moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defender, czyli innowacyjny obrońca

Jury, które na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego nagrodziło Defenderem dziesięć produktów, najczęściej podkreślało ich innowacyjność i praktyczność. I tym właśnie wyróżniają się drony do samobójczych ataków, modułowy system noktowizyjno-termalny, który żołnierz może dostosowywać do swoich potrzeb, oraz pojazdy do transportu amunicji systemu Wisła.

 

Wczoraj opisaliśmy artyleryjski wóz rozpoznawczy, pistolet VIS oraz robota Bizon. Dziś prezentujemy kolejne produkty, które podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jury nagrodziło Defenderami.

 

REKLAMA

Inteligentny rój

W2MPIR, czyli Wielowarstwowy Wielozadaniowy Misyjny Powietrzny Inteligentny Rój, to w dużym skrócie system rozpoznawczo-uderzeniowy, którego można używać do identyfikacji i niszczenia strategicznych obiektów, np. stanowisk dowodzenia i łączności, elementów systemu obrony powietrznej (radarów, wozów dowodzenia, wyrzutni pocisków przeciwlotniczych), magazynów amunicji i paliw czy kluczowych dróg i mostów.

Jądrem urządzenia opracowanego przez firmę WB Electronics jest Topaz, system zarządzania walką poddziałów artylerii, do którego informacje rozpoznawcze (np. o wykrytych celach) przekazują drony FT-5 i FlyEye. Te bezzałogowce służą również jako latające retransmitery, zapewniając komunikację z dwoma typami amunicji krążącej – Warmate i Warmate 2.

Przedstawiciele WB Electronics podkreślają, że dzięki nowoczesnym systemom łączności Inteligentny Rój może działać w warunkach walki radioelektronicznej, czyli m.in. na obszarach, gdzie przeciwnik zakłóca sygnał satelitarnej nawigacji GPS.

Innowacyjność systemu W2MPIR doceniono podczas targów zbrojeniowych w Kielcach statuetką Defendera.

Modułowa optyka

Kolejnym nagrodzonym podczas MSPO produktem jest Modułowy System Noktowizyjno-Termalny MZN-1T opracowany przez inżynierów z PCO S.A. W skład tego rozwiązania wchodzą: dwa monokulary noktowizyjne, monokular termalny MT-1, mostek do łączenia monokularów w gogle oraz urządzenie (typu flip-up) do montażu MZN-1T na hełmie.

– W zależności od potrzeb użytkownika i danej misji można ten system dowolnie konfigurować – mówi Paweł Glica, prezes PCO S.A. Podkreśla, że to żołnierz decyduje, czy chce mieć dwa monokulary noktowizyjne (działające jako gogle noktowizyjne), czy jeden monokular (albo noktowizyjny, albo termowizyjny) albo gogle złożone z dwóch różnych typów monokularów.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Prezes PCO S.A. wskazuje również na innowacyjność oraz unikatowość MZN-1T. – Jest to chyba obecnie najlżejsza tego typu konstrukcja na świecie, która ma bardzo dobre parametry obrazu i dodatkowe funkcje, jak np. pokazywanie obrysu sylwetki, co znacznie przyspiesza identyfikację wroga – dodaje Paweł Glica. Jak podkreślił, niską wagę uzyskano dzięki zastosowaniu stopów tytanu i aluminium.

Logistyka Wisły

Na targach w Kielcach firma Jelcz zaprezentowała opracowany wspólnie z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia oraz spółką Autosan prototypowy zestaw pojazdów transportowo-załadowczych systemu Wisła. Przeznaczone są one do systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot (w SZRP będzie on nosił właśnie kryptonim Wisła). Zgodnie z podpisanym w 2018 roku kontraktem na dwie baterie systemu wszystkie jego kluczowe elementy – wyrzutnie, radary, stacje kierowania walką, stacje dowodzenia oraz radiolinie – będą zainstalowane na ciężarówkach Jelcz, przede wszystkim na zmodyfikowanych ciągnikach Jelcz 882.

W 2019 roku MON zamówiło 73 takie ciężarówki. Wozy modelu C882.57 CSS będą używane do transportu stacji radiolokacyjnych AN/MPQ-65, wyrzutni rakiet M903, kabin ECS/RIU (Engagement Control Station/Radar Interface Unit) oraz kabin technicznych systemu. Z kolei model P882.57 TS będzie przeznaczony do przewozu zespołów zasilających (Electrical Power Plant – EPP), zestawów naprawczych (Large Repair Parts Transporter – LRPT), kabin systemu IBCS i kontenerowych stanowisk kierowania i dowodzenia.

Zaprezentowany na targach prototyp zestawu pojazdów transportowo-załadowczych systemu Wisła ma zaś służyć do przewozu kontenerów rakietowych z pociskami PAC-3 MSE, zbudowanych na bazie Jelcza 882.57 TS (wraz z przyczepami). W grudniu 2019 MON zamówiło osiem takich pojazdów.

Ze względów handlowych dokładna konfiguracja Jelcza 882.57 TS nie została w Kielcach ujawniona publicznie. Wiadomo jednak, że auto w stosunku do wersji podstawowej Jelcza 882 ma zmienione i wzmocnione zawieszenie oraz mocniejszy silnik (najprawdopodobniej MTU serii 6R1500 o mocy 625 KM).

Choć producent oszczędnie przedstawił dane na temat swojego pojazdu, jury konkursu Defender doceniło innowacyjność produktu i nagrodziło go statuetką.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, PCO

dodaj komentarz

komentarze


Rezerwista ochotnik też musi się starać
 
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Współpraca i wspólna pamięć
Przeprawa przez Narew
Legia Akademicka po raz piąty
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wirtualne strzelanie, realne efekty
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Emerytura wypłacana w … karmie
Wilk na poligonie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szef MON odwiedził USA
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ostatnie dni kampanii 1939
Course on Diplomacy
W jedynym słusznym kierunku
Polsko-tureckie obrady
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Dołącz do sportowców w mundurach!
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Duch Invictus jest, czas na formę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Strzelec do zadań specjalnych
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON-u w Forcie Sill
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ziemia z misji na pamiątkę
Advantages of Efficient Organization
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Więcej żołnierzy na granicy
Na granicy stratosfery
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polityka nie znosi próżni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Zbrodnia w Zakroczymiu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO