrojne – powiedział dziś płk Grzegorz Barabieda, dowódca pancerniaków.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy już wkrótce wyjadą na Łotwę, odbyło się w Braniewie. To właśnie tam stacjonuje 9 Brygada Kawalerii Pancernej, która wyśle na misję najliczniejszą grupę wojskowych.

– Aktualna sytuacja geopolityczna we wschodniej części Europy, będąca skutkiem wrogich działań ze strony Rosji, spowodowała, że zadaniem Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom nadbałtyckim. To zadanie jest realizowane między innymi przez polskich żołnierzy – mówił podczas uroczystości płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9 Brygady. Przypomniał, że to już dziewiąty raz, kiedy polscy żołnierze jadą na Łotwę, a piąty, kiedy główną siłę kontyngentu stanowią czołgiści z Braniewa. – Wraz z sojusznikami prowadzimy działania odstraszające i obronne. Realizujemy je z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością – zaznaczył. Dowódca zapewnił, że tak samo będzie i tym razem.

Podczas uroczystości głos zabrał także mjr Michał Czarny, który stoi na czele IX zmiany PKW Łotwa. – Melduję, że polski kontyngent wojskowy jest gotowy do przejęcia odpowiedzialności na terenie Republiki Łotewskiej – zapewnił major. – Żołnierze, życzę wam i sobie wytrwałości oraz wielu sukcesów podczas misji! – powiedział.

Na Łotwie działania pancerniaków będą zabezpieczać żołnierze z 1 Brygady Logistycznej. Podczas misji wszyscy będą stacjonowali w Adazi, gdzie mieści się baza Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oprócz przedstawicieli Wojska Polskiego tworzą ją także żołnierze z Albanii, Czech, Czarnogóry, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Włoch, a na ich czele stoją Kanadyjczycy. Wspólna misja sojuszników potrwa pół roku.

Żołnierze, którzy tworzą IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, swoją gotowość do zadań musieli potwierdzić podczas certyfikacji. Każdy z nich przeszedł również obowiązkowe szczepienie przeciwko COVID-19, a także został poddany testowi na obecność koronawirusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wojskowi rozpoczną swoją misję w niedzielę. Wówczas przejmą zadania od stacjonujących obecnie na Łotwie zawiszaków z 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o rozlokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Polska nie tylko gości, lecz również wydziela siły wchodzące w skład międzynarodowych grup batalionowych. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu w Bemowie Piskim stacjonują Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, natomiast Wojsko Polskie oprócz Łotwy zostało skierowane także do Rumunii. Podobne międzynarodowe batalionowe grupy bojowe zostały ulokowane na Litwie i w Estonii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 9BBKpanc

dodaj komentarz

komentarze


Na ratunek „Rudemu”
 
Będziemy produkować więcej amunicji
NATO podsumowało 2022 rok
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Nowatorskie manewry Marszałka
Młot na dyktatora
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Celne oko strzelców CWZS-u
NATO patrzy na wschód
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
GROM szuka odważnych
Na trasie legendarnego biegu
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Biały Dom o polskich MiG-ach
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Medic on the Battlefield
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Startuje „Jaskółka”
Więcej Bystrych dla armii
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
F-35 w powietrzu
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Hubal” bije Niemców
Polski wkład w „Wisłę”
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Słowo czekisty
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Cegiełka na morzu
Wspólne zakupy amunicji
Pod okiem rangersów
Wojna w świecie popkultury
Air Policing piątej generacji
Defilada powraca!
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Natowski dialog operacyjny
Kraby strzelały w Danii
Great Game on the Sea
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
To dobra ustawa dla wojska
Kormorany, czyli praca zespołowa
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Karą mogła być tylko śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO