moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy

Bezpieczeństwo to największe wyzwanie przed nami w kontekście ataków hybrydowych i tego, co się dzieje na Białorusi – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który rozmawiał dziś z szefami litewskiego, łotewskiego i estońskiego MON-u. Na spotkaniu w Rydze omawiano m.in. kwestie współpracy, a także rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad”.

Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrami obrony: Litwy – Arvydasem Anušauskasem, Łotwy – Artisem Pabriksem – oraz Kalle Laanetem z Estonii. W spotkaniu uczestniczyli też szefowie resortu spraw zagranicznych. Tematem rozmów były przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa państw bałtyckich. Politycy dyskutowali m.in. o współpracy w regionie w kontekście rosyjsko-białoruskich ćwiczeń „Zapad ’21”, hybrydowych zagrożeniach ze strony Białorusi oraz budowaniu odporności na te zagrożenia.

– Zderzamy się z wieloma zagrożeniami, szczególnie związanymi z agresywną polityką rosyjską – podkreślał szef polskiego MON-u. Mariusz Błaszczak przypomniał o ataku na Gruzję w 2008 roku oraz na Ukrainę sześć lat później i podkreślił, że odpowiedzią NATO na zajęcie Krymu i wojnę w Donbasie było utworzenie batalionowych grup bojowych. Państwem ramowym grupy, która stacjonuje w Polsce, są Stany Zjednoczone, na Litwie – grupą dowodzą Niemcy, na Łotwie – Kanadyjczycy, a w Estonii – Brytyjczycy. – Kluczem do naszego bezpieczeństwa jest interoperacyjność i solidarność – zaznaczał minister Błaszczak. Podkreślał, że sojusznicy systematycznie wspólnie się szkolą. – Konsekwentnie współpracujemy ze sobą. To szczególnie ważne w kontekście ćwiczeń „Zapad ’21”, na które dodatkowo nakłada się próba wywołania kryzysu migracyjnego przez Białoruś. Podzielamy opinię odnośnie do zagrożeń i szukamy najlepszych rozwiązań, by Europa była bezpieczna – mówił szef MON-u.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak przypomniał, że – podobnie jak na Litwie i Łotwie – także w Polsce w przygranicznych miejscowościach na wschodzie został wprowadzony stan wyjątkowy. – Dotknęły nas te same zagrożenia, więc odpowiadamy na nie takimi rozwiązaniami, które są uniwersalne i najlepsze do ochrony bezpieczeństwa obywateli. Stan wyjątkowy ogranicza zagrożenia związane z atakami hybrydowymi, dezinformacją, ma także zminimalizować ryzyko prowokacji i nie dopuścić do kryzysu migracyjnego – wyjaśniał.

Podczas wizyty na Łotwie ministrowie obrony odwiedzili bazę wojskową w Adazi, gdzie, w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej, stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa dowodzona przez Kanadyjczyków. Mariusz Błaszczak spotkał się ze służącymi w niej polskimi żołnierzami. Obecna IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wyposażeni są m.in. w czołgi PT-91 Twardy.

Szefowie resortów obrony obserwowali również międzynarodowe ćwiczenia pk. „Silver Arrow”, których celem jest przygotowanie sojuszniczych wojsk do prowadzenia działań obronnych. W manewrach bierze udział m.in. 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Ćwiczenia odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o współpracę wojskową. Tu, na Łotwie, żołnierze pod dowództwem Kanadyjczyków podnoszą swoje umiejętności, pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem – dodawał minister Błaszczak.

Podczas spotkania na poligonie szef polskiego MON-u podkreślał, że warunkiem koniecznym do rozwoju państw jest inwestowanie w obronność. – Gospodarka może się rozwijać tylko wtedy, gdy jest zapewnione bezpieczeństwo. W ubiegłym roku Polska przeznaczyła 2,37% PKB na obronność. Tworzymy nowe ustawy, które stanowią podstawę do tego, by nakłady na obronność były wyższe – mówił Mariusz Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-tureckie obrady
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ziemia z misji na pamiątkę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Advantages of Efficient Organization
Więcej żołnierzy na granicy
Szef MON-u w Forcie Sill
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Duch Invictus jest, czas na formę
Zbrodnia w Zakroczymiu
Przeprawa przez Narew
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Wilk na poligonie
Legia Akademicka po raz piąty
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Afganistan. Czas wracać do domu
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Test mobilności 12 Dywizji
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Szef MON odwiedził USA
Emerytura wypłacana w … karmie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Dołącz do sportowców w mundurach!
Ostatnie dni kampanii 1939
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wybierz się na wojskowe studia
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na granicy stratosfery
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
KFOR: wyższy stopień gotowości
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polityka nie znosi próżni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Strzelec do zadań specjalnych
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Course on Diplomacy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Współpraca i wspólna pamięć
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO