moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowy Maraton na Raty 2012

W 2001 roku działacze Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” Lubliniec zorganizowali Zimowy Maraton na Raty. 7 stycznia zainaugurowali dwunastą edycję imprezy, która rozrosła się do ogólnopolskiej i od lat rozgrywana jest w różnych rejonach kraju. Zawody nazywane w środowisku biegowym „ZiMnaR-em” odbywały się również w bazach wojskowych poza Polską.

Biegacze uczestniczący w Zimowym Maratonie na Raty mają do pokonania sześć etapów o długości 6 km oraz jeden na dystansie 6195 m. Na zakończenie imprezy organizowany jest jeszcze jeden dodatkowy bieg dla zawodników, którzy nie mogli wystartować we wszystkich etapach i do zaliczenia 42 km 195 m pozostał im do przebiegnięcia jeden odcinek trasy.

W 2008 roku na pokonywanie zimą maratonu na raty zdecydowali się żołnierze wypełniający obowiązki na misjach w Afganistanie, Iraku i Libanie. W 2010 roku „ZiMnaR” rozegrany został na dwóch kontynentach, w jedenastu miastach i miejscowościach (dwóch bazach w Afganistanie, Lublińcu, Warszawie, Braniewie, Bemowie Piskim, Katowicach, Dobrodzieniu, Orle, Jelczu-Laskowicach i Oławie). Zanotowano 3571 tak zwanych osobostartów. Zawodnicy przebiegli w sumie 21510 kilometrów. Najwięcej uczestników – 915 osobostartów – zgromadziła edycja „ZiMnaR-a” w Braniewie (korespondencyjnie startowali w niej również żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej szkolący się na poligonie w Bemowie Piskim). Najlepszy czas ze wszystkich zawodników startujących na trasach Zimowego Maratonu na Raty – 2 godziny 33 minuty 8 sekund – uzyskał 49-letni Grzegorz Kiełczewski i przypadł mu tytuł zwycięzcy I „ZiMnaR-a Polska”. W 2011 roku Zimowy Maraton na Raty ukończyło 342 biegaczy: 85 w Warszawie, 65 Jelczu-Laskowicach i Oławie, 34 w Braniewie, 33 w Lublińcu, 32 w Gliwicach, 28 w Ghazni, 26 w FOB Warrior, 17 w Dobrodzieniu oraz po 12 w Elblągu i miejscowości Orło. Łącznie przynajmniej jeden etap „ZiMNaR-a” w 2011 roku zaliczyło 892 zawodników, a najlepszy wynik na dystansie maratońskim ponownie zanotował Grzegorz Kiełczewski, który biegał na trasach w Jelczu-Laskowicach i Oławie. Jego czas: 2 godziny 26 minut 33 sekundy. (JOTES)

Lubliniec 2012

Pierwszy etap przyciągnął na start 63 uczestników w tym 11 kobiet. Odwiedzili nas zawodnicy z Katowic, Zabrza, Częstochowy, Kluczborka, Woźnik, Koszęcina, Ciasnej, Tarnowskich Gór, Kośmider i Lisowic. Wiosenna aura sprzyjała próbie pobicia rekordu 6-kilometrowej trasy, który należy do Michała Bartoszaka – 18 minut 48 sekund. Rezultat olimpijczyka z Poznania próbował poprawić brązowy medalista mistrzostw Polski w maratonie Piotr Pałka, reprezentujący klub „Piętka”. Maratończyk z Katowic wygrał etap, ale uzyskał czas gorszy o 34 sekundy od rekordu Bartoszaka. Drugi, ze stratą 2 minut i 24 sekund, był Tomasz Kucharczyk z WKB „Meta”, a trzeci Karol Huć z Koszęcina z wynikiem 22:03. Wśród startujących pań pierwsze miejsce zajęła zeszłoroczna triumfatorka Zimowego Maratonu na Raty Dorota Kubisz. Zawodniczka WKB „Meta”, z czasem 28 minut i 49 sekund, wyprzedziła koleżanki klubowe: Karolinę Pilarską i Ewę Fokczyńską. Wśród młodzieży rywalizującej na dystansie 2 kilometrów zwyciężyła Dominika Drumowicz przed Michałem Kuchmistrzem i Karoliną Lancman.

Krzysztof Szwed


Przasnysz

Na starcie sześciokilometrowego odcinka stanęło 23 zawodników, z których 22 dotarło do mety. Pogoda dopisała. Temperatura oscylująca wokół zera zaakcentowała panującą porę roku, najbardziej jednak dokuczał wiatr, który na długiej prostej odkrytego terenu lotniska zamieniał się w wichurę dmuchającą prosto w twarz. Nikogo jednak takie warunki nie zniechęciły, prawdziwi twardziele mieli wręcz niedosyt „zimnych” wrażeń.

Największym hardcorem okazał się Adrian Puchała, który trasę pokonał „na boso” w imponującym czasie – 25 minut 22 sekund, co dało mu szóstą pozycję. Najszybszy zawodnik Włodzimierz Piechna z TKKF „Promyk” Ciechanów trasę pokonał zaledwie w 23 minuty i 19 sekund, zaraz za nim dotarł Henryk Kuciejczyk z „Tempa” Mława z czasem 24:05, na trzecim miejscu uplasował się Piotr Goś z wynikiem 24:30. 

Zwycięska dwójka zdeklasowała swoich młodszych kolegów. Włodzimierz Piechna, który dawno już zapomniał o czterdziestych urodzinach i ponad pięćdziesięcioletni Henryk Kuciejczyk nadali tak wysokie tempo biegu, że większości zawodników zniknęli z widnokręgu. Jedyna na trasie przedstawicielka płci pięknej Katarzyna Krystorczyk, która przyjechała autostopem z Pułtuska, pokonała trasę w 30 minut i 13 sekund, co dało jej 16. miejsce. 

Kilku zawodników skorzystało z możliwości startu w innym terminie i sześciokilometrową trasę przebiegli już w piątek, zgodnie z regulaminem zawodów zostali sklasyfikowaniu na końcu stawki. Lista startowa nadal pozostaje otwarta . Zakończony etap można pokonać w terminie dodatkowym w ramach ósmego etapu, lub w innym terminie – po konsultacji z organizatorem.

kapitan Wojciech Winnicki


Braniewo

Organizacji tegorocznego Zimowego Maratonu na Raty podjął się Braniewski Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Maratończyk” przy Zespole Szkół Zawodowych w Braniewie oraz Ochotnicza Straż Pożarna i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Braniewie.

Dyrektor basenu Krzysztof Kądziołka za symboliczną opłatę udostępnił pływalnię dla organizatorów, którzy mogli wprowadzić w życie pomysł zakończenia każdego etapu „ZiMnaR-a” w nietypowej scenerii – w basenie rekreacyjnym. Udało nam się w ramach opłaty startowej zapewnić zawodnikom korzystanie z pływalni po zakończeniu biegu i umożliwić jego uczestnikom sprawdzenie swoich umiejętności pływackich na dystansie 600 m po zakończeniu każdego etapu biegu (dla wtajemniczonych – Zimowy Maraton Pływacki Na Raty).

Trasa została wyznaczona na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu, przy stadionie miejskim, ogródkach działkowych i pływalni. Pogoda była paskudna. Deszcz i mżawka spowodowały, że trasa biegu była uciążliwa. Na szczęście nie było kontuzji, ale wygląd zawodników na mecie przypominał bardziej Bieg Katorżnika, aniżeli „ZiMnaR-a”. Pływacy nie pojawili się na pierwszym etapie, ale nie zabrakło sympatyków Nordic Walking, kobiet, dzieci i młodzieży. Pierwsze trójki w kategorii mężczyzn, kobiet (dodatkowo także dzieci) w biegu oraz Nordic Walking zostały wyróżnione dyplomami oraz upominkami przekazanymi dla organizatorów przez panią Annę Kroczyk z Urzędu Miasta Braniewa.WYNIKI: 1. podporucznik Piotr Szpigiel (9 Brygada Kawalerii Pancernej) 21 minut 48 sekund; 2. młodszy chorąży Waldemar Dudek (9 Brygada Kawalerii Pancernej) 24:06; 3. Przemysław Kobyliński (9 Brygada Kawalerii Pancernej) 24:07; 4. Piotr Śliwiak (BLUKS „Maratończyk” Braniewo) 24:36; 5. Katarzyna Biryło (Braniewo) 26:11.

kapitan rezerwy Mieczysław Łyczakowski

Fot. Katarzyna Biryło

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Będzie za co kupić koreańską broń
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Kleszcze dla wojska
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Priorytety dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Bruksela przed szczytem
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO