Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także wojskowi z Polski. W planach szkolenia ujęto między innymi operację powietrznodesantową oraz połączoną operację wojsk specjalnych.
– Celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności oddziałów NATO i partnerów spoza Sojuszu, zgranie procedur związanych z planowaniem operacji, a także rozwijanie współpracy, która ma wzmocnić regionalne bezpieczeństwo – mówi Juansher Burchuladze, gruziński minister obrony. W rozpoczętych wczoraj ćwiczeniach bierze udział ponad 2,5 tysiąca żołnierzy z 15 państw. Choć to już dziesiąta edycja „Agile Spirit”, tegoroczne manewry pod wieloma względami będą wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii ich uczestnicy przeprowadzą wspólną operację powietrznodesantową. W scenariusz zostały też wpisane połączona operacja wojsk specjalnych oraz strzelania artyleryjskie i rakietowe. Poszczególne epizody rozegrają się na pięciu gruzińskich poligonach, a także na Morzu Czarnym.
Podczas „Agile Spirit ’21” najliczniej będzie reprezentowana armia Gruzji. Pokaźne siły zgłosili też Amerykanie. U stóp Kaukazu będzie ćwiczyć łącznie ponad 700 żołnierzy z Gwardii Narodowej stanu Georgia, 173 Brygady Powietrznodesantowej oraz 1 Brygady Lotnictwa Bojowego, która wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley. Do Gruzji Amerykanie przerzucili także sporo sprzętu. Poleciały tam, na przykład, śmigłowce Black Hawk. – Dla nas ważne jest to, że mamy okazję ćwiczyć w warunkach zupełnie innych niż te, z którymi mierzymy się na co dzień – podkreśla st. sierż. Jeron Walker z Gwardii Narodowej USA, cytowany przez stronę internetową US Army.
Listę uczestników „Agile Spirit ’21” uzupełniają żołnierze z Azerbejdżanu oraz kilkunastu państw NATO, między innymi Wielkiej Brytanii, Kanady, Hiszpanii i Turcji. Wśród nich jest również Polska. – Nasi żołnierze polecieli do Gruzji, jednak nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć – zastrzega ppłk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nieoficjalnie wiadomo, że w manewrach biorą udział żołnierze wojsk specjalnych. Jak informują organizatorzy, Polacy będą między innymi wykonywać zadania na poligonie Sorta we współpracy z partnerami z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Odegrają też istotną rolę podczas wspomnianej operacji powietrznodesantowej. Manewry potrwają do 6 sierpnia.
Pierwsza edycja „Agile Spirit” została zorganizowana w 2011 roku. Mniej więcej w tym samym czasie gruziński parlament przyjął nową koncepcję bezpieczeństwa narodowego. Autorzy dokumentu podkreślili, że Gruzja jest w dużym stopniu narażona na ryzyko inwazji ze strony Rosji. Tbilisi konsekwentnie dąży do wejścia w struktury NATO. Jest członkiem natowskiej platformy cyberbezpieczeństwa. W marcu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że organizacja wspiera gruzińskie aspiracje.
autor zdjęć: Staff Sgt. Tom Thornton / US Army, MOD
komentarze