moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca i wspólna pamięć

Walczyli ramię w ramię w Iraku i Afganistanie. Dziś wspominają zdobyte wówczas doświadczenia oraz czas wspólnej służby na misjach. Polscy weterani oraz żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej spotkali się na konferencji w Warszawie. Złożyli też hołd kolegom, którzy oddali życie w trakcie wykonywania sojuszniczych zadań.

– To pierwsze takie spotkanie, ale chciałbym, aby na stałe wpisać je do naszego kalendarza, abyśmy spotykali się cyklicznie, może nawet raz w roku. Tematów do dyskusji nam nie zabraknie – powiedział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, witając uczestników polsko-amerykańskiej konferencji. Wzięli w niej udział polscy weterani misji zagranicznych oraz żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Żołnierze tej amerykańskiej ostatniej formacji wspierali przez lata polskie kontyngenty wojskowe w Iraku i w Afganistanie. 355 z nich pełniło służbę w strukturach PKW nad Eufratem w latach 2003–2008 oraz pod Hindukuszem od 2008 do 2020 roku. – Łączy nas blisko 20-letnia współpraca – mówił gen. Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois. Przypomniał także, że podczas misji w Iraku i Afganistanie żołnierze z obu państw zrealizowali 80 wspólnych projektów pomocowych. – Po zakończeniu operacji w Iraku i Afganistanie pozostały nam nie tylko wspólne misyjne doświadczenia. Podczas spędzonych razem miesięcy między polskimi i amerykańskimi weteranami wytworzyły się więzi i zawiązywały przyjaźnie. Łączy nas także pamięć o tych, którzy zginęli na misjach – podkreślał gen. Mika.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania amerykańskim gościom działalności Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Nasza placówka jest ważnym elementem systemu wsparcia weteranów, weteranów poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych na misjach – mówił Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektor tej instytucji. Oficer opowiedział także o współpracy Centrum Weterana z organizacjami pozarządowymi oraz o projektach popularyzujących wiedzę na temat zagranicznych operacji wojskowych oraz kultywujących pamięć o poległych na misjach żołnierzach.

Po południu polscy i amerykańscy weterani złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem żołnierzy poległych przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzili także pole bitwy pod Ossowem, gdzie znajduje się m.in. tablica upamiętniająca amerykańskich lotników 7 Eskadry Kościuszkowskiej walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Poznali również miejsca walk pod Radzyminem, gdzie w sierpniu 1920 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska.

– Odwiedzenie miejsc upamiętniających weteranów przez amerykańskich żołnierzy było wyrażeniem szacunku dla żołnierzy, którzy polegli w misjach i operacjach wojskowych – podkreśla płk Artur Gałecki, pełnomocnik dowódcy generalnego ds. weteranów i poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.

W kolejnych dniach amerykańscy weterani odwiedzą Kraków i Poznań, gdzie spotkają się z żołnierzami Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych oraz 17 BZ, którzy służyli razem z nimi w Iraku i Afganistanie. Na zakończenie pobytu w naszym kraju delegacja Gwardii Narodowej Stanu Illinois weźmie udział w uroczystym nadaniu imienia „Weteranów Działań poza Granicami Państwa” Szkole Branżowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie), a także w uroczystych obchodach Święta Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Snowboardowy duet na medal
Na trasie legendarnego biegu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
NATO patrzy na wschód
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Garnizon US Army na stałe
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Po wojnie będę szczęśliwy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Na jakich zasadach gratyfikacja?
O pomocy dla Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Celne oko strzelców CWZS-u
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Wojna w świecie popkultury
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
To dobra ustawa dla wojska
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
NATO podsumowało 2022 rok
Cegiełka na morzu
Młot na dyktatora
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Rajd przez fabrykę
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Śladem profesjonalistów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Nowatorskie manewry Marszałka
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Wspólne zakupy amunicji
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
VIS na misję
Pod okiem rangersów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Śmierć niegodna oficera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO