moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kto zaprojektuje Miecznika?

Trzy czołowe europejskie koncerny stoczniowe: hiszpańska Navantia, niemiecki TKMS oraz brytyjski Babcock chcą zaprojektować dla Wojska Polskiego fregaty wielozadaniowe o kryptonimie „Miecznik”. Przedstawiciele koncernów zapowiedzieli, że przedstawią Ministerstwu Obrony Narodowej projekty okrętów. Najlepszy z nich ma zostać wybrany na przełomie roku.

W lipcu konsorcjum PGZ-Miecznik, które tworzą Polska Grupa Zbrojeniowa SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Remontowa Shipbuilding SA, podpisało z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na budowę trzech fregat wielozadaniowych o kryptonimie „Miecznik”. Kontrakt o wartości około 8 mld zł to największe po 1989 roku zlecenie dla polskiej zbrojeniówki. Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka nowe okręty mają powstać według zagranicznej technologii, a zachodni partner zostanie wyłoniony spośród trzech stoczniowych koncernów. – Do końca listopada konsorcjum przygotuje trzy projekty koncepcyjne. Następnie, nie później niż na przełomie roku, zostanie wybrany najlepszy z nich – wyjaśniał pod koniec lipca szef MON-u.

Ministerstwo nie informowało do tej pory, które firmy znalazły się w finałowej trójce. W maju ogłoszono jedynie, że swój akces do programu „Miecznik” zgłosiło aż sześć zagranicznych podmiotów. Teraz karty zostały odkryte. Kilka dni temu trzy czołowe europejskie koncerny stoczniowe: hiszpańska Navantia, niemiecki TKMS oraz brytyjski Babcock ujawniły, że to właśnie one zostały zakwalifikowane przez MON do kolejnego etapu przetargu w sprawie budowy fregat wielozadaniowych.

Każda z firm podała, jaka konstrukcja będzie podstawą proponowanego przez nie projektu. I tak hiszpańska Navantia zaskoczyła ekspertów branżowych, nie sięgnęła bowiem po swój najnowszy produkt – fregatę F-110. – Oferta przedstawiona przez Navantię dotyczy konstrukcji F-100 – poinformował koncern w komunikacie dla mediów.

Niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) podał, że zaproponuje Polsce ulepszoną odmianę fregat A-200 MEKO. – Jako wiodący dostawca technologii fregat dla 19 marynarek wojennych na świecie, w tym dla sześciu flot NATO, ThyssenKrupp Marine Systems jest dumny, że może zaoferować Polsce MEKO A-300 PL, nasz najnowszy wariant słynnej rodziny fregat budowanych w technologii MEKO – poinformował dr Rolf Wirtz, dyrektor generalny TKMS.

Ostatni z koncernów, brytyjski Babcock, zakomunikował natomiast, że podstawą jego projektu będzie konstrukcja fregaty Arrowhead 140. – Jesteśmy bardzo podekscytowani tą szansą. Projekt ten przyniósłby Polsce znaczące korzyści społeczne i gospodarcze przez wzmocnienie i ożywienie w nadchodzących latach polskiego przemysłu stoczniowego – komentował David Lockwood, dyrektor wykonawczy Babcock.

O szczegółach technicznych fregat F-100, A-300 PL MEKO oraz Arrowhead 140 proponowanych Marynarce Wojennej RP – na portalu polska-zbrojna.pl już jutro.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arrowhead140.com, Navantia, thyssenkrupp-marinesystems.com

dodaj komentarz

komentarze


Rosomaki i Piranie
 
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Wielka gra interesów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Zmiany w prawie 2025
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Nie walczymy z powietrzem
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Polska w gotowości
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Czworonożny żandarm w Paryżu
Zawiszacy na ratunek
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Siedząc na krawędzi
Dziki zachód na wschodzie II RP
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Granice są po to, by je pokonywać
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Kwalifikacja po raz szesnasty
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Olympus in Paris
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Rozgryźć Czarną Panterę
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Wojsko wraca do Gorzowa
Zmiana warty w PKW Liban
Symulator w nowej odsłonie
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Kluczowy partner
Morze ruin, na których wyrosło życie
Turecki most nad Białą Lądecką
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
„Popcorny” niemile widziane
Co może Europa?
Atak na cyberpoligonie
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Wojsko potrzebuje lotnisk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO