moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych

Renomę każdej uczelni buduje się latami. To dzięki systematycznej, ciężkiej pracy pokoleń naszych pracowników nasza Uczelnia uznawana jest nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Budowanie renomy to proces ciągły. Dlatego pragnę podziękować wszystkich tym, którzy uczestniczyli i uczestniczą w tym procesie. Patriotyzm, oddanie Ojczyźnie, poświecenie służbie, poszukiwanie nowych rozwiązań, troska o rozwój własny oraz naszych podwładnych to kierunek naszych wspólnych działań – powiedział płk dr hab. Piotr Płonka podczas ceremonii przekazania obowiązków rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość odbyła się 30 września 2021 r. w Akademii Wojsk Lądowych. W obecności dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego obowiązki rektora-komendanta AWL przekazał gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, który kierował Uczelnią przez ostatnie 6 lat. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko płk. dr. hab. Piotra Płonkę.

Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia symbolicznego przekazania sztandaru Akademii Wojsk Lądowych nowemu rektorowi-komendantowi.

Gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka podziękował kadrze dydaktycznej, kadrze dowódczej, administracji oraz podchorążym i studentom cywilnym za wspólną realizację projektu jakim jest budowa Akademii Wojsk Lądowych. Zwracając się do podchorążych gen. bryg. Skorupka powiedział: - Budujcie swoją wiedzę, budujcie siebie. Za chwilę będziecie się tą wiedzę i umiejętnościami dzielić z innymi. Siły Zbrojne potrzebują liderów, pracujcie ciężko aby nimi być. Głęboko w to wierzę, że Wam to się uda.

- Obejmując obowiązki rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych mam poczucie ogromnego zaufania przełożonych i doznanego zaszczytu, a jednocześnie ciążącego na mnie obowiązku – powiedział nowy rektor-komendant płk dr hab. Piotr Płonka. Podziękował również gen. Skorupce za słowa wsparcia i sympatii: – Wiem, że nie jest łatwo oddać coś co budowało się i nad czym czuwało się przez ostatnie 6 lat. Cieszę się, że tak wiele zostało zrealizowane.

- Każda uczelnia wojskowa musi, nie tylko kształcić, ale również wychowywać, dlatego nie ustawajmy w wysiłkach – powiedział w swoim przemówieniu płk Płonka. - Rolą Akademii Wojsk Lądowych jest kształcenie kadry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie oficerskim, której oprócz wiedzy, umiejętności powinniśmy kształtować wartości etyczne. Ambicją naszej Uczelni powinno być to, aby bagaż wiedzy, z jaką będą opuszczać mury Akademii nasi absolwenci, mógł być wykorzystany do praktycznej realizacji przez nich zadań na zajmowanych stanowiskach. Elitarność nie zależy tylko od miejsca i wyposażenia, ale od ludzi. To ludzie są skarbem tej Uczelni i oni przydają blasku. Jestem pewny, że z taką kadrą będziemy w stanie spełnić misję Uczelni, będziemy w stanie realizować zadania na takim poziomie na jakim oczekuje od nas Ojczyzna oraz Społeczeństwo.

Nowy rektor-komendant zobowiązał się uczynić wszystko, aby zarówno on, kadra i studenci w każdym słowie i działaniu byli odzwierciedleniem kościuszkowskich cnót. Zapewnił, że wspólnie ze społecznością Akademii zrobi wszystko, aby wychowankowie AWL spełniali zawsze na najwyższym poziomie pokładanie w nich oczekiwania. Wyraził również przekonanie, że stworzy wraz z kadrą, pracownikami i studentami, dla dobra Ojczyny i Sił Zbrojnych, twardy, silny i zgodny w działaniu zespół. - Zrobię wszystko, aby Państwa nie zwieść. Mam jednak świadomość ze bez Waszego wsparcia będzie to niemożliwe, proszę abyście mi w tym pomogli – zakończył płk. dr hab. Piotr Płonka.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Tekst: AWL

red. PZ

autor zdjęć: Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowe Oscary przyznane!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO