moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament

„Z wdzięczności za Polskę” to cykl wyjątkowych audycji, w których o swoich przeżyciach opowiadają uczestnicy II wojny światowej. Do niedawna mogli je poznać tylko słuchacze Radia Warszawa, teraz wszystkie odcinki są dostępne w Internecie. – To nie są zwykłe rozmowy, to testament naszych bohaterów – mówi dziennikarz Paweł Kęska, autor programu.

Maria Kowalewska, ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ppłk Henryk Czerwiński ps. „Czart”, partyzant z Gór Świętokrzyskich, żołnierz 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej czy Leopold Dmochowski „Sęk”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – to tylko niektórzy bohaterowie audycji „Z wdzięczności za Polskę”. W programie radiowym kombatanci dzielą się swoimi wojennymi przeżyciami. Autorem audycji jest Paweł Kęska, dziennikarz Radia Warszawa. – Wszystko zaczęło się od wywiadu, jaki przeprowadziłem z Tomaszem Sawickim, prezesem stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które opiekuje się kombatantami. Umówiliśmy się, że pojadę na wakacje, jakie dla podopiecznych organizują jego wolontariusze. Miałem zrobić kilka zdjęć, a wróciłem z ponad 30 godzinami nagrań – mówił Paweł Kęska. Zaznacza, że choć nie musiał specjalnie zachęcać bohaterów do rozmów, nie zawsze były one łatwe. Wspomnieniom często towarzyszyło wiele trudnych emocji. – Szczególnie utkwiła mi w pamięci rozmowa z panem Zenonem Kasprzakiem, który miał 12 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Kiedy opowiadał o swoich przeżyciach, o tym, co widział i czego doświadczył, sprawiał wrażenie, jakby znów znalazł się w tamtym czasie i miejscu – wspomina dziennikarz.

Jednak, aby audycja mogła zostać wyemitowana na antenie radiowej, nie wystarczy zarejestrować opowieści. Trzeba je odpowiednio przygotować technicznie, tak aby dla słuchaczy były łatwe w odbiorze i atrakcyjne. Tu z pomocą przyszła Polska Fundacja Narodowa, która sfinansowała pozostałe prace związane z produkcją nagrania. – Cieszymy się, że dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Radiem Warszawa powstał cykl audycji „Z wdzięczności za Polskę”, który prezentuje niezwykłe i bohaterskie życie żołnierzy walczących o wolność Polski podczas II wojny światowej – mówi Michał Góras, wiceprezes PFN. – Wpajanie miłości do Ojczyzny to przywilej, ale i obowiązek, jaki został nam przekazany przez kombatantów. Poprzez współpracę z Radiem Warszawa możemy wyrazić naszą wdzięczność za dar, którym jest niepodległa Polska – zaznacza.

REKLAMA

Jak podkreśla Tomasz Sawicki, prezes „Paczki dla Bohatera”, nagranie audycji jest istotne nie tylko dla słuchaczy radia. – Dla kombatantów to było bardzo ważne, aby podzielić się swoimi przeżyciami, bo zależy im na tym, aby po sobie pozostawić coś dla innych. Pewnie to właśnie dlatego te rozmowy są tak dobre. Mam nadzieję, że podczas następnego turnusu wypoczynkowego, jaki zorganizujemy, powstaną kolejne odcinki programu – mówi.

Takie plany ma także Paweł Kęska. – Właśnie tym ludziom zawdzięczamy życie w wolnym kraju. Oni nie bali się walczyć za ojczyznę. Dla mnie to bardzo ważne, aby świat dowiedział się o tym, co przeżyli, bo to nie są tylko historie, to testament naszych bohaterów – zaznacza.

Dzięki współpracy stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, Radia Warszawa i Polskiej Fundacji Narodowej powstało ponad dwadzieścia audycji, których bohaterami są kombatanci. Latem można było ich posłuchać na antenie radiowej, dziś wszystkie odcinki są dostępne w sieci, na stronie internetowej radia.

MM

autor zdjęć: Radio Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Nastał dzień krwi i chwały…
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Na granicy nieco spokojniej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W BBN o sytuacji na granicy
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
„Tumak ’21” na finiszu
Lekcja wojska od górali
Aktywność migrantów powoli spada
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zespół NATO na bojowo
Paczki świąteczne od PGZ
Święto żołnierzy artylerii
Afganistan. Czas wracać do domu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
SOMA dla specjalsów
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Śladem „białych kurierów”
Harduny dla strażaków?
Pierwsze Żmije na granicy
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Bryza na południowej flance
W Sejmie o kondycji PGZ
Legioniści wkraczają do Warszawy
„Murem za polskim mundurem”
Sojusznicze wsparcie na granicy
W jedynym słusznym kierunku
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Nauka kruszenia lodu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
F-16 lecą na Litwę
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Orlik po raz dziesiąty
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Niespokojna granica
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Reforma administracji wojskowej
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
35 medali wojskowych pływaków
Oczy na wschodnią flankę
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Mielec wraca do odrzutowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO